Polski wynalazca, biolog i immunolog Rudolf Weigl w Google doodle

Google świętuje dzisiaj rocznicę urodzin Rudolfa Weigla, umieszczając specjalne doodle na stronie głównej wyszukiwarki Google w Polsce i 12 innych krajach na całym świecie.

138 urodziny Rudolfa Weigla w Google Doodle

Dokładnie 138 lat temu, 2 września 1883 roku, na świat przyszedł Rudolf Weigl, polski wynalazca, biolog i immunolog. Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Order Świętego Grzegorza Wielkiego – to tylko wybrane odznaczenia tego wyjątkowego lekarza.

Weigl pochodził z austriackiej rodziny, już od najmłodszych lat wychowany był w zgodzie z polską tradycją za sprawą swojego ojczyma. Jego losy związane były głównie z Galicją – uczęszczał do gimnazjum w Jaśle i Stryju, następnie podjął studia przyrodnicze na Uniwersytecie Lwowskim. Ukończył je w 1907 roku. 

Największy rozgłos i poważanie przyniosło mu stworzenie pierwszej skutecznej szczepionki przeciwko tyfusowi plamistemu – chorobie będącej zmorą ludzkości od tysiąca lat. Jej epidemie zbierały żniwo setek tysięcy istnień. Dotkliwe były zwłaszcza ogniska choroby podczas działań wojennych. To podczas I wojny światowe Weigl rozpoczął badania nad tyfusem plamistym i przenoszącymi go wszami. Tym samym stał się prekursorem wykorzystania owadów, głównie wszy odzieżowej, jako zwierząt laboratoryjnych, co umożliwiło dalsze badania nad tyfusem. 

Dzięki determinacji, ogromnej wiedzy i zaangażowaniu prężnego zespołu badaczy z Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, profesorowi udało mu się opracować metodę produkcji szczepionki. Uratował w ten sposób setki tysięcy istnień, a jego dorobek i działalność stały się powszechnie doceniane i szanowane. Szczepionka nielegalnie trafiała do ludności cywilnej, partyzantów, a także do warszawskiego getta. 

Po wkroczeniu Niemców do Lwowa w czerwcu 1941 roku sytuacja naukowców stała się bardzo trudna. Profesor Weigl nigdy nie wyparł się swojej przybranej ojczyzny. Skutecznie przeciwstawił się prośbom i żądaniom Niemców, aby złożył wniosek o wpisanie na niemiecką listę narodowościową, a proponującemu generałowi SS Fritzowi Katzmannowi odpowiedział: „człowiek raz na całe życie wybiera sobie narodowość. Ja już wybrałem”. Był Polakiem z wyboru. 

W 1942 roku został zgłoszony do Nagrody Nobla, poparcia jego kandydatury odmówili Niemcy, jako rewanż za odmowę podpisania Volkslisty i objęcia katedry w Berlinie. Po wojnie był zwalczany przez władze komunistyczne, które udaremniły przyznanie mu w 1948 roku Nagrody Nobla, do której został ponownie zgłoszony przez Akademię Szwedzką. Był również fałszywie oskarżany przez niektórych swoich współpracowników o kolaborację z Niemcami. 

Dziś, w dobie ogólnoświatowej dyskusji o szczepieniach, Google chce oddać hołd ich propagatorowi, wybitnemu polskiemu naukowcowi, który wiedzę o szczepionkach wyniósł na nieznany wcześniej poziom. Działalność Rudolfa Weigla uratowała setki tysięcy istnień. 

źródło: Google Polska