Oto pierwsze stany w USA z prawem jazdy na iPhonie i Apple Watchu

Firma Apple ogłosiła dzisiaj pierwsze stany USA, które wprowadzą możliwość dodawania prawa jazdy lub dowodu do aplikacji Wallet na iPhonie i Apple Watchu.

Prawo jazdy i dowód osobisty w aplikacji Wallet (iOS 15) w wybranych stanach USA

Apple poinformowało dzisiaj, że Arizona i Georgia będą pierwszymi stanami, które będą obsługiwać tę funkcję, a następnie Connecticut, Iowa, Kentucky, Maryland, Oklahoma i Utah. Apple zapowiedziało także, że wybrane punkty kontroli bezpieczeństwa TSA na amerykańskich lotniskach będą pierwszymi lokalizacjami, w których klienci będą mogli przedstawić swoje cyfrowe prawo jazdy lub stanowy identyfikator w aplikacji Wallet. Państwa uczestniczące i TSA przekażą w późniejszym terminie więcej informacji na temat tego, kiedy i gdzie będą obsługiwane licencje i dowody tożsamości mobilnych kierowców.

Według Jennifer Bailey, wiceprezes Apple ds. Apple Pay i Apple Wallet, Apple prowadzi już rozmowy z wieloma innymi stanami w USA w ramach swojego planu oferowania tej funkcji w całym kraju.

Możliwość dodania prawa jazdy lub dowodu tożsamości do aplikacji Wallet to funkcja systemu iOS 15, która zostanie dodana jeszcze w tym roku. Gdy państwo uczestniczące zacznie oferować tę funkcję, klienci będą mogli dotknąć znaku plus u góry aplikacji Wallet, aby rozpocząć dodawanie prawa jazdy lub dowodu osobistego, a następnie po prostu zbliżyć iPhone’a lub zegarek Apple Watch do czytnika tożsamości w punkcie kontrolnym TSA, bez wyjmowania fizycznej karty.

Apple poinformowało także, że funkcja została zaprojektowana z myślą o prywatności i bezpieczeństwie. Podczas dodawania prawa jazdy lub dowodu osobistego do aplikacji Wallet klienci będą musieli zrobić zdjęcie swojej twarzy, które zostanie bezpiecznie przekazane do weryfikacji przez odpowiednie organy w danym państwie. Jako dodatkowy środek zabezpieczający, użytkownicy zostaną poproszeni o wykonanie serii ruchów twarzy i głowy podczas procesu konfiguracji.

Po przyłożeniu swojego iPhone’a lub Apple Watcha do czytnika dokumentów tożsamości, klienci zobaczą na swoim urządzeniu komunikat z konkretnymi informacjami wymaganymi przez TSA. Według Apple dopiero po autoryzacji za pomocą Face ID lub Touch ID żądane informacje o tożsamości są uwalniane z ich urządzenia. Użytkownicy nie będą musieli odblokowywać, pokazywać ani przekazywać swojego urządzenia oficerowi bezpieczeństwa TSA, aby przedstawić swój identyfikator.

Póki co nie wiemy, czy polskie władze zdecydują się zintegrować swój system mPrawa jazdy i weryfikacji tożsamości, który wykorzystywany jest w aplikacji mObywatel.

źródło: Apple Newsroom