Windows 11 zadebiutuje dla wszystkich 5 października 2021 r.

Microsoft zapowiedział, że ​​Windows 11 zostanie wydany 5 października, jako bezpłatne uaktualnienie dla kwalifikujących się komputerów z Windowsem 10 lub będzie fabrycznie instalowany na nowym sprzęcie.

Windows 11 logo na tle niebieskiej grafiki

Bezpłatna aktualizacja do systemu Windows 11 rozpocznie się 5 października 2021 roku, ale podobnie jak wiele wcześniejszych uaktualnień systemu Windows, będzie udostępniany etapami. Jako pierwsze, aktualizację zobacza użytkownicy nowych urządzeń, a następnie system Windows 11 będzie dostępny dla większej liczby urządzeń dostępnych na rynku w ciągu tygodni i miesięcy następujących po 5 października.

W ślad za systemem Windows 10, chcemy mieć pewność, że zapewniamy najlepsze możliwe wrażenia — wyjaśnia Aaron Woodman, dyrektor generalny ds. marketingu systemu Windows w firmie Microsoft. Spodziewamy się, że do połowy 2022 roku wszystkim kwalifikującym się urządzeniom zostanie zaoferowana bezpłatna aktualizacja do systemu Windows 11.

Na istniejących komputerach z systemem Windows 10 usługa Windows Update poinformuje użytkowników, kiedy uaktualnienie do Windowsa 11 będzie dostępne dla danego urządzenia. Będziesz mógł również sprawdzić, czy Twoje urządzenie kwalifikuje się do uaktualnienia systemu Windows 11 za pośrednictwem usługi Windows Update lub specjalnej aplikacji PC Health Check firmy Microsoft (obecnie dostępnej w wersji poglądowej).

Aplikacje na Androida w systemie Windows 11 nie pojawią się od razu!

Chociaż system Windows 11 zostanie uruchomiony 5 października, nie wszystkie ogłoszone funkcje będą dostępne od samego początku. Microsoft wprowadza aplikacje na Androida do systemu Windows 11 we współpracy z firmami Amazon i Intel, ale ta funkcja nie będzie dostępna w dniu premiery.

Wersja zapoznawcza aplikacji na Androida w systemie Windows 11 będzie dostępna dla niejawnych testerów systemu Windows w nadchodzących miesiącach, co sugeruje, że prawdopodobnie nie zostanie ona udostępniona wszystkim użytkownikom systemu Windows 11 do 2022 roku.

Wymagania systemowe dla systemu Windows 11

Microsoft przedstawił swoje minimalne wymagania systemowe dla Windowsa 11 w zeszłym tygodniu, ale także ujawnił obejście dla tych, którzy ich nie spełniają. System Windows 11 można zainstalować na dowolnym sprzęcie przy użyciu metody ISO, o ile komputer ma:

  • 64-bitowy procesor 1 GHz z co najmniej dwoma rdzeniami,
  • 4 GB pamięci RAM,
  • 64 GB pamięci ROM
  • układ TPM 1.2.

Ale jeśli użyjesz tego obejścia, Twój komputer z systemem Windows 11 może nie uzyskać dostępu do witryny Windows Update, a nawet poprawek zabezpieczeń.

Jeśli Twój komputer nie jest w pełni zgodny z systemem Windows 11, firma Microsoft nadal będzie wspierać system Windows 10 do 14 października 2025 r. Nie jest jednak jasne, ile głównych aktualizacji firma Microsoft wyda dla systemu Windows 10 w ciągu najbliższych czterech lat.

Aktualizacja 21H2 pojawi się jeszcze w tym roku dla użytkowników systemu Windows 10. Będzie ona obejmować obsługę obliczeń GPU w podsystemie Windows dla systemu Linux (WSL), ulepszenia Windows Hello i obsługę zabezpieczeń Wi-Fi WPA3 H2E.

źródło: Microsoft | The Verge