iPhone może oferować łączność satelitarną, ale jeszcze nie w 2021 r.

Apple planuje wprowadzić obsługę komunikacji satelitarnej w przyszłych wersjach iPhone’a, do użytku w sytuacjach awaryjnych, chociaż funkcja prawdopodobnie nie zadebiutuje w 2021 roku.

Łączność satelitarna w przyszłym iPhonie

Rozważane są co najmniej dwie powiązane funkcje awaryjne, które mogłyby wykorzystywać sieci satelitarne do komunikacji, jak donosi Bloomberg na podstawie swoich źródła zaznajomionych z rozwojem tej technologii. Funkcje pozwolą użytkownikom wysyłać SMS-y do ratowników i zgłaszać sytuacje awaryjne w regionach bez zasięgu komórkowego.

Według Bloomberga Apple ma już zespoły pracujące nad technologią satelitarną od co najmniej 2017 roku. Plotki, że iPhone może obsługiwać komunikację satelitarną, pojawiły się po tym, jak analityk Ming-Chi Kuo prognozował, że „iPhone 13” będzie wyposażony w niezbędną technologię.

Bloomberg zauważa jednak, że jest mało prawdopodobne, aby było to gotowe przed 2022 rokiem. Apple skupia się również na znacznie węższym zakresie – obsługa satelitów będzie przeznaczona do sytuacji awaryjnych, a nie do ogólnej komunikacji satelitarnej. Istnieje również szansa, że ​​funkcje mogą zostać zmienione lub usunięte.

Jedna z funkcji, nazwana wiadomość alarmowa przez satelitę (Emergency Message via Satellite), pozwoliłaby użytkownikom wysyłać SMS-y do osób udzielających pierwszej pomocy lub kontaktów przez sieć satelitarną, gdy usługa komórkowa nie jest dostępna. Ta funkcja zostanie podobno zintegrowana z aplikacją Wiadomości jako trzeci protokół obok SMS-ów i iMessage, a chmurki takich rozmów będą wyświetlane w kolorze szarym zamiast zielonego lub niebieskiego.

Drugą funkcją będzie narzędzie skupiające się na zgłaszaniu poważnych sytuacji kryzysowych lub katastrof, takich jak katastrofy lotnicze lub zatonięcie statków (za Bloombergiem).

Opłata za wysyłanie wiadomości przez satelitę ograniczy wiadomości do krótszych długości. Wiadomości będą również automatycznie pomijać tryb Nie przeszkadzać, gdy zostaną wysłane do kontaktów alarmowych użytkownika. Dzięki tej funkcji użytkownicy będą mogli podać swoją lokalizację i informacje medyczne służbom ratunkowym.

Aby połączyć się z satelitami, iPhone firmy Apple będzie wymagał specjalnego chipa. Chociaż „iPhone 13” będzie podobno wyposażony w niestandardowy chip Apple’a z obsługą komunikacji satelitarnej, niektórzy analitycy zakwestionowali pogłoski, że umożliwi to komunikację satelitarną.

źródło: Bloomberg