Jak wybrać najlepszy papier do drukarki?

Czym kierować się podczas wyboru papieru do naszej drukarki? Jak wybrać najlepszy? Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę!

Jaki papier wybrać do drukarki?

Z pozoru łatwa sprawa, jaką jest wybór papieru do drukarki, którą dysponujemy, odgrywa kluczową rolę w jakości wydruku. Wiele osób zupełnie nie przykłada uwagi do kupowanych ryz papieru, a często nawet wychodzi z założenia, że przecież papier to papier, więc wybierają najtańsze, żeby nie przepłacać. Tymczasem, odpowiednio dobrany papier potrafi znacząco podnieść jakość na sprzęcie małej wartości, a nieodpowiednio dobrany papier zniweczyć efekt końcowy sprzętów wysokiej jakości.

1. Określ rodzaj swojej drukarki 

Papier do drukarki należy dopasować do jej rodzaju. Jest to pierwszy i najważniejszy warunek podczas doboru odpowiedniego rodzaju papieru. Najważniejsze jest rozróżnienie na drukarkę laserową i atramentową. Do mniej popularnej drukarki igłowej polecany jest także inny rodzaj papieru. Urządzenia wielofunkcyjne zazwyczaj wyposażone są w drukarki atramentowe. Największą wydajnością i popularnością cieszą się zazwyczaj drukarki laserowe kolorowe, jednak ich duże gabaryty warunkują najczęściej ich występowanie w biurach, urzędach czy przedsiębiorstwach. 

2. Ryza papieru 

Do drukarek atramentowych zaleca się wybieranie ryz papieru o niskiej gramaturze. Najmniejsza polecana to 80g/m2.  Dobry dobór papieru ogranicza jego zacinanie, a co najważniejsze, nie będzie żadnych problemów przy wykonywaniu druku dwustronnego. 

Do drukarek atramentowych z kolei zaleca się papier o nieco wyższych gramaturach, minimum 120g/m2. Czy dobór odpowiedniej gramatury wystarczy? Na pewno sprawi, że jakość druku będzie odzwierciedlała wysokie możliwości sprzętowe. Urządzenie wielofunkcyjne brother czy urządzenie wielofunkcyjne HP to sprzęty najwyższej jakości, o wielu możliwościach. Dlatego tak ważnym jest, by nie zakłócać jakości wydruku źle dobranym papierem.

3. Oznaczenia

Na opakowaniu ryzy możemy odczytać wiele przydatnych parametrów, które ułatwią nam dokonanie wyboru.

  • Najważniejsza jest wyżej omawiana gramatura, którą zazwyczaj bez problemu możemy znaleźć na opakowaniu w jego centralnym miejscu.
  • Kolejnym ważnym parametrem jest grubość wyrażona w mikronach. Informuje nas o podatności papieru na zaginanie. 
  • Klasa papieru oznaczana jest literami A,B lub C. Oznacza kolor papieru. Literka A oznacza „najbielszą biel”, a litera C oznacza wersję ekonomiczną. 
  • Nieprzezroczystość, wyrażona procentowo, informuje o pochłanianiu światła przez papier, a więc o przebijaniu druku na drugą stronę. Im niższy wskaźnik tym gorzej, a druk dwustronny gwarantuję katastrofę. 

4. Rodzaje papierów do drukarek 

Oprócz doboru odpowiednich parametrów papieru do upodobań naszej drukarki oraz naszych potrzeb, istnieją jeszcze różnorodne rodzaje papierów specjalistycznych, o konkretnym przeznaczeniu. Możemy wyróżnić wśród nich: samoprzylepne, wizytówkowe, papier do zaproszeń czy papier fotograficzny. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań użytkownika.

Warto poświęcić odrobinę uwagi na dobór odpowiedniego papieru do drukarki, co będzie gwarancją komfortu użytkowania i jakości wydruku. Odręczne dokumenty stały się już rzadkością, a drukarka stała się podstawowym wyposażeniem wielu domów i niezbędnym elementem każdego biura. Dlatego pamiętajmy o podstawowych zasadach podczas wyboru ryzy, które ułatwią nam pracę, oszczędzą czas i nerwy przy zacinaniu papieru czy druku dwustronnym. Dobry papier to podstawa!

źródło: artykuł sponsorowany