Trwają poszukiwania kamery zagubionej 60 lat temu podczas kręcenia „Noża w wodzie”

Fundacja Poszukiwacze.Org rozpoczęła poszukiwania kamery filmowej, która została utopiona w jeziorze Śniardwy 60 lat temu podczas produkcji filmu „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego.

Projektu poszukiwawczy „Nóż w Wodzie – 60 lat później” (Poszukiwacze.Org)

Fundacja Poszukiwacze.Org, znana między innymi z działań międzynarodowych, w tym pierwszej polskiej wyprawy śladami skarbów hiszpańskich konkwistadorów na Karaibach, zamierza wykorzystać rozległe doświadczenie swoich członków, materiały archiwalne, zeznania naocznych świadków i wszystkie inne dostępne środki i metody, by spróbować odnaleźć unikalną kamerę filmową zatopioną w mazurskim jeziorze, a być może także i tytułowego noża, który także został zatopiony.

Pierwsza część projektu poszukiwawczego Nóż w Wodzie – 60 lat później, potrwa od 22 do 28 sierpnia 2021 roku. Zgodnie z zamierzeniem fundacji, projekt będzie trwał cyklicznie do czasu znalezienia kamery. Poszukiwacze liczą na to, że uda im się znaleźć cenny przedmiot jeszcze przed 60. rocznicą premiery filmu w marcu 2022 roku.

Nóż w wodzie Romana Polańskiego to jeden z najważniejszych filmów XX wieku, należący do najwybitniejszych osiągnięć polskiej kinematografii. Jego niekwestionowany kultowy status wciąż powiększa grono miłośników polskiego kina na całym świecie.

Produkcji filmu towarzyszyły różnego rodzaju przygody i trudności. Jednym z najciekawszych i najbardziej dramatycznych wydarzeń było przypadkowe utopienie cennej kamery. Zdarzenie to mogło skutkować zaprzestaniem pracy nad filmem i tylko dzięki pomysłowości i zaradności ekipy udało się nabyć zastępczą kamerą i dokończyć realizację. Oryginalna kamera nigdy nie została odnaleziona i wraz z tytułowym nożem, spoczywa na dnie jeziora Śniardwy.

Film Nóż w Wodzie miał swoją premierę 9 marca 1962 roku, możesz go obejrzeć online za darmo na YouTubie.

Fundacja Poszukiwacze.Org zwróciła się do wszystkich żyjących świadków realizacji filmu Nóż w Wodzie o pomoc w próbie odnalezienia zaginionych przedmiotów i zachęca wszystkich pasjonatów i miłośników polskiej kinematografii do aktywnego wspierania projektu.

Bieżące informacje o projekcie można śledzić na oficjalnym profilu @www.poszukiwacze.org na Facebooku oraz na kanale Poszukiwacze na YouTubie.

źródło: Poszukiwacze.Org