Tim Cook jest CEO firmy Apple już od 10 lat!

Dzisiaj mija 10 lat, odkąd Steve Jobs zrezygnował ze stanowiska dyrektora generalnego i za sterami firmy Apple stanął Tim Cook.

Dziesięć lat temu Steve Jobs oficjalnie mianował Tima Cooka nowym szefem Apple’a, po tym jak sam zrezygnował z pełnienia tego stanowiska. Dwa miesiące później Steve Jobs zmarł po ciężkiej chorobie, a przyszłość Apple’a leżała wyłącznie na barkach nowego prezesa. Tim Cook przejął stery w burzliwym czasie, gdy Jobs walczył z rakiem trzustki, a przyszłość firmy wydawała się niepewna. Po przejęciu władzy przez Cooka pojawiły się pytania, w tym, czy będzie on kontynuował działania Jobsa, czy też stworzy nową wizję przyszłości Apple.

Zobacz także: Tim Cook mówi, że „prawdopodobnie” nie będzie w Apple za 10 lat

Dzień po tym, jak został dyrektorem generalnym, Cook wysłał list do pracowników firmy Apple, obiecując, że pomimo tego, że Jobs nie jest już na czele „nic się nie zmienia” jeśli chodzi o politykę firmy.

Pierwszym urządzeniem, które wystartowało w 2011 roku pod rządami Tima Cooka był iPhone 4S, który został ogłoszony dzień przed śmiercią Jobsa. Jobs nadzorował rozwój tego urządzenia, ale był to pierwszy „iPhone”, który został zaprezentowany przez Cooka.

Pierwszym iPhone’em, który został w pełni opracowany pod okiem Tima Cooka był iPhone 5 z 2012 roku, który stanowił główny punkt zwrotny w historii iPhone’a, ponieważ po raz pierwszy od czasu iPhone’a 4 w 2010 roku urządzenie zostało znacząco przeprojektowane. iPhone 5 miał zupełnie nową, smukłą konstrukcję i był pierwszym iPhonem z większym wyświetlaczem.

Dwa lata później Apple Watch został ogłoszony przez Cooka jako „One more thing” – wyrażenie, którego Jobs był pionierem i używał tylko do oznaczenia głównych rewolucyjnych produktów. Apple Watch był nie tylko pierwszym całkowicie nowym produktem Apple’a w erze post-Jobs, był to również pierwszym nowym produkt Apple wprowadzonym za czasów Cooka.

Drugie ujawnienie Cooka „One more thing” miało nadejść w 2017 roku, kiedy przypadała dziesiąta rocznica pierwszego iPhone’a. Z tej specjalnej okazji Apple ogłosił iPhone‌ X, z największym przeprojektowaniem w swojej historii tego urządzenia.

W następnych latach Apple pod rządami Cooka wypuszczał nowe produkty i usługi i stał się pierwszą na świecie firmą wartą bilion dolarów. Patrząc w przyszłość, Cook powiedział, że nie spodziewa się pozostać dyrektorem generalnym Apple przez następne dziesięć lat, ale jego wpływ na firmę z pewnością jeszcze się nie skończył.

źródło: Macrumors