Sandra Oh jako „Pani dziekan” w nowy serialu Netfliksa

Nowy serial w serwisie Netflix pt. „Pani dziekan” to ponadczasowa satyra gorzkiego życia na uczelni, walki o wpływy i zdobywania stopni naukowych.

Sandra Oh jako „Pani dziekan” (serial, Netflix, 2021)

Przeżyła psychozabójców w Obsesji Eve, ale to prawie dziecinna zabawa w porównaniu z tym, co Sandra Oh znosi wśród akademików i pokolenia studentów w Pani dziekan (tyt. oryg. The Chair)– satyrze Netflixa na obniżenie standardów szkolnictwa wyższego. Oh jako dr Ji-Yoon Kim, udręczona samotna matka, która musi unieść symboliczny ciężar jako pierwsza kobieta dziekan na wydziale anglistyki i kolorowa osoba na wydziale w 87% białego uniwersytetu Wschodniego Wybrzeża. „Czuję się, jakby ktoś podał mi tykającą bombę zegarową, ponieważ chcieli mieć pewność, że kobieta będzie ją trzymać, gdy wybuchnie” – lamentuje.

Wydaje się, że wszystko sprzysięgło się przeciwko niej. Poza palącymi problemami „katastrofalnego” spadku liczby zapisów, cięć budżetowych i starej kadry profesorów, którzy nie przechodzą na emeryturę (w tym bezcennego Boba Balabana), dr Kim znajduje się w kulturowym tyglu.

Jej ryzykowna, nie do końca platoniczna przyjaźń z samosabotażującym, uzależnionym od narkotyków i niedawno owdowiałym profesorem Billem Dobsonem (wkurzająco marudny Jay Duplass) staje się znacznie bardziej skomplikowana po tym, jak jego ostatnia nieprzemyślana wpadka w klasie powoduje polityczną wrzawę w kampusie.

Podatny na malapropizm dziekan (David Morse) ostrzega ją, że jej wydział „wisi na włosku”, a sojuszników jest niewielu, gdy dr Kim próbuje uratować pracę Billa, tocząc pod bitwy o cennego czarnego kolegę (Nasa Mensah), swoją kadencję i wybitnych wykładowców.

Aktorka łączy siły z showrunnerką Amandą Peet w tym pełnym gwiazd projekcie. Zbawczym wdziękiem dla dr Kim i dla rektora jest wielka Holland Taylor jako prof. Joan Hambling, sprośna długoletnia naukowiec Chaucer, dla której zmiana stanowiska jest ostatnim etapem w karierze pełnej dyskryminacji z powodu jej płci.

Pani dziekan dostępny jest w seriwise Netflix od piątku 20 sierpnia 2021 roku.

źródło: Netflix