neosłówka: Co to jest iGarb?

iGarb powstaje podczas korzystania ze smartfona, który wymusza u nas szczególną postawę: pochylenie głowy i pleców, w którym pozostajemy nieruchomo przez długie godziny każdego dnia.

neoSłówka: iGarb

Czy kontrolujesz, ile właściwie czasu korzystasz ze smartfona każdego dnia? Wyniki mogą być niepokojące! Możesz to sprawdzić w tygodniowych raportach o czasie spędzonym przed ekranem swojego smartfona. Im czas ten jest dłuższy, tym większa częstotliwość występowania nienaturalnej postawy, którą wymusza na nas korzystanie ze smartfona. Taką postawę określa się jako iGarb (znany jako syndrom SMS-owej szyi).

Taka postawa prowadzi do wielu problemów zdrowotnych, między innymi do bólów kręgosłupa, bólów głowy oraz wad postawy. Ale jak się okazuje, długotrwałe naginanie karku zmienia nie tylko ciało, ale i umysł. (Sprawdź, jak smartfony zmieniają nasze ciała, nie tylko powodując iGarba, ale także inne schorzenia na przykład te związane z problemami nadgarstków).

Kiedy garbimy się podczas korzystania ze smartfona, w naszym organizmie rośnie poziom kortyzolu, a wraz z nim stresu. Zmniejsza się pewność siebie, mentalnie wchodzimy w rolę ofiary.

Poza tym, kiedy siedzimy przygarbieni, nacisk na płuca sprawie, że oddychamy coraz płycej, w efekcie do mózgu dociera coraz mniej tlenu – a to prowadzi między innymi do pogorszenia się nastroju i spadku koncentracji.

Co zatem robić?

W obecnych czasach nie da się całkowicie porzucić korzystania ze smartfona. Starajmy się sięgać po niego tylko wtedy, kiedy to koniecznie, ruszajmy się więcej i korzystajmy ze świeżego powietrza. Staraj się, aby iGarb nie doprowadził do niepokojących objawów, a kiedy to tylko możliwe – pamiętaj, aby unikać tej postawy!

Nie pozwól, aby smartfon zrobił z Ciebie smombie!

źródło: Focus