Przełomowe osiągnięcie firmy LG w paśmie 6G THz

Z powodzeniem przesłano dane na odległość ponad 100 metrów w paśmie 6G THz. To wyjątkowy rezultat rozwoju technologii komunikacyjnej 6G.

LG testuje technologię 6G THz

Firma LG Electronics z powodzeniem zaprezentowała bezprzewodową transmisję i odbiór danych w paśmie 6G THz na odległość ponad 100 metrów w środowisku zewnętrznym. Przełomowy wynik osiągnięto we współpracy z Towarzystwem Fraunhofera, największym europejskim laboratorium badawczym w dziedzinie nauk stosowanych. 13 lipca przesłano dane między Fraunhofer Heinrich Hertz Institute (HHI) i niemieckim Uniwersytetem Technicznym w Berlinie.

Technologia 6G THz ma krótki zasięg i wykazuje stratę mocy podczas transmisji i odbioru między antenami. W związku z tym, jednym z największych wyzwań w ewolucji bezprzewodowej komunikacji 6G jest opracowanie technologii wzmocnienia mocy. Pozwoli to na generowanie stabilnego sygnału na częstotliwościach ultraszerokopasmowych. Wzmacniacz mocy opracowany przez LG, Fraunhofer HHI i Fraunhofer Institute for Applied Solid State Physics (IAF) miał kluczowe znaczenie dla powodzenia ostatniego testu. 

Wzmacniacz jest w stanie generować stabilny sygnał wyjściowy do 15 dBm w zakresie częstotliwości od 155 do 175 GHz. Firma LG z powodzeniem zaprezentowała również technologię adaptacyjnego formowania wiązki, która zmienia kierunek sygnału zgodnie ze zmianami położenia kanału i odbiornika, a także technologię przełączania anten o wysokim zysku, która łączy sygnały wyjściowe wielu wzmacniaczy mocy i przesyła je do określonych anten.

Dzięki globalnej standaryzacji przeprowadzonej do 2025 roku i komercjalizacji sieci w ciągu czterech kolejnych lat, standard 6G będzie mógł obsługiwać szybszą transmisję bezprzewodową oraz prędkości komunikacji z małymi opóźnieniami i wysoką niezawodnością. 6G będzie kluczowym elementem powstającej technologii Ambient Internet of Everything, której wprowadzenie ma na celu poprawę warunków życia i biznesu. Sieć 6G pozwoli na przeniesienie dzisiejszego internetu rzeczy na wyższy poziom adaptacji, autonomii i dostosowania do potrzeb konsumentów, na przykład na podstawie rozpoznawania obecności człowieka i indywidualnych preferencji.

LG testuje technologię 6G THz – przesył danych na 100 m

Firma LG Electronics jest liderem w zakresie zabezpieczenia kluczowych technologii 6G przez szereg nowatorskich inicjatyw. W 2019 roku firma powołała Centrum Badawcze LG-KAIST 6G, współpracując przy tym z Korea Advanced Institute of Science and Technology, najważniejszym uniwersytetem badawczym w kraju. Na początku 2021 roku, aby umożliwić współpracę na bardziej zaawansowanym poziomie, do LG i KAIST dołączyła spółka Keysight Technologies Inc., światowy producent sprzętu do testowania i pomiaru telekomunikacji bezprzewodowej. W czerwcu firmę LG wybrano na przewodniczącego grupy roboczej Applications Working Group of the Next G Alliance, branżowej inicjatywy na rzecz rozwiązań dla przemysłu telekomunikacyjnego (ATIS). Celem organizacji jest rozwój wiodącej pozycji w dziedzinie technologii mobilnych 6G na terenie Ameryki Północnej w następnej dekadzie i później.

źródło: LG Electronics