Podczas wydarzenia 2021 OPPO Future Imaging Technology, firma zaprezentowała serię przełomowych technologii z obszaru rejestracji i przetwarzania obrazu przez smartfony, skupiając się na kompleksowym ulepszeniu czujników, modułów i algorytmów.
Wśród innowacyjnych technologii OPPO zaprezentowało: sensor RGBW nowej generacji, płynny zoom optyczny 85-200mm, pięcioosiową technologię optycznej stabilizacji (OIS) oraz następną generację aparatu ukrytego pod ekranem (USC) wspieraną przez autorskie algorytmy AI. Dzięki tym technologiom OPPO uzyskało skokowy postęp w zakresie technologii rejestracji i przetwarzania obrazu w smartfonach, m.in. w obszarze światłoczułości, możliwości zoomu, stabilizacji, czy badań dotyczących kształtu produktu.
Nowy sensor: następna generacja sensora RGBW ze zwiększoną światłoczułością i lepszym odwzorowaniem kolorów
Nowa generacja sensora OPPO RGBW znacząco poprawia reakcję na światło poprzez wprowadzenie dodatkowych białych subpikseli (W), przełomowej technologii DTI oraz opracowanego przez OPPO algorytmu pikseli 4 w 1. W efekcie, nowy czujnik pozwala na przechwytywanie 60% więcej światła niż czujniki poprzedniej generacji, przy jednoczesnej redukcji szumów sięgającej nawet 35%, co zapewnia wyraźniejsze i jaśniejsze obrazy w warunkach słabego oświetlenia.
Czujnik RGBW nowej generacji został wykonany przy użyciu zaawansowanej technologii produkcji i przetwarzania, co pozwoliło w efekcie zwiększyć poziom mocy obliczeniowej potrzebnej do uruchomienia złożonych algorytmów i zmaksymalizować ilość danych wydobywanych przez białe piksele czujnika. Opatentowany przez OPPO algorytm pikseli 4 w 1 pomaga zwiększyć wydajność kolorystyczną sensora, zapobiegając takim problemom jak niedokładność kolorów i wzory moiré. Ponadto, wiodąca w branży technologia izolacji pikseli DTI, zaimplementowana w nowym sensorze skutecznie, zapobiega przesłuchom subpikselowym i poprawia jakość obrazu.
Poza lepszą jakością zdjęć wykonywanych przy słabych warunkach oświetleniowych, nowy sensor sprawia, że kadry portretowe stają się bardziej wyraziste zarówno na zdjęciach, jak i na wideo a to dzięki poprawieniu wyglądu skóry, tekstury i kontrastu. Nowy czujnik będzie komercyjnie dostępny w produktach OPPO od czwartego kwartału 2021 roku.
Nowe moduły: zoom optyczny OPPO 85-200 mm wspierający superpłynne przybliżenia i pięcioosiowy system stabilizacji optycznej (OIS) gwarantują wyraźne ujęcia
Nowy moduł to 85-200mm płynny bezstratny zoom optyczny, który przeprojektowuje podstawowy moduł strukturalny na poziomie sprzętowym:
- Po raz pierwszy zastosowano technologię soczewek G+P (szkło + tworzywo sztuczne), wprowadzając dwie ultracienkie, wysoce precyzyjne szklane soczewki asferyczne, które znacznie poprawiają efekty optyczne, takie jak minimalizacja światła rozproszonego.
- Innowacyjne zastosowanie tunelowego czujnika magnetooporowego (czujnik TMR) pozwala soczewkom w module aparatu poruszać się z większą stabilnością i precyzją.
- Świeżo zmodernizowany system prowadnic zwiększa dynamiczne nachylenie, przy którym można przesuwać zespół soczewek, co wyraźnie wpływa na obsługę bezstratnego zoomu optycznego przy większych powiększeniach.
Powyższe innowacyjne rozwiązania OPPO obsługują bezstratny zoom optyczny przy równoważnych ogniskowych od 85 mm do 200 mm, rejestrując wyraźne zdjęcia bez względu na wielkość powiększenia, od zbliżeń i portretów z bliska po odległe krajobrazy, bez konieczności kadrowania. Użytkownicy mogą cieszyć się płynnym przejściem przez cały zakres ogniskowej oferowany przez zoom z jakością obrazu porównywalną z profesjonalnymi aparatami fotograficznymi. Ponadto, technologia ta pozwala uniknąć typowych problemów, takich jak: wartości skokowe, niedokładność balansu bieli lub zniekształcenie kolorów, które mogą wystąpić w konwencjonalnych systemach zoomu.
Z kolei nowy, pięcioosiowy OIS od OPPO umożliwia procesorowi systemowemu gromadzenie danych o ruchu z żyroskopu, które następnie są analizowane i rozkłada na odpowiednie komponenty za pomocą algorytmów. Dane te są następnie przekazywane do dwóch ruchomych elementów: obiektywu i czujnika obrazu, które są napędzane przez odpowiednio: układy z łożyskami kulkowymi i stop z pamięcią kształtu.
Gdy ruch obiektu jest nieduży, obrazy są stabilizowane głównie za pomocą OIS z przesunięciem obiektywu – obejmującego przesunięcie w poziomie (X) i w pionie (Y). Jednak, gdy amplituda ruchu jest stosunkowo duża, wykorzystany zostanie również OIS z przesunięciem czujnika – w tym przesunięcie w poziomie (x), przesunięcie w pionie (y) i przetaczanie, wraz z kompensacją algorytmu, tak, aby uzyskać stabilizację w pięciu osiach przestrzeni.
Pozwala to na uzyskanie maksymalnego kąta stabilizacji ±3°, czyli trzykrotnie więcej niż w przypadku tradycyjnej technologii OIS w urządzeniach mobilnych, podczas gdy sensor może również przesuwać się z dokładnością do 2μm. W przypadku ujęć nocnych lub w ruchu, opatentowana autorska technologia algorytmów OPPO może znacząco poprawić stabilność, przejrzystość i wydajność kolorów; zwiększając wydajność kompensacji drgań nawet o 65%. Pięcioosiowy OIS OPPO zostanie wprowadzony na rynek w produktach OPPO od pierwszego kwartału 2022 roku.
Nowy algorytm: opracowane przez OPPO algorytmy obsługują następną generację aparatów ukrytych pod ekranem, aby zapewnić idealną równowagę pomiędzy jakością ekranu i aparatu.
OPPO zaprezentowało również nową generację swojego aparatu ukrytego pod ekranem (USC). Innowacyjna geometria pikseli zapewnia wysoką jakość wyświetlania 400 PPI w obszarze znajdującym się ponad aparatem USC. Dzięki zastosowaniu przezroczystego okablowania i nowej konstrukcji uzyskuje się znacznie lepszą jakość wyświetlania i płynniejsze wrażenia wizualne. Z każdym obwodem piksela napędzającym na ekranie tylko 1 piksel („1 do 1”) i precyzyjną algorytmiczną technologią kompensacji OPPO, chromatyczność i jasność całego ekranu są precyzyjnie kontrolowane, z odchyleniem wynoszącym tylko około 2% i poprawioną nawet do 50% żywotnością ekranu.
Ponadto amerykański instytut badawczy OPPO opracował szereg algorytmów obrazowania AI – w tym redukcję dyfrakcji, antykondensację, HDR i AWB – w celu optymalizacji jakości obrazowania aparatu ukrytego pod ekranem. Model redukcji dyfrakcji AI od OPPO został wytrenowany przy użyciu dziesiątek tysięcy obrazów w celu kontrolowania problemów spowodowanych dyfrakcją przy źródle światła, umożliwiając użytkownikom robienie wyraźniejszych, naturalniej wyglądających zdjęć.
źródło: OPPO Polska