Mastercard będzie wycofywać paski magnetyczne na kartach od 2024 r.

Karty Mastercard całkowicie nie będą miały już pasków magnetycznych w 2033 roku, do tego czasu firma będzie stopniowo wycofywała starą technologię na kolejnych rynkach.

Karta Mastercard bez paska magnetycznego

Firma Mastercard oficjalnie ogłosiła, że ma wycofać stosowanie pasków magnetycznych na swoich kartach kredytowych i debetowych w ciągu następnej dekady, ponieważ branża zmierza w kierunku bezpieczniejszych lub wygodniejszych alternatyw, takich jak chipy i płatności zbliżeniowe. Mówi się, że będzie to pierwsza sieć płatnicza, która stopniowo wycofuje tę technologię, której początki sięgają lat 60. XX wieku.

Mastercard twierdzi, że przejście rozpocznie się w 2024 roku, kiedy pasek nie będzie już wymagany na nowych kartach w regionach takich jak Europa, gdzie karty chipowe są już szeroko stosowane. W Stanach Zjednoczonych, gdzie przyjmowanie płatności chipowych jest wolniejsze, przejście rozpocznie się w 2027 roku. Od 2029 roku żadne nowe karty debetowe lub kredytowe Mastercard nie będą miały już paska magnetycznego. Pasek magnetyczny na kartach Mastercarda ma zniknąć całkowicie do 2033 r.

Paski magnetyczne były ogromnym ulepszeniem w stosunku do płaskich maszyn drukarskich (tzw. „żelazek”), których kasjerzy musieli używać do rejestrowania danych karty. Jednak w latach 90. wprowadzono globalny standard chipów EMV, który utorował drogę do bezpieczniejszego przechowywania danych posiadaczy kart na małych chipach z układami scalonymi wbudowanymi w karty.

Obecnie 86% transakcji dokonywanych kartami osobistymi na całym świecie wykorzystuje chipy EMV. Są one zazwyczaj uwierzytelniane za pomocą kodu PIN, ale biometryczne uwierzytelnianie odciskami palców staje się również bezpieczniejszą alternatywą.

Co ciekawe, Stany Zjednoczone nie przyjęły chipów EMV w takim samym stopniu, jak reszta świata. W ubiegłym roku odsetek transakcji kartami osobistymi przy użyciu tej technologii w tym kraju był niższy i wyniósł około 73 procent, pomimo wysiłków mających na celu zachęcenie do przyjęcia tej technologii. Stany Zjednoczone były historycznie odstające z wielu powodów, w tym ze względu na swoją wielkość i niskie wskaźniki oszustw.

Chociaż karty chipowe są pozycjonowane jako następcy pasków magnetycznych, Mastercard zauważa, że ​​podczas pandemii gwałtownie wzrosła popularność płatności zbliżeniowych, które można dokonywać kartą lub cyfrowo przy użyciu większości nowoczesnych smartfonów. Liczba transakcji zbliżeniowych wzrosła o 1 miliard w pierwszym kwartale tego roku w porównaniu z rokiem ubiegłym. Globalnie 45 procent transakcji osobistych w kasach sklepowych w drugim kwartale tego roku było realizowanych zbliżeniowo.

źródło: Mastercard | The Verge