UE może wymusić na Apple rezygnację z Lightning

Nowe prawo Unii Europejskiej, które ma zostać zaprezentowane w przyszłym miesiącu, może zmusić firmę Apple do przejścia na USB-C w iPhone’ach.

Lightning na USB-C (prawo UE)

Firma Apple może być zmuszona do usunięcia portu Lightning z iPhone’a na rzecz złącza USB-C, aby dopasować się do nowych przepisów, które (jak donosi Reuters) Komisja Europejska ma przedstawić w przyszłym miesiącu. Ustawodawstwo ustanowiłoby wspólny port ładowania dla wszystkich telefonów komórkowych i innych odpowiednich urządzeń we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Taki ruch dotknie przede wszystkim firmę Apple, ponieważ wiele popularnych urządzeń z Androidem jest już wyposażonych w porty USB-C.

W 2018 roku Komisja Europejska próbowała ustanowić ostateczne rozwiązanie w tej sprawie, ale nie udało się tego osiągnąć. W tym czasie Apple ostrzegł, że wymuszenie wspólnego portu ładowania w branży zdusi innowacje i spowoduje powstanie odpadów elektronicznych, ponieważ konsumenci będą zmuszeni przestawić się na nowe kable.

Unia Europejska mimo wszystko chce, aby wszystkie telefony działały z interoperacyjnymi ładowarkami – co miałoby oznaczać mniej ładowarek różnego typu.

Badanie przeprowadzone przez Komisję Europejską w 2019 roku wykazało, że połowa wszystkich kabli ładujących sprzedawanych z telefonami komórkowymi miała złącze USB micro-B, 29 procent miało złącze USB-C, a 21 procent miało złącze Lightning. Badanie zasugerowało pięć opcji dla wspólnej ładowarki, z różnymi opcjami obejmującymi porty w urządzeniach i porty w zasilaczach.

W zeszłym roku debata została wznowiona, ponieważ Parlament Europejski w przeważającej większości zagłosował za wspólną ładowarką, podając jako główne korzyści: mniej odpadów środowiskowych i wygodę użytkownika.

Unia Europejska obecnie opracowuje projekt ustawy, która ma zostać przedstawiona w przyszłym miesiącu.

źródło: Reuters | macRumors