iPhone’y i komputery Mac z 2022 roku mogą już mieć układy 3 nm

Apple przygotowuje się do wprowadzenia na rynek serii iPhone 13 z „ulepszonym” chipsetem 5 nm, ale już w 2022 roku może zacząć wykorzystywać chipy 3 nm.

Chipy 3 nm od TSMC dla Apple'a

Podczas gdy Apple jest liderem w branży – Intel będzie dostarczał chipy 7 nm dopiero od 2023 r. Natomiast firma z Cupertino już przygotowuje się do ogłoszenia nowych iPhone’ów i Maców z chipami 3 nm. Według nowego raportu Digitimes, TSMC — główny dostawca chipów Apple’a planuje rozpocząć masową produkcję chipów 3 nm w drugiej połowie przyszłego roku. „Plan” mieści się w cyklu wydawniczym iPhone’a firmy Apple, tj. pod koniec każdego roku.

Może to oznaczać, że w 2022 roku będziemy mogli zobaczyć nowe urządzenia Apple’a z chipami 3 nm.

Część raportu brzmi następująco:

Według źródeł branżowych, TSMC jest na dobrej drodze, aby przenieść swoją technologię 3 nm do masowej produkcji w drugiej połowie 2022 roku dla urządzeń Apple’a, zarówno dla iPhone’ów, jak i komputerów Mac.

Wcześniej, w czerwcu informowano, że TSMC zamierza wyprodukować chipy 3 nm dla Apple’a. Firma znalazła sposób na produkcję 3 nm i teraz chce dostarczyć te chipy dla Apple. Chociaż byłoby ciekawie zobaczyć iPhone’a lub Maca z chipem 3 nm w przyszłym roku, Apple ma raczej inne plany.

Firma planuje wprowadzić układ 3 nm najpierw w iPadzie Pro, a następnie wprowadzić go do linii iPhone’a 2022 – to samo, co zrobiła z chipsetem A14 Bionic opartym na 5 nm. Nikkei w zeszłym miesiącu poinformował, że w 2022 roku zobaczymy model iPada Pro z chipem 3 nm.

TSMC chce produkować procesory do laptopów i centrów danych opartych na układach 3 nm, aby odzyskać udział w rynku, który stracił na rzecz AMD w ostatnich latach.

Jeśli chodzi o serię iPhone’a 13, oczekuje się, że Apple użyje ulepszonego chipu TSMC 5 nm+ dla swojego chipa A15 Bionic. Ten układ powinien przynieść niewielką poprawę wydajności energetycznej w porównaniu z węzłem 5 nm, na którym produkowane są chipy M1 i A14 Bionic.

źródło: Apple