Chrome na Androida jeszcze bardziej kolorowy dzięki Material You

Niedawna aktualizacja wersji Canary dla przeglądarki mobilnej Chrome na Androida dodaje wszędzie dynamiczne motywy kolorystyczne.

Firma Google ogłosiła Material You na tegorocznej konferencji I/O, a to zagadnienie wydaje się być prawdopodobnie najbardziej ambitnym posunięciem firmy. Materiał You polega na przyjmowaniu emocji i ekspresji, wykorzystując humanistyczne zasady, takie jak miękkie kształty i dynamiczne motywy kolorystyczne, które dopasowują się do tapety u`ytkownika. W ciągu ostatnich kilku miesięcy widzieliśmy, jak radykalnie nowy język projektowania Google’a spływa do jego aplikacji – jednym z nich jest Chrome, który otrzymał odrobinę ekstrakcji kolorów. Teraz wygląda na to, że Google idzie na całość z przeróbką według Material You w Chromie.

Jak niedawno odkryto na Chromium Gerrit, Google zaktualizował swoją flagę dynamicznego koloru w Chromie na Androida, aby obsługiwać pełną ekstrakcję kolorów Material You. Przeglądarka zastosuje świeże odcienie w całym interfejsie użytkownika, co jest charakterystyczne dla kolorów akcentujących tapety wyodrębnionych przez system Android 12. Jeśli korzystasz z wersji przedpremierowej Chrome Canary, możesz wyświetlić podgląd zaktualizowanego wyglądu, włączając dwie flagi. Wystarczy skopiować i wkleić poniższe adresy URL (pogrubione) na pasku adresu przeglądarki Chrome:


Włącza refaktoryzację motywu w systemie Android:

chrome:flagi#theme-refactor-android

Włącza dynamiczne kolory na obsługiwanych urządzeniach, takich jak urządzenia Pixel z systemem Android 12:

chrome:flagi#dynamic-color-android

Ustaw drugą flagę na „”Enabled (full)”, a następnie uruchom ponownie Chrome’a. Po ponownym otwarciu musisz otworzyć go znowu, aby zobaczyć zmiany — wymuś zamknięcie z ekranu Ostatnie i uruchom ponownie z programu uruchamiającego.

Chrome zacznie pobierać kolory próbkowane przez Androida 12 i stosować je w interfejsie użytkownika. Strona główna i siatka kart mają teraz subtelny odcień dostosowany do tła, który różni się w zależności od tapety ustawionej w telefonie. Co więcej, pasek adresu Chrome’a zyskuje także odrobinę koloru, co ładnie uzupełnia słaby odcień, który jest widoczny, gdy urządzenie jest również w trybie ciemnym. Wygląda dość elegancko w porównaniu ze starszym, nudnym ciemnoszarym kolorem.

Od lewej: ekran główny, strona główna Chrome; wyszukiwanie na stronie głównej Chrome
Od lewej: ekran główny, strona główna Chrome; wyszukiwanie na stronie głównej Chrome

Brak koloru w kilku obszarach w Chrome’a (takich jak menu kontekstowe) jest wyraźnym znakiem, że funkcja nie jest jeszcze gotowa dla wszystkich użytkowników. Ale nawet na tym etapie doskonale pasuje do estetyki Androida 12 – i co ważne, nawet wygląda to dobrze.

Od lewej: ekran główny, strona główna Chrome, wyszukiwanie na stronie głównej Chrome
Od lewej: ekran główny, strona główna Chrome, wyszukiwanie na stronie głównej Chrome

Chrome to tylko jedna z kilku dostępnych obecnie aplikacji obsługujących Material You i staje się jasne, że Google poważnie podchodzi do konsekwentnego stosowania swojego motywu projektowego (w przeciwieństwie do Material Design). Mam nadzieję, że dzięki nowo odkrytemu przez Google skupieniu się na projektowaniu Chrome’a, programiści zajmą się w pełni przezroczystym paskiem nawigacyjnym lub dadzą nam opcję odzyskania dolnego paska adresu.

Możesz pobrać najnowszą wersję Chrome Canary w sklepie Google Play lub w APK Mirror. Pamiętaj tylko, że jest to niestabilna wersja zapoznawcza — zalecam trzymanie się stabilnej wersji podczas codziennych sesji przeglądania.

źródło: Google | Android Central