Koncept OnePlus 10 Pro z aparatem Hasselblad i Bionic Lens

Gdyby koncepcja spodziewanego w 2022 roku OnePlus 10 Pro z nowym aparatem Hasselblad z dużym przetwornikiem obrazu, Bionic Lens i Super Panoramą była realna, to byłoby coś!

OnePlus 10 Pro z Bionic Lens (koncept)

Wysokiej klasy seria smartfonów OnePlus 9 jest dostępna od kwietnia tego roku, z czego OnePlus 9 Pro to nowy topowy model. Ten smartfon ma potężny chipset, piękny ekran, opcje szybkiego ładowania i znacznie ulepszony aparat. Po raz pierwszy system kamer został zaprojektowany we współpracy ze znanym producentem kamer średnioformatowych Hasselbladem. Chociaż OnePlus 9 Pro ma cenę początkową 4299 zł, urządzenie oferuje bardzo dobry stosunek ceny do jakości w porównaniu do innych flagowych smartfonów.

Powstaje więc pytanie, czego możemy oczekiwać od tego chińskiego producenta w przyszłości? Zwykle wariant „T” jest wypuszczany w drugiej połowie roku, w tym roku powinien zatem ukazać się OnePlus 9T i 9T Pro. Jednak na początku tego tygodnia Max Jambor ogłosił za pośrednictwem Twittera, że ​​te urządzenia zostały anulowane. W zeszłym miesiącu firma zaprezentowała nową klasę średnią – OnePlus Nord 2, który już okrzyknięty został prawdziwym pogromcą flagowców.

Niestety zanim zobaczymy serię OnePlus 10 będziemy musieli się trochę dłużej uzbroić w cierpliwość. Nie przeszkodziło to jednak projektantowi Jermaine’owi Smitowi, znanemu również jako ConceptCreator, przed stworzeniem koncepcji OnePlus 10 Pro, którego premiery możemy spodziewać się dopiero około marca 2022 roku. Jest to tylko koncepcja smartfona, a zdjęcia służą wyłącznie do celów ilustracyjnych, więc nie należy brać ich jako dosłowne oczekiwanie.

Kamera pod wyświetlaczem

Jermaine wyposażył w swojej kocepcji nowy topowy model w pięknie zaokrąglony ekran – do czego przyzwyczaił nas chiński producent. Najprawdopodobniej OnePlus 10 Pro, podobnie jak jego poprzednik, zostanie wyposażony w ekran AMOLED o rozdzielczości 1440 x 3216 pikseli i częstotliwość odświeżania 120 Hz. Możliwe, że zachowany zostanie również rozmiar ekranu 6,7”. Oczywiście w projekcie uwzględniono również charakterystyczny suwak, umieszczony z boku urządzenia.

Koncepcyjny smartfon wyposażony jest w zupełnie nowy aparat do selfie. Jest to kamera umieszczana pod ekranem. Od tego czasu ZTE wypuściło kilka modeli z kamerą pod ekranem. Zaczęło się w zeszłym roku od Axona 20, ten telefon został niedawno zastąpiony przez Axona 30. Również w nadchodzącym miesiącu spodziewany Samsung Galaxy Z Fold 3 prawdopodobnie zostanie wyposażony w nowy typ przedniego aparatu. Wkrótce pojawią się kolejni producenci, którzy będą stosować tę technologię w smartfonach. Nie jest więc wykluczone, że OnePlus zaprezentuje również swój pierwszy smartfon z kamerą pod wyświetlaczem w 2022 roku.

Zaletą tego typu aparatu jest to, że ekran w całości służy wyświetlaniu, bez wycięć i dziurek na kamery, co nadaje urządzeniu futurystyczny i stylowy charakter. Jednak są też wady, ponieważ jakość zdjęć z takich aparatów jest gorsza w porównaniu z obecnymi rozwiązaniami aparatów do selfie. Oczywiście producenci ciężko pracują, aby te wady jak najbardziej zredukować, niemniej jednak zajmie im to jeszcze trochę czasu. Pierwsza generacja kamer pod wyświetlaczami pozostawia jeszcze wiele do życzenia.

OnePlus 10 pro (koncepcja)

Aparat Hasselblad i funkcja Super Panorama

Jermaine wyposażył tył swojej koncepcji OnePlus 10 Pro w stylowe wykończenie ze sztucznej skóry. Co najmniej równie niezwykły jest system kamer, który został całkowicie przeprojektowany. Dotyczy to dwóch aparatów, szerokokątnego i ultraszerokokątnego, z których każdy wyposażony jest w dużą 1” matrycę o rozdzielczości 108 megapikseli. System aparatu jest obsługiwany przez mocną lampę ksenonową.

Miłym detalem jest chromowany radełkowany pierścień wokół modułu aparatu, inspirowany analogową kamerą Hasselblad 500c z 1957 roku. Ponadto koncepcja Jermaine’a zakłada, że ​​nowy flagowiec będzie wyposażony w Bionic Lens.

Smartfony OnePlus nigdy nie były znane z fantastycznej wydajności aparatu. Jednak wraz z serią OnePlus 9 chiński producent obrał nową ścieżkę. Firma zawarła trzyletnią umowę o współpracy ze szwedzkim producentem Hasselblad. Jest to wiodący producent aparatów fotograficznych, oferujący profesjonalnym fotografom wysokiej klasy cyfrowe aparaty i obiektywy średnioformatowe.

Nawiasem mówiąc, to nie pierwszy raz, kiedy Hasselblad nawiązał współpracę z producentem telefonów. Motorola wypuściła moduł aparatu Hasselblad True Zoom do Moto Z3 około 5 lat temu. To połączenie sił nie okazało się jednak zbyt udane. Z kolei OnePlus ma duże zaufanie do Hasselblada, chiński producent przeznaczył 150 mln dolarów na rozwój aparatu w ciągu najbliższych trzech lat.

Przy OnePlus 9 (Pro) Hasselblad odpowiadał między innymi za kalibrację kolorów. W nadchodzącym okresie współpraca będzie dalej rozwijana. W trakcie opracowywania są dwie nowe technologie: Super Panorama i Bionic Lens (T-Lens). Spodziewamy się, że obie nowości pojawią się w OnePlus 10 Pro.

Jak sama nazwa wskazuje, funkcja Super Panorama powinna oferować lepszej jakości zdjęcia panoramiczne. Zwykle obrazy są łączone w celu zarejestrowania szerokiego obrazu panoramicznego. OnePlus opracowuje teraz nową technologię, w której dwa obiektywy (szerokokątny/ultraszerokokątny) współpracują ze sobą, aby robić zdjęcia 140˚ za pomocą pryzmatu – bez konieczności przesuwania aparatu od lewej do prawej i bez konieczności przesuwania aparatu.

Obiektyw Bionic w OnePlus 10 Pro?

Obiektyw Bionic, zwany również obiektywem T (T-Lens), zastąpi tradycyjny obiektyw, aby uzyskać szybszy autofokus. Według OnePlus obiektywowi Bionic Lens zajęłoby to mniej niż milisekundę, co jest od 5 do 10 razy szybsze. Szybki AF przydaje się, gdy chcesz szybko zrobić kilka zdjęć z rzędu, na przykład (szybko poruszających się) obiektów — na przykład podczas imprezy sportowej lub podczas fotografowania bawiącego się psa. Technologia ta zmniejszy również zużycie energii podczas ustawiania ostrości.

Technologia Bionic Lens od OnePlus jest bardzo podobna do technologii Liquid Lens, która zadebiutowała na początku tego roku w składanym smartfonie Xiaomi Mi Mix Fold. Ta technologia jest również nazywana przez Xiaomi „Fotografią bioniczną”. Poza szybkim autofokusem, umożliwia również regulację promienia soczewki. Umożliwia to 3-krotny zoom optyczny i 30-krotny teleobiektyw – bez konieczności integracji oddzielnego teleobiektywu.

OnePlus 9 Pro również ma 3-krotny zoom optyczny i 30-krotny zoom cyfrowy. Jednak ten system aparatów nadal korzysta z teleobiektywu. Dopiero okaże się, czy OnePlus zapewni również swojemu Bionic Lens podobną funkcję zoomu, Jermaine założył to w swojej koncepcji.

Dzięki temu koncepcja OnePlus 10 Pro wyposażona jest w dwa aparaty mniej niż jego poprzednik. Monochromatyczny aparat 2 MP nie zostanie pominięty, a funkcja teleobiektywu 8 MP zostanie włączona do aparatu szerokokątnego / ultraszerokokątnego. Dwie zintegrowane kamery mają większy przetwornik obrazu, co pozwoli lepiej uchwycić szczegółowe zdjęcia w słabych warunkach oświetleniowych.

Koncepcja OnePlus 10 Pro z kamera pod wyświetlaczem

Możliwa specyfikacja OnePlus 10 Pro

Oczywiście 10 Pro zostanie ulepszony nie tylko pod względem aparatu. Można się spodziewać, że topowy model w 2022 roku będzie również wyposażony w nowy sprzęt i oprogramowanie. Oczywistym jest, że OnePlus 10 Pro będzie działał na systemie operacyjnym Android 12, który zostanie oficjalnie wprowadzony przez Google około października 2021 roku. Publiczna beta jest już dostępna. Nakłdka OxygenOS zapewne zostanie dodana do Androida, podobnie jak w Nord 2, w którym system oparto na zintegrowanej bazie kodu Oppo ColorOS. Na początku tego roku dwie siostrzane firmy ogłosiły, że będą kontynuować działalność jako jedna firma.

Logicznie rzecz biorąc, firma ponownie wybierze najszybszy obecnie chipset. 9 Pro jest zasilany przez niezwykle wydajny chipset Qualcomm Snapdragon 888 ze zintegrowanym modemem 5G i możliwością wyboru 8 GB RAM/128 GB ROM oraz 12 GB RAM/256 GB ROM.

Można też założyć, że OnePlus 10 Pro otrzyma ocenę IP68, podobnie jak jego poprzednik. Oznacza to, że urządzenie będzie odporne na kurz i wodę do głębokości 1,5 m przez 30 minut. Jednym z pozytywnych punktów obecnego flagowca jest opcja szybkiego ładowania. Akumulator o pojemności 4500 mAh obsługuje ładowanie przewodowe 65 W i ładowanie bezprzewodowe 50 W. Ładowarka jest dołączona w standardzie.

Koncepcja OnePlus 10 Pro z aparatem Hasselblad

Jeśli chodzi o cenę, również tutaj mamy nadzieję, że OnePlus ponownie odzyska swoją mentalność bojownika o cenę. Najlepsze modele z roku na rok znacznie drożeją, dla OnePlus 9 Pro z 256 GB sugerowaną cenę detaliczną ustalono na 4699 zł. Gigantyczna kwota oczywiście jak na smartfon, który otrzymuje tylko 3 lata wsparcia oprogramowania. Apple i Samsung pokazały już swoją najlepszą stronę, wprowadzając na rynek najnowsze modele nieco taniej niż dotychczas. Miejmy nadzieję, że OnePlus będzie podążał za tą strategią.

Zdjęcia produktów w tej publikacji zostały stworzone przez Jermaine’a Smita, znanego również jako Concept Creator, we współpracy z LetsGoDigital. Rendery 3D służą wyłącznie do celów ilustracyjnych, ten produkt nie jest przeznaczony do sprzedaży.

źródło: Let’s Go Digital | Concept Creator