Starsze czytniki Kindle zaczną tracić dostęp do internetu w grudniu

Czytniki e-booków Kindle firmy Amazon, które nie mogą połączyć się z Wi-Fi, i mają tylko łączność 2G/3G nie będą miały dostępu do internetu.

Jak wynika z wiadomości e-mail wysłanej do klientów w środę 29 lipca 2021 roku, e-czytniki Kindle firmy Amazon z wbudowaną technologią 3G zaczną tracić możliwość samodzielnego łączenia się z internetem w USA w grudniu tego roku. Zmiana wynika z przejścia operatorów komórkowych ze starszej technologii sieciowej 2G i 3G na nowsze sieci 4G i 5G. W przypadku starszych Kindle’ów bez Wi-Fi ta zmiana może oznaczać w ogóle brak połączenia z internetem. Oczywiście, sprawa dotyczy wszystkich krajów, w których sieć 2G i 3G przestaną działać.

Jak zauważył serwis Good e-Reader w czerwcu, właściciele nowszych urządzeń Kindle z obsługą sieci 4G nie powinni mieć powodów do zmartwień, ale w przypadku starszych urządzeń, które są dostarczane z obsługą 3G i Wi-Fi, takich jak klawiaturowy Kindle (3. generacji), Kindle Touch (4. generacja), Kindle Paperwhite (4., 5., 6. i 7. generacja), Kindle Voyage (7. generacja) i Kindle Oasis (8. generacja), użytkownicy będą mogli łączyć się z siecią na czytnikach tylko przez Wi-Fi. W swoim ogłoszeniu Amazon podkreśla, że ​​nadal można cieszyć się treściami, które już posiadamy i które pobraliśmy na te urządzenia, po prostu nie będzie można pobierać nowych książek ze sklepu Kindle, chyba że robisz to przez Wi-Fi. Poniżej możesz zobaczyć e-mail Amazona do klientów.

Sprawy stają się bardziej skomplikowane dla starszych czytników Kindle Amazona, takich jak Kindle (1. i 2. generacji) oraz Kindle DX (2. generacji). Ponieważ urządzenia te opierały się wyłącznie na łączności internetowej 2G lub 3G, po wyłączeniu sieci, jedynym sposobem na przesłanie nowych treści do urządzenia będzie użycie staromodnego kabla micro-USB. Dla klientów dotkniętych tym problemem, Amazon oferuje kredyt promocyjny (NEWKINDLE50), ważny do 15 sierpnia, w wysokości 50 USD na nowy Kindle Paperwhite lub Kindle Oasis, wraz z kredytem w wysokości 15 USD w sklepie na e-booki.

Chociaż prawdopodobnie firma mogłaby zrobić więcej, aby pomóc klientom dotkniętym problemem (być może poprzez całkowitą wymianę starszych urządzeń), ten problem jest w dużej mierze niezależny od firmy Amazon. Wszyscy operatorzy komórkowi w USA zobowiązali się do wyłączenia obsługi starszych sieci 2G i 3G, przy czym AT&T ustalił datę na 22 lutego 2022 roku, T-Mobile podobno celuje w kwiecień 2022 roku, a Verizon na 31 grudnia 2022 roku.

E-mail od Amazona ogłaszający koniec łączności z internetem komórkowym na starszych czytnikach e-booków Kindle:

e-mail do właścicieli starszych modeli czytników Kindle – wyłączenie sieci 2G/3G (z 29 lipca 2021 r.)

Biorąc pod uwagę zapowiedzi operatorów w Stanach Zjednoczonych, grudniowa data Amazona wydaje się być nieco przedwczesna, ale lepiej być przygotowanym teraz, niż zostać z mniej użytecznym e-czytnikiem jeszcze w tym roku.

źródło: Amazon | The Verge