Vivaldi 4.1 z akordeonowymi kartami i łańcuchami poleceń

Przeglądarka Vivaldi 4.1 daje użytkownikom jeszcze więcej swobody, dzięki dwóm zupełnie nowym funkcjom – akordeonowym kartom i łańcuchom poleceń.

Vivaldi 4.1

Te dwie nowe funkcje dołączają do ostatnich dodatków przeglądarki internetowej Vivaldi 4.1, takich jak wbudowany tłumacz, wersje beta klienta poczty, kalendarza, czytnika kanałów RSS i wielu innych. Wszystko to zaledwie kilka tygodni po szeroko docenionej premierze Vivaldi 4.0. Od teraz możesz wybrać spośród 3 różnych styli grup kart: kompaktowym, dwupoziomowym lub akordeonem. Dzięki akordeonowi grupy kart mogą się rozwijać i minimalizować, gdy są aktywne. Sprawia to, że Twoje karty są pod ręką bez przepełniania paska kart.

Łańcuchy poleceń pozwalają łączyć ze sobą dowolne z ponad 200 komend przeglądarki i wykonywać je w sekwencji za pomocą jednego skrótu. W efekcie możesz błyskawicznie wykonywać złożone czynności.

Vivaldi 4.1 to znacznie więcej nowości, w tym ciche aktualizacje dla systemu Windows oraz ulepszony widok czytania na komputerach stacjonarnych i laptopach.

Rozwijaj i minimalizuj grupy kart dzięki nowym akordeonowym kartom

Od teraz możesz wybrać spośród trzech różnych styli grup kart:

  • kompaktowym,
  • dwupoziomowym,
  • (wprowadzonym w tej aktualizacji) akordeonowym.

Akordeonowe karty, które umożliwiają rozwijanie i zwijanie grup kart za pomocą jednego kliknięcia, wprowadzają nowy wymiar do wszechstronnego zarządzania kartami w przeglądarce Vivaldi. 

Karty akordeonowe w Vivaldi 4.1 - przykłady

Nadal masz dostęp do kompaktowego widoku grup kart, a także do unikalnego dwupoziomowego grupowania kart, zaprezentowanego na początku tego roku, który pokazuje wszystkie karty w grupie po jej aktywacji. Korzystasz ze wszystkich zalet kart o normalnych rozmiarach, takich jak łatwiejsze do odczytania tytuły stron, menu kontekstowe dla poszczególnych kart, prostsze przeciąganie i upuszczanie itp. Jeśli jednak jesteś zwolennikiem pionowej orientacji ekranu, widok akordeonu jest w sam raz dla Ciebie.

Spraw, by akordeonowe karty zabrzmiały w Vivaldi

Możesz włączyć widok akordeonowych kart w UstawieniachKarty. Jeśli wolisz, aby Twoje akordeony pozostawały otwarte, możesz skorzystać z przycisku strzałek. Aby uzyskać pełną kontrolę, możesz wyłączyć automatyczne rozwijanie w ustawieniach.

Ustawienia kart akordeonowych w Vivaldi 4.1

Zazwyczaj użyjesz akordeonowych kart, aby przełączać się między pokazywaniem i ukrywaniem dużej ilości powiązanych z nimi treści. Działa to doskonale w przypadku ujawniania lub ukrywania informacji w przypadku ograniczonej ilości miejsca.

Nieaktywne akordeony są domyślnie kompresowane, podczas gdy Ty przeglądasz inne karty. Jeśli klikniesz w akordeon, rozwinie się on w prawo, zamiast rozszerzać się w dół do dwupoziomowej grupy. Gdy klikniesz poza aktywną grupą, akordeon zostanie ponownie zamknięty. Jeśli chcesz, aby pozostał on rozwinięty, kliknij go dwukrotnie podczas otwierania. Następnie użyj strzałki, aby zamknąć akordeon.

Karty akordeonowe w Vivaldi 4.1

Łańcuchy poleceń: szybkie wykonywanie sekwencji poleceń za pomocą jednego kliknięcia

W Vivaldi 4.1 możesz uruchamiać wiele akcji – takich jak otwieranie kilku stron internetowych i automatyczne ich rozmieszczanie (widok podzielonego ekranu) – wszystko to za jednym razem!

Możesz uruchomić własną sekwencję komend – łańcuch poleceń – za pomocą jednego naciśnięcia klawisza. Wybieraj spośród ponad 200 poleceń przeglądarki, aby tworzyć własne skróty, przepływy pracy i tryby przeglądarki, zwiększając swoją wydajność. Na przykład włączaj tryb pełnoekranowy i widok czytania, aby naprawdę zmaksymalizować koncentrację i wrażenia z czytania.

Aby utworzyć nowy łańcuch poleceń, kliknij w ikonę plusa. Po prostu wybierz kilka „akcji”, takich jak otwarcie nowej karty, nowy adres URL w nowej karcie, ustaw okresowe przeładowanie tej karty. Następnie przypisz swojemu łańcuchowi własną nazwę i dodaj do niego polecenia. Po zakończeniu możesz wpisać nazwę łańcucha w szybkich poleceniach i wykonać wszystkie połączone polecenia w sekwencji. Możesz utworzyć dowolną liczbę łańcuchów poleceń.

Łańcuchy poleceń w Vivaldi 4.1

Pola poleceń obsługują filtrowanie i umożliwiają przeglądanie całej listy bez wpisywania czegokolwiek. W zależności od rodzaju tworzonych łańcuchów istnieje możliwość dodania uśpienia/opóźnienia o ustalonym czasie (w milisekundach).

Wykonaj grupę poleceń jako łańcuch z poziomu szybkich poleceń (kliknij w klawisz F2 lub Ctrl-E) lub przypisz łańcuchowi własny skrót klawiszowy lub gest myszy. Nową funkcję można łatwo konfigurować: UstawieniaSzybkie polecenia ➔  Łańcuchy poleceń.

Aby ustawić niestandardowe skróty lub gesty myszy dla swoich łańcuchów, przejdź odpowiednio do UstawieniaKlawiatura i UstawieniaMysz.

Łańcuchy poleceń w Vivaldi 4.1

Możesz także dodawać łańcuchy poleceń do w pełni konfigurowalnych menu kontekstowych.

Co jeszcze dodano w Vivaldi 4.1?

Vivaldi 4.1 zawiera szereg ulepszeń i poprawek, które pomogą Ci zaoszczędzić czas i wycisnąć więcej z przeglądania sieci, w tym:

  • Śluby milczenia: Ciche aktualizacje dla systemu Windows zostały włączone zarówno dla pojedynczych użytkowników, jak i dla samodzielnych instalacji. Teraz możesz cieszyć się zawsze aktualnym Vivaldi z jego najnowszymi funkcjami i poprawkami bezpieczeństwa bez dodatkowych kliknięć. Nie jesteś fanem automatycznych aktualizacji? Możesz wyłączyć tę funkcję w Ustawieniach.
  • Czytaj w swoim tempie: Widok czytania przeglądarki Vivaldi zapewnia wolne od bałaganu środowisko czytania. Teraz dodaliśmy licznik minut, który wskazuje przybliżoną długość potrzebną do odczytania treści.  

Więcej szczegółów znajdziesz w dzienniku zmian.

źródło: Vivaldi