Ranking 50 najbardziej innowacyjnych firm w 2021 r.

Ten rok obfitował w zmiany wywołane pandemią, które zmieniły priorytety korporacyjne – a mimo to innowacyjność pozostaje głównym problemem wśród korporacji na całym świecie.

Na podstawie danych z corocznego rankingu przeprowadzonego przez Boston Consulting Group (BCG) na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 1600 specjalistów ds. innowacji na całym świecie, ta infografika plasuje 50 najbardziej innowacyjnych firm w 2021 roku. Poniżej przyjrzymy się kilku wiodącym firmom wraz z ich innowacyjnymi praktykami.

Aby stworzyć ranking 50 najlepszych innowacyjnych firm, BCG wykorzystuje cztery zmienne:

  • Global „Mindshare”: liczba głosów od wszystkich dyrektorów ds. innowacji.
  • Industry Peer Review: liczba głosów od kadry kierowniczej w branży firmy.
  • Industry Disruption: indeks różnorodności do pomiaru głosów w różnych branżach.
  • Value Creation: całkowity zwrot z akcji.

Jedną z firm, o której warto wspomnieć, jest Pfizer, marka powracająca z poprzednich lat, która w tegorocznym rankingu uplasowała się na 10. miejscu. Nic dziwnego, że firma Pfizer znalazła się na liście, biorąc pod uwagę jej instrumentalną rolę w walce z COVID-19. We współpracy z BioNTech firma Pfizer wyprodukowała szczepionkę przeciwko COVID-19 w niecały rok. To imponujące, biorąc pod uwagę, że historycznie rozwój szczepionek zajmował nawet dekadę.

Pfizer jest tylko jednym z czterech producentów szczepionek na COVID-19, którzy pojawią się na liście w tym roku – Moderna, Johnson & Johnson i AstraZeneca również są obecne w zestawieniu.


Drugi rok z rzędu Apple zajmuje pierwsze miejsce na tej liście. Oto 10 najlepszych firm w 2021 roku

firmabranżakrajzmiana r/r
1AppleTechnology USA 🇺🇸
2AlphabetTechnology USA 🇺🇸
3AmazonConsumer Goods USA 🇺🇸
4MicrosoftTechnology USA 🇺🇸
5TeslaTransport & Energy USA 🇺🇸+6 ⬆
6SamsungTechnologyPłd. Korea 🇰🇷-1 ⬇
7IBMTechnology USA 🇺🇸+1 ⬆
8HuaweiTechnology Chiny 🇨🇳-2 ⬇
9SonyConsumer Goods Japonia 🇯🇵
10PfizerHealthcare USA 🇺🇸powrót

Tymczasem w zupełnie innej branży Toyota zajęła 21. miejsce na tegorocznej liście, o 20 miejsc wyżej niż w rankingu z poprzedniego roku. Ten ogromny skok może być oznaczany przez niedawną inwestycję firmy w wysokości 400 milionów dolarów w firmę, która ma budować latające samochody elektryczne.

Chociaż często myślimy, że badania i rozwój oraz innowacje są synonimami, to pierwsze jest tylko jedną z technik innowacji, które pomagają firmom zdobyć miejsce na liście. Inne firmy wprowadzały innowacje na różne sposoby, na przykład usprawniając procesy w celu zwiększenia wydajności. Na przykład w 2021 roku Coca-Cola przeprowadziła analizę swojego portfolio napojów i ostatecznie zmniejszyła swoją listę marek o połowę, awansując z 400. na 200. miejsce globalnych marek. Ta zdolność do modyfikacji i weryfikacji może być przyczyną wzrostu o 20 rang od 2020 roku.

TOP 50 najbardziej innowacyjnych firm na świecie w 2021 roku

Innowacja tworzy wartość

Jak wskazuje tegoroczny ranking, innowacyjność przybiera wiele form. Ale chociaż nie ma jednego uniwersalnego podejścia, istnieje jeden dość spójny trend innowacyjny – związek między innowacją a wartością. W rzeczywistości, zgodnie z danymi historycznymi BCG, korelacja między wartością a innowacją wzrosła jeszcze silniej w ciągu ostatnich dwóch dekad.

Najbardziej innowacyjne firmy 2021

Pomimo wartości innowacji, wiele firm nie może czerpać korzyści, jakie oferuje innowacyjność, ponieważ nie są gotowe na skalowanie swoich innowacyjnych praktyk. BCG wykorzystuje kilka wskaźników do oceny „gotowości innowacyjnej” firmy, takich jak siła jej talentów i kultury, ekosystemy organizacji oraz zdolność do śledzenia wyników.

Według analizy BCG tylko 20% ankietowanych firm było gotowych do skalowania innowacji.

Co powstrzymuje firmy przed osiągnięciem swojego potencjału innowacyjnego? Największą luką wydaje się być to, co BCG nazywa praktykami innowacyjnymi — takie jak zarządzanie projektami lub zdolność do realizacji pomysłu, który jest zarówno skuteczny, jak i spójny z nadrzędną strategią.

Najbardziej innowacyjne firmy na świecie w 2021 roku (suplement)

Aby przezwyciężyć tę przeszkodę, BCG twierdzi, że firmy muszą rozwijać „mentalność jednego zespołu”, aby zwiększyć współpracę między działami i wyrównać motywowanie dla zespołów, tak aby wszyscy dążyli do tego samego celu.

źródło: BCG | Visual Capitalist