Muzeum Apple z 1500 eksponatami w Polsce!

Ogłoszono, że jeszcze w tym roku ma zostać otwarte w Warszawie nieoficjalne muzeum poświęcone firmie Apple i jej kultowym produktom.

Fabryka Norblin w Warszawie

W polskim muzeum znajdzie się 1500 eksponatów związanych z rozwojem i ewolucją produktów Apple w całej historii firmy. Mówi się, że jest to największa i najbardziej kompletna kolekcja tego typu na świecie. Krzysztof Grochowski, prezes zarządu firmy Japko, która stoi za wystawą, powiedział:

Wspólnie z naszymi partnerami biznesowymi uznaliśmy, że naszym obowiązkiem jest zaprezentowanie tych wyjątkowych kolekcji jak najszerszemu gronu odbiorców. Chcemy, aby wystawa wpisała się we współczesne modele wystawiennicze. Chcielibyśmy, aby pokazywała rozwój idei w technologii w taki sposób, aby każdy mógł zobaczyć, jakiego postępu doświadczyliśmy jako ludzkość. Chcemy też pokazać źródła i kierunki cywilizacji, ale przede wszystkim chcemy pokazać zwiedzającym prawdziwe jądro technologicznej popkultury. Stworzymy przestrzeń multimedialną w taki sposób, aby ludzie mogli doświadczyć tej wystawy, a nie tylko ją zobaczyć.

Muzeum będzie miało powierzchnię około 325 metrów kwadratowych (3500 stóp kwadratowych), na których prezentowane będą kreatywne i interaktywne eksponaty, w tym komputery firmy Apple, laptopy, akcesoria, telefony komórkowe, oprogramowanie, urządzenia peryferyjne, plakaty, pamiątkowe gadżety i wiele innych. Jedną z atrakcji jest działająca replika Apple I podpisana przez współzałożyciela Apple’a Steve’a Wozniaka, która posłuży zwiedzającym jako punkt wyjścia do podróży po muzeum.

Do tej pory w Piasecznie działała mniejsza forma muzeum, ale skala kolekcji spowodowała potrzebę większej przestrzeni, która poprowadzi zwiedzających przez oś czasu, prezentując wszystkie produkty i rozwiązania Apple w porządku chronologicznym.

Sieć czujników rozmieszczonych w całym muzeum będzie sugerować zwiedzającym interesujące obiekty podczas spaceru i zaoferuje sceny zbudowane wokół konkretnych kolekcji Apple w specjalnie stworzonej przestrzeni audiowizualnej. Scenografia, światła, animacje, dźwięk, mapowanie i infografiki dadzą możliwość interakcji, kontekstu społecznego i kulturowego oraz informacji technicznych o eksponatach.

Nacisk zostanie położony na prototypy, które nigdy nie weszły do ​​masowej produkcji oraz na urządzenia krótkotrwałe, które okazały się komercyjnymi niepowodzeniami. Większość z tych eksponatów działa lub jest w trakcie renowacji, a zwiedzający będą mogli prawdopodobnie dotknąć, przetestować i doświadczyć wielu z nich z pomocą kuratora.

Apple Museum Poland będzie zlokalizowane w zrewitalizowanym kompleksie Fabryki Norblina w Warszawie i ma zostać otwarte jesienią tego roku.

źródło: MacRumors