Jaka jest prędkość 5G w Warszawie? (lipiec 2021)

Specjaliści z firmy Notel Poland postanowili sprawdzić postępy w rozwoju sieci 5G w Polsce pod kątem użytkowników stacjonarnych. Tym razem swoją uwagę skupili na Warszawie, gdzie przeprowadzili pomiary w stabilnych warunkach radiowych i bezruchu (tzw. Stationary Test).

Średnie prędkości sieci 5G w Warszawie wg operatorów (lipiec 2021)

Na pokładzie pojazdu pomiarowego wykorzystane zostały następujące urządzenia: Xiaomi Mi 10 5G Pro M2007J3SG, Samsung S20 FE 5G oraz skanery PCTEL IBFlex i MXFlex wspierające technologię 5G. Skupiono się głównie na transmisji pakietowej w dół i w górę, która jest wykorzystywana np. przy oglądaniu filmów w b. wysokiej rozdzielczości (4K, 8K) jak również rozmów wideo z użyciem popularnych komunikatorów, zdalnego dostępu do systemów serwerowych lub monitoringu wizyjnego, czy też przeglądania treści WWW.

W stabilnych warunkach radiowych prędkości pobierania osiągane w technologii 5G (NSA) u poszczególnych operatorów są zadowalające, a w przypadku jednego nawet bardzo zadowalające. Wyraźnie wybija się na tym punkcie operator Plus notując średnią prędkość pobierania ze wszystkich lokalizacji w granicach 322 Mb/s. Jest to przeszło 200 Mb/s więcej w porównaniu do konkurencji.

Patrząc na średnie wyniki pobierania per lokalizacja również liderem jest Plus – najwyższa średnia prędkość pobierania osiągnęła 400 Mb/s (punkt Gwintowa). Z kolei drugim najwyższym wynikiem może pochwalić się T-Mobile z wynikiem odpowiednio 229,7 Mb/s (punkt Popularna). Kolejni na liście są Orange i 206,3 Mb/s (punkt Popularna) oraz Play z rezultatem 149,9 Mb/s (punkt Popularna). 

W przypadku wysłania danych prędkości są odpowiednio mniejsze. Najszybszy był Orange ze średnią prędkością 50 Mb/s, a potem kolejno Play (48,2 Mb/s) oraz Plus (42,8 Mb/s). T-Mobile odnotował 23,8 Mb/s. 

W zestawieniu per lokalizacja tabela wyników należy natomiast do Play z najlepszym średnim wynikiem 81,8 Mbps (punkt Popularna). Następy w tabeli jest Orange z wynikiem 68,8 Mb/s (punkt Gwintowa), później Plus z prędkością 57,6 Mb/s (punkt Gwintowa). T-Mobile osiągnął 29,5 Mb/s w punkcie Gwintowa.

Średnie prędkości pobierania 5G w lokalizacjach Warszawy (lipiec 2021)
Średnie prędkości pobierania 5G w lokalizacjach Warszawy (lipiec 2021)

Podsumowanie wykonanych pomiarów

Wyniki przeprowadzonych pomiarów pozwalają zauważyć, że aktualnie operatorzy skupiają się na zwiększaniu zasięgu obecnie wykorzystywanego 5G NSA (Non-Standalone) w Polsce.

Wciąż czekamy na udostępnienie pasma C-Band, dzięki, któremu każdy z operatorów może zyskać po 80 MHz pasma częstotliwości. Niestety aukcja opóźnia się, a jej wznowienie planowane jest przez UKE dopiero na trzeci kwartał 2021.

Średnie prędkości wysyłania 5G w lokalizacjach Warszawy (lipiec 2021)
Średnie prędkości wysyłania 5G w lokalizacjach Warszawy (lipiec 2021)

Ale już teraz potencjał technologii 5G, również w przypadku rozwiązań stacjonarnych, świetnie prezentują średnie prędkości Plusa z wynikiem pobierania ponad 320 Mb/s! Wyniki zostały uzyskane w 5G NSA z jednej nośnej n41 (n38) o szerokości 40MHz. W połączeniu z oczekiwanym pasmem C-Band o szerokości 80 MHz i CA (Carrier Aggregation) w 5G możemy śmiało mówić o momencie zwrotnym superszybkiego Internetu 5G, również jako realna alternatywa dla łącza światłowodowego w mobilnych lub trudno dostępnych lokalizacjach.

źródło: RFBenchmark