Xiaomi wyprzedza Apple, stając się 2. co do wielkości sprzedawcą smartfonów

Firmie Xiaomi udało się wyprzedzić Apple’a i stać się drugim co do wielkości producentem smartfonów na świecie w 2. kwartale 2021 roku.

TOP 5 producentów smartfonów pod względem sprzedaży na świecie w 2Q 2021 roku

Pomimo dużego zainteresowania konsumentów iPhone’em 12, Apple spadło w rankingu sprzedaży za 2. kwartał 2021 roku na trzecie miejsce. To pierwszy raz, kiedy Xiaomi udało się wyprzedzić Apple pod względem sprzedaży smartfonów. Samsung pozostał czołowym dostawcą smartfonów na świecie z 19-procentowym udziałem w rynku.

Według najnowszego raportu firmy Canalys Xiaomi zdołało przejąć 17 procent globalnego rynku smartfonów w drugim kwartale 2021 roku, odnotowując mocny 83-proc. wzrost. Na drugim miejscu uplasowało się Apple z 14-proc. udziałem, które odnotowało marny 1-proc. wzrost. Oppo i Vivo zajęły odpowiednio czwarte i piąte miejsce, przy czym obydwaj producenci zdobyły 10 proc. rynku smartfonów ze wzrostami odpowiednio o 28 i 27 proc.

Xiaomi, Oppo i Vivo mocno wykorzystały nieobecność Huawei na rynku smartfonów i zdołały zdobyć szerszą bazę użytkowników.

Xiaomi szybko rozwija swoją działalność związaną ze smartfonami poza Chinami i Azją. Udało mu się zwiększyć sprzedaż smartfonów o ponad 300 proc. w Ameryce Łacińskiej, 150 proc. w Afryce i 50 proc. w Europie Zachodniej. W porównaniu do Samsunga i Apple’a średnia cena sprzedaży smartfonów Xiaomi jest o około 40-75 proc. niższa. Firma koncentruje się na zwiększeniu sprzedaży swoich zaawansowanych urządzeń, takich jak Mi 11 Ultra, ponieważ chce zdetronizować Samsunga i stać się największym na świecie dostawcą smartfonów.

Drugi i trzeci kwartał każdego roku są zwykle powolne pod względem sprzedaży iPhone’a, ponieważ wielu klientów odkłada zakup do września – czasu wprowadzenia na rynek iPhone’a nowej generacji. Różnica między udziałami rynkowymi Xiaomi i Apple powiększy się dopiero w trzecim kwartale 2021 roku, a pełny efekt wprowadzenia nowych iPhone’ów będzie widoczny dopiero w czwartym kwartale.

Dostawy i wzrost sprzedaży smartfonów na całym świecie
Canalys Preliminary* Smartphone Market Pulse: Q2 2021

2Q 2021  (udział %)wzrost r/r (%)
Samsung 19%+15%
Xiaomi17%+83%
Apple14%+1%
Oppo10%+28%
Vivo10%+27%
Uwaga: wartości procentowe mogą nie sumować się do 100% z powodu zaokrągleń
źródło: szacunki Canalys (przesyłki do sprzedaży), analiza smartfonów, lipiec 2021 roku

Pomimo tego, że Xiaomi wyprzedziło Apple’a i stało się drugim co do wielkości producentem smartfonów na świecie w drugim kwartale, trzeba pamiętać, że to właśnie Apple odnotowuje największe zyski na rynku smartfonów.

źródło: Canalys | iPhoneHacks