Nowe bilety PKP Intercity – zobacz, co się zmienia?

PKP Intercity zaprezentowało nowy wzór biletu elektronicznego – jest bardziej czytelny i łatwiejszy do rozszyfrowania przez podróżnych i konduktorów.

Nowy wzór biletu elektronicznego PKP Intercity (2021)

PKP Intercity uwzględniło sugestie klientów i przygotowało bilet, który w czytelny sposób przedstawia wszystkie informacje dotyczące podróży. Szata graficzna biletu została uproszczona – w nowym projekcie wprowadzono: podział na sekcje ze zgrupowanymi informacjami o podróży, pogrubione kluczowe dane dotyczące przejazdu, dzięki którym pasażer łatwiej znajdzie na stacji interesujący go pociąg, a także czytelną tabelę z godzinami odjazdu i przyjazdu.

Na bilecie w miejscu kilku kodów QR, znalazł się teraz jeden, dzięki temu szybciej i sprawniej zeskanuje go drużyna konduktorska. Co więcej ułożenie treści umożliwia nawet 3-krotne złożenie arkusza, nie powodując zagięcia kodu kontrolnego.

W kolejnym kroku spółka będzie zajmowała się ujednoliceniem graficznym biletów z terminali kasowych, konduktorskich i z biletomatów. Jednocześnie we współpracy z innymi przewoźnikami w ramach Międzynarodowego Związku Kolei (UIC), trwają również prace nad projektem uniwersalnego biletu dla krajów członkowskich.

Dzięki odświeżonej szacie graficznej stał się on bardziej czytelny zarówno dla pasażerów i konduktorów. Wyeksponowano na nim najważniejsze dane o podróży, dzięki czemu pasażer bez problemu odnajdzie najważniejsze informacje takie jak numer wagonu czy miejsca w pociągu.

Przesuń suwakiem na poniższej grafice, aby porównać nową wersję bilety z dotychczas obowiązującym wzorem:

Stary wzór biletu PKP IntercityNowy wzór biletu PKP Intercity z 2021 roku
Po lewej stary bilet a po prawej nowy bilet PKP Intercity z 2021 roku

PKP Intercity chce szerzyć wśród pasażerów świadomość oddziaływania poszczególnych środków transportu na środowisko. Pierwszym etapem było wprowadzenie na początku czerwca w systemie e-IC, na etapie wyboru połączenia, informacji na temat śladu węglowego, jaki pozostawi ich podróż pociągiem oraz tego, o ile bardziej ekologiczna będzie ona od przejazdu samochodem lub lotu samolotem. Kolejnym krokiem było umieszczenie tej informacji w nowej elektronicznej wersji biletu.

Informacje rozliczeniowe na nowym bilecie PKP Intercity z 2021 roku

źródło: PKP Intercity