Kindle Vella to serializowane opowieści na platformie Amazona

Firma Amazon wprowadza swoją pierwszą platformę Kindle Vella na urządzenia mobilne z serializowanymi opowieściami – można przeczytać 3 rozdziały za darmo.

Nowa usługa Kindle Vella od Amazon

Z godnie z zapowiedziami w zeszłym miesiącu, Amazon uruchomił swój sklep Kindle Vella, który pozwala odblokować epizodyczne, samodzielnie publikowane historie za pośrednictwem zakupów w aplikacji. Nowa platforma to sposób dla czytelników na odkrywanie nowej fikcji i nowy sposób dla autorów na generowanie przychodów z usługi Kindle Direct Publishing.

Chociaż nazwa może sugerować inaczej, usługa Kindle Vella nie jest dostępna na czytnikach Kindle firmy Amazon. Znajdziesz go raczej tylko na Amazon.com lub aplikacji Kindle na iOS-a (na razie bez Androida). Na początek usługa będzie ograniczona do autorów z USA, którzy publikują w języku angielskim.

Serializowane historie będą zawierały od 600 do 5000 słów na odcinek, przy czym pierwsze trzy będą oferowane za darmo. Aby zobaczyć kolejne odcinki, trzeba będzie zapłacić za „tokeny”, a ceny wahają się od 2 USD za 200 tokenów do 15 USD za 1700 tokenów. Ten ostatni pakiet daje dostęp około 34 odcinków, chociaż ceny za odcinek zależą od liczby słów — im więcej słów, tym więcej będziesz musiał wydać.

Autorzy otrzymają 50 procent przychodów wraz z bonusami opartymi na zaangażowaniu w funkcje społecznościowe aplikacji. W tym celu czytelnicy mogą śledzić historie, aby otrzymywać powiadomienia o nowych odcinkach, zostawiać kciuki w górę za odcinki, które im się podobają, dodawać „Ulubione” do swojej ulubionej historii tygodnia (pod warunkiem, że kupią tokeny) oraz udostępniać na Twitterze, Facebooku i innych mediach społecznościowych. Aby zwiększyć zaangażowanie, autorzy mogą rozmawiać bezpośrednio z czytelnikami na końcu odcinków, aby „dzielić się spostrzeżeniami na temat historii i treści zakulisowych” – czytamy na stronie usługi firmy Amazon.

Odkąd Amazon otworzył Vella dla autorów trzy miesiące temu, „tysiące autorów” opublikowało „dziesiątki tysięcy odcinków w Kindle Vella w dziesiątkach gatunków i mikrogatunków”. Autorzy również wydają się być zainteresowani taką formą publikacji. „Opublikowałem blisko 30 powieści i cieszę się przygodą pisania Aukcji Małżeńskiej w tym nowym formacie” – powiedziała autorka bestsellerów Audrey Carlan w oświadczeniu. To, czy format wystartuje teraz, zależy od czytelników. Jeśli masz amerykańskie konto w serwisie Amazon możesz uzyskać dostęp już teraz i wypróbować tę usługę.

źródło: Amazon | Engadget