Firefox 90 jest już dostępny z mnóstwem ulepszeń!

Mozilla wydała uaktualnienie swojej przeglądarki internetowej Firefox w wersji 90 na komputery oraz urządzenia mobilne z systemem Android.

Aktualizacja Firefox 90

Przeglądarka Firefox jest jedną z niewielu pozostałych przeglądarek z własnym silnikiem renderującym, ponieważ Opera, Brave, Edge i inne wykorzystują teraz silnik Google Chromium. Oznacza to, że Mozilla może wypróbować nowe ulepszenia i zmiany renderowania, którymi Google może nie być zainteresowany, a ponieważ coraz więcej elementów przeglądarki jest przepisywane w języku programowania Rust, Firefox staje się coraz szybszy. Mozilla wprowadza teraz wersję 90 przeglądarki Firefox na platformach stacjonarnych (komputery PC i Mac) i urządzeniach mobilnych z Androidem. Na urządzenia z systemem iOS wydano uaktualnienie w wersji 35.0.

W tej wersji dodano kilka przydatnych ulepszeń – sprawdź co nowego ma Firefox 90?

W przeglądarce internetowej Firefox 90 na komputery dodano możliwość zapisywania, zarządzania i automatycznego uzupełniania informacji o karcie kredytowej, która jest dostępna w Chromie i Safari od wielu lat. Aktualizacja wprowadza również WebRender (znany również jako Quantum Render), szybszy kompozytor stron napisany w Rust.

WebRender jest już dostępny na wszystkich urządzeniach z Androidem z wyjątkiem Chromebooków i telefonów/tabletów z chipsetami wykorzystującymi grafikę PowerVR i Adreno 4 (Snapdragon 808, Snapdragon 415 itd.). Obsługa FTP została również usunięta w Firefoksie 90, co miało miejsce w Chrome na początku tego roku.

Dziennik zmian Firefoksa 90 na komputery

 • Pod systemem Windows aktualizację przeglądarki od Mozilli można teraz instalować w tle, gdy Firefox nie jest uruchomiony.
 • Firefox dla Windowsa oferuje teraz nową stronę  about:third-party, aby pomóc zidentyfikować problemy ze zgodnością spowodowane przez aplikacje innych firm.
 • Wyjątkami trybu HTTPS-Only można zarządzać w about:preferences#privacy
 • Drukuj do PDF tworzy teraz działające hiperłącza.
 • Pozycja menu kontekstowego „Otwórz obraz w nowej karcie” domyślnie otwiera teraz obrazy i multimedia na karcie w tle.
 • Większość użytkowników bez sprzętowej akceleracji WebRender będzie teraz korzystać z oprogramowania WebRender.
 • Poprawiono wydajność oprogramowania WebRender.
 • Obsługa FTP została usunięta.
 • Wersja 2 funkcji SmartBlock w Firefoksie dodatkowo poprawia prywatne przeglądanie. Skrypty Facebooka innych firm są blokowane, aby uniemożliwić śledzenie, ale są teraz automatycznie ładowane „na czas”, jeśli zdecydujesz się „Zalogować się przez Facebooka” na dowolnej stronie internetowej.
 • Wsparcie dla pól prywatnych (propozycja TC39, etap 3) jest dostępne w DevTools. Wsparcie obejmuje: inspekcję obiektów, autouzupełnianie, ocenę wyrażeń, zmienne podpowiedzi i ładne drukowanie (błąd).
 • Dodano obsługę nagłówków żądań pobierania metadanych, która pozwala aplikacjom internetowym lepiej chronić siebie i swoich użytkowników przed różnymi zagrożeniami między źródłami.
 • Dodano możliwość korzystania z certyfikatów uwierzytelniających klienta przechowywanych w tokenach sprzętowych lub w pamięci systemu operacyjnego.
 • Panel Sieć pokazuje podgląd żądań HTTP dla czcionek w zakładce Response (błąd)
 • Różne poprawki bezpieczeństwa.
Fetch Metadata (Firefox 90)
Firefox 90 wysyła nagłówki żądania Fetch Metadata (Sec-Fetch-*), które umożliwiają serwerom aplikacji internetowych ochronę przed wszelkiego rodzaju atakami między witrynami.
Firefox na Androida (zrzuty ekranów)

Wersja Firefoksa na Androida otrzymuje tę samą obsługę automatycznego uzupełniania kart kredytowych co wersja na komputery. Mozilla wprowadza również Back/Forward Cache (BFCache) dla niektórych stron, które pojawiły się w Chromie na Androida w zeszłym roku (Google wciąż testuje go w wersji przeglądarki na komputery). Niestety, Firefox 90 na Androida nie obejmuje długo oczekiwanego powrotu ogólnej obsługi rozszerzeń — nadal musisz wybierać spośród garstki dostępnych w ustawieniach aplikacji.

Możesz pobrać Firefoksa 90 na urządzenia z systemem Windows i macOS z oficjalnej strony przeglądarki. Wersja na Androida jest dostępna w sklepie Google Play. Na iPhone’y wydana została osobna wersja oznaczona numerem 35.

źródło: Mozilla