iPhone 3G trafił do sprzedaży 13 lat temu!

To już 13 lat, od kiedy iPhone 3G trafił do sprzedaży, zapewniają ogromny wzrost prędkości i nowe funkcje smartfonów – czy posiadałeś tego iPhone’a?

iPhone 3G (Apple, premiera 11 lipca 2008 roku)

Dokładnie trzynaście lat temu 11 lipca 2008 roku, Apple wypuściło do sprzedaży najnowszy model iPhone’a 3G. Oczekiwania związane z kontynuacją linii smartfonów Apple’a były wysokie, a firma z Cupertino po raz kolejny przecierała szlaki dodając moduł GPS, obsługę sieci komórkowej 3G oraz wyższej jakości konstrukcję urządzenia. Jeśli to byłoby niewystarczające, drugi smartfon Apple’a działał na nowym mobilnym systemie operacyjnym. iPhone OS 2 wprowadzał lepszą aplikację Mail, nawigację krok po kroku i coś, oraz sklep z aplikacjami i grami mobilnymi App Store.

iPhone 3G: Pokusa transmisji danych 3G i niższa cena

Pod względem wzornictwa przemysłowego iPhone 3G sprawił, że Apple nieco odeszło od aluminium. Pierwszy iPhone 3G miał aluminiową obudowę z zakrzywionym plastikowym podkładem wykonanym z twardego poliwęglanu, model 3G miał jednolity poliwęglanowy tył. iPhone 3G pojawił się w dwóch kolorach — czarnym i białym.

Największa poprawa wynikała z dodania obsługi danych 3G zastępując dużo wolniejsze EDGE. Doprowadziło to do zwiększenia szybkości przesyłania danych i wyraźniejszego odbioru połączeń. GPS, choć mniej ważny dla niektórych klientów, również okazał się istotny. Podczas, gdy moduł GPS wydaje się być czymś normalnym w dzisiejszych smartfonach – telefon, który mógł niezawodnie odbierać satelity w 2008 roku, zwrócił na siebie uwagę.

Oprócz ulepszeń sprzętowych iPhone 3G miał jeszcze jedną ważną zaletę: swoją cenę

Jego cena detaliczna wyniosła 199 USD, czyli o 60 proc. taniej niż 499 USD ceny początkowej oryginalnego iPhone’a. Apple wcześniej obniżył cenę iPhone’a pierwszej generacji, ale przełamanie bariery cenowej 200 USD sprawiło, że iPhone 3G stał się znacznie tańszy.

Wprowadzenie sklepu App Store

iPhone’a 3G działał pod nowym systemem operacyjnym iPhone OS 2, który zawierał jedną z najważniejszych aktualizacji, która pozostała do dzisiaj w każdej dotychczasowej wersji iOS. (Nazwa systemu mobilnego Apple’a zmieniła się z „iPhone OS 2” na „iOS” po premierze iPada w 2010 roku.)

Pomimo początkowej niechęci Steve’a Jobsa do uruchomienia internetowego rynku oprogramowania, App Store zasadniczo zmienił iPhone’a. Zmieniło urządzenie z zablokowanej platformy w generatywną. Ale App Store zrobił więcej niż tylko otworzył ogromne nowe źródło przychodów dla zewnętrznych deweloperów. Oznaczało to również, że każdy użytkownik iPhone’a mógł cieszyć się własną „zabójczą aplikacją”, w zależności od tego, jaki rodzaj oprogramowania okazał się dla niego najważniejszy.

iPhone 3G: wielki hit dla Apple

iPhone 3G szybko stał się hitem firmy Apple. W pierwszy weekend sprzedaży Apple sprzedało milion tych urządzeń. To ułamek liczby, którą Cupertino sprzedaje dziś w weekendy otwarcia (na przykład iPhone 6s sprzedał się w 13 milionów sztuk w pierwszy weekend). Ale w tamtym czasie było to ogromne osiągnięcie dla Apple’a.

Jak powiedział Jobs: „Sprzedanie pierwszego miliona oryginalnych iPhone’ów zajęło 74 dni, więc nowy iPhone 3G ma wyraźnie świetny start na całym świecie”.

Czy posiadałeś iPhone’a 3G? Jaki był Twój pierwszy lub twój ulubiony model iPhone’a w historii? Daj nam znać w komentarzach poniżej.

źródło: Cult of Mac | Apple