Śruba sprężynowa może być tańszą formą izolacji akustycznej

Naukowcy z Malmö University opracowali cieńszy i mniej kosztowny sposób na tłumienie dźwięku, wymyślając śrubę tłumiącą dźwięk.

Śruba tłumiąca dźwięk
fot. Malmö University

Nikt nie lubi słuchać muzyki sąsiadów, programów telewizyjnych czy głośnych rozmów. Dźwiękoszczelne materiały ścienne mogą być jednak dość grube i drogie. Szwedzcy naukowcy opracowali cieńszą i mniej kosztowną alternatywę w postaci sprężynowej śruby tłumiącej dźwięk. Znane jako Rewolucyjna Śruba Pochłaniająca Dźwięk (ang. Revolutionary Sound Absorbing Screw lub w skrócie Śruba Dźwiękowa), urządzenie zostało stworzone przez zespół z Uniwersytetu w Malmö, kierowany przez starszego wykładowcę Håkana Wernerssona. Śruba składa się z gwintowanej części u dołu, sprężyny śrubowej w środku i części z płaską główką u góry.

Wkręt jest wkładany w otwór wywiercony w płycie gipsowo-kartonowej i w leżący pod nią drewniany legar. Następnie jest obracany, aż jego gwintowana część znajdzie się całkowicie w drewnie, a jego główka przylega równo do zewnętrznej powierzchni płyty gipsowo-kartonowej. Sprężyna tworzy kilkumilimetrową szczelinę pomiędzy legarem a spodem płyty gipsowo-kartonowej.

Kiedy fale dźwiękowe z sąsiedniego mieszkania przechodzą następnie przez drewniane belki stropowe i do wkrętów dźwiękowych w ścianie, podatne sprężyny we wkrętach ograniczają przenoszenie wibracji na płytę gipsowo-kartonową. W rezultacie ludzie przebywający w tak izolowanym pomieszczeniu słyszą mniej hałasu.

W testach laboratoryjnych z udziałem tradycyjnych płyt kartonowo-gipsowych stwierdzono, że śruby dźwiękowe obniżyły poziom dźwięku przez ścianę o 9 decybeli, co sięgnęło około połowę dźwięku rejestrowanego, gdy zastosowano tradycyjne śruby. Technologia sprawdziła się również dobrze podczas testów na suficie salonu fryzjerskiego, gdzie dotychczasowe standardowe śruby zostały po prostu zastąpione śrubami dźwiękowymi.

Wernersson powiedział serwisowi New Atlas, że śruby są już dostępne w Szwecji (za pośrednictwem firmy Akousstos) i że jego zespół jest zainteresowany licencjonowaniem technologii partnerowi handlowemu w Ameryce Północnej.

Cena początkowa jest dość wysoka jak na śrubę, ale tania jak na system izolacji akustycznej. Jej koszt zmniejsza się w naszych oczach wraz z obniżeniem głośności.

źródło: New Atlas | Malmö University | Akoustos