Richard Branson wyrusza dziś w podróż kosmiczną Unity 22 na pokładzie Virgin Galactic

Założyciel Virgin Galactic, Richard Branson, i załoga pracowników Virgin Galactic są już w powietrzu przed swoim rakietowym lotem w kosmos.

Budowa statku SpaceShipTwo od Virgin Galactic (Unity 22)

Samolot kosmiczny SpaceShipTwo wystartował z Nowego Meksyku w niedzielę o 10:40 czasu wschodniego, niesiony przez samolot transportowy WhiteKnight. Misja, nazwana Unity 22, jest czwartym lotem testowym kosmolotu w kosmos i pierwszym dla Bransona, 70-letniego śmiałego przedsiębiorcy, który od ponad dekady czeka na swoją debiutancką wyprawę poza ziemską atmosferę. Około 50 minut po starcie samolot SpaceShipTwo, nazwany VSS Unity, spadnie z centrum dwukadłubowego samolotu WhiteKnight Virgin Galactic na wysokości około 45 000 stóp.

Chwilę później VSS Unity odpali swój pojedynczy silnik rakietowy, aby wystrzelić na skraj kosmosu, około 55 mil nad ziemią. Załoga będzie wygrzewać się w nieważkości przez kilka minut, zanim poszybuje z powrotem do lądowania w Nowym Meksyku w Spaceport America, centrum rodzącej się działalności kosmicznej Virgin Galactic.

Załoga Unity 22 z Richardem Bransonem na czele (Virgin Galactic)

Czuję się dobrze, podekscytowany i gotowy napisał na Twitterze Branson na kilka godzin przed lotem. Powiedział, że rozpoczął dzień od wizyty Elona Muska, który przebywa w Nowym Meksyku, aby osobiście obejrzeć misję. Na pokładzie SpaceShipTwo z Bransonem znajduje się dwóch pilotów, Dave Mackay i Michael Masucci, oraz trzech innych członków załogi w kabinie: główny instruktor astronautów Beth Moses, główny inżynier operacyjny Colin Bennett i wiceprezes ds. rządowych i operacji badawczych Sirisha Bandla. Załoga przetestuje doświadczenie kabiny Virgin Galactic.

Dzisiaj Virgin Galactic podejmuje pierwszą pasażerską próbę wywiezienia swojego założyciela i miliardera Richarda Bransona, a także pięciu innych osób, na skraj kosmosu. Całą misję Unity 22 można oglądać na stronie internetowej firmy, a także na Facebooku, Twitterze i YouTubie. Firma nie opublikowała jeszcze szczegółowego harmonogramu niedzielnego lotu.

Ale jeśli Virgin Galactic trzyma się swojego zwykłego planu lotu, cała misja powinna zająć około 90 minut. Tak czy inaczej, oficjalna transmisja na żywo już się rozpoczęła, bowiem otworzono okno startowe.

WhiteKnight Virgin Galactic

Unity 22 będzie czwartym lotem załogowym Virgin Galactic. Poza pokonaniem Jeffa Bezosa w kosmosie, deklarowanym celem misji jest ocena środowiska kabiny SpaceShipTwo, komfortu siedzenia i ogólnych wrażeń, jakie będzie on oferować klientom. Jeśli lot się powiedzie, firma planuje wykonać dwa dodatkowe loty testowe przed rozpoczęciem płatnych lotów w przyszłym roku.

Oglądaj transmisję z lotu Richarda Bransona w kosmos

źródło: The Verge | Virgin galactic