Na platformach Apple’a i Google’a dominują ich domyślne aplikacje?

Najnowsze badanie ma potwierdzać, że na platformach mobilnych iOS i Android najpopularniejsze są preinstalowane aplikacje Apple’a i Google’a.

TOP 20 aplikacji mobilnych na iOS-a i Androida w USA (listopada 2021)

Nowe badanie przeprowadzone przez Comscore, które zostało udostępnione dla serwisu The Verge, ma dowodzić, że większość używanych aplikacji mobilnych na smartfonach jest preinstalowana przez Apple’a lub Google’a. Raport powstał na zlecenie Facebooka – firmy, która nie była największym fanem Apple’a, odkąd ta wprowadziła nowe funkcje prywatności pod systemem iOS 14.5. Preinstalowane aplikacje pod systemami iOS i Android dominują, jeśli chodzi o podstawowe usługi, takie jak pogoda, zdjęcia i zegary – ale czy przyjęta metodologia pozwala na wyciąganie daleko idących wniosków?

Raport opisuje również, w jaki sposób nie wszystkie domyślne aplikacje radzą sobie na smartfonach. Na przykład nigdzie nie widać Apple Maps, podobnie jak Apple Music, a Gmail znajduje się również poniżej Apple Mail na iOS-ie. Badanie zostało przeprowadzone w grudniu ubiegłego roku, a dane zebrano od około 4000 osób przez Comscore, zebrane z aplikacji i stron internetowych firmy.

W systemie iOS 75% najczęściej używanych aplikacji jest stworzonych przez Apple’a, a na Androidzie 60% najczęściej używanych aplikacji jest stworzonych przez Google’a. Facebook jest jedyną firmą, która posiada więcej niż jedną aplikację w pierwszej dwudziestce na iOS-ie i jedyną, która posiada trzy aplikacje na Androida.

Według rzecznika firmy Joe Osborne’a, Facebook zapłacił za badanie Comscore, aby pokazać „wpływ preinstalowanych aplikacji na konkurencyjny ekosystem aplikacji”. Apple odrzucił wyniki raportu. „Ta finansowana przez Facebooks ankieta z grudnia 2020 r. była ściśle dostosowana, aby dać fałszywe wrażenie, że w App Store jest niewielką konkurencją” – powiedział rzecznik Apple’a dla The Verge. „W rzeczywistości aplikacje innych firm konkurują z aplikacjami Apple’a w każdej kategorii i cieszą się dużą popularnością”.

Rzecznik dalej stwierdza, że ​​metodologia badania była „błędna w wielu aspektach”. Na przykład zauważono, że wyniki wydają się sprzeczne z wcześniejszym raportem Comscore z kwietnia 2021 roku, chociaż badanie to nie uwzględniało wszystkich preinstalowanych aplikacji.

Metodologia ma swoje dziwactwa; nie uwzględniała w rankingu przeglądarek takich jak Safari firmy Apple czy Chrome firmy Google. Nie uwzględniono również „wbudowanych funkcji systemu operacyjnego”, takich jak Siri. Wyniki dla Androida nie zostały zebrane przez konkretnych producentów telefonów, co oznacza, że ​​użycie aplikacji nie jest podzielone na przykład na telefony Samsunga w stosunku do Google Pixela. Dlatego Samsung Kalkulator i Samsung Email są wysoko na liście na Androidzie.

20 najlepszych aplikacji na urządzenia z systemami iOS i Androida

Rankingi preinstalowanych i dostępnych do pobrania aplikacji w USA od listopada 2020 roku:

źródło: The Verge via XDA Developers