Zarobki juniorów w IT w 2021 – nawet do 8400 zł netto na umowie B2B

Mediana wynagrodzeń juniorów IT 1Q 2021

Wynagrodzenia w sektorze IT sukcesywnie rosną, choć, jak wynika z najnowszego badania No Fluff Jobs „Junior Candidate Experience 2021”, na stanowiskach juniorskich, czyli początkujących w IT, odnotowały one jedynie niewielki wzrost. Wynagrodzenia, w zależności od rodzaju umowy, wyniosły od 5000 do 8400 zł. Największy odsetek stawiających swoje pierwsze kroki branży (15 proc.), pracuje w technologiach frontendowych. 

Wynagrodzenia juniorów – nieznaczny wzrost

Według danych No Fluff Jobs, zarobki juniorów w stosunku do tych oferowanych w roku 2020 wzrosły. W pierwszym kwartale bieżącego roku mediana najniższych widełek wynagrodzeń na umowie B2B dla początkujących w branży IT wyniosła 5040 zł netto + VAT na umowie B2B, a mediana najwyższych widełek – 8400 zł netto + VAT.

W przypadku umowy o pracę widełki wyniosły 5078-7500 zł brutto. W roku ubiegłym natomiast widełki te, w przypadku umowy B2B wynosiły 5000-8000 zł netto +VAT, zaś w przypadku umowy o pracę – 5000-7400 zł brutto. 

Frontend na topie wśród juniorów. A JavaScript najpopularniejszą technologią

Jak się okazuje, najpopularniejszą dziedziną wśród stawiających swoje pierwsze kroki w branży juniorów jest frontend – wskazało go 15 proc. uczestników badania No Fluff Jobs. Niewiele mniej, bo 14 proc. pracuje w kategorii backend. Z kolei na pozycji trzeciej uplasowały się fullstack oraz testing (po 13 proc.). 

A jaka technologia jest najpopularniejsza wśród juniorów? Okazuje się, że jest to JavaScript, z którym pracuje prawie 40 proc. z nich. Na kolejnej pozycji znalazł się SQL (35 proc.), a pierwszą trójkę zamknęła Java (27 proc.). Niespełna 20 proc. deklaruje, że programuje w Pythonie, a 16 proc. w Angularze. Najmniej popularnymi technologiami okazały się z kolei Spark, Ruby, Unity i Swift.

Proces onboardingu

Zatrudnienie początkującego pracownika zawsze wiąże się z jego odpowiednim wdrożeniem w nowe obowiązki, zapoznaniem ze strukturą firmy i jej specyfiką oraz przyspieszeniem jego samodzielności w wykonywaniu codziennych zadań. Tzw. proces onboardingu, który ma na celu każdy z tych aspektów, jest istotny dla większości juniorów w branży IT i jest najważniejszą dla nich formą pomocy po rozpoczęciu pracy – wskazało na niego aż 67 proc. z nich. Ponad połowa jako jeden z elementów wspierających na początku swojej drogi w organizacji wskazała przydzielenie opiekuna, a 49 proc. opiekę mentora.

No Fluff Jobs zaprasza na darmowy webinar 

Już 7 lipca o godzinie 10.30 odbędzie się darmowy webinar z edycji SmoothieHR – tym razem w całości poświęcony juniorom. Eksperci – Marta Steiner (Head of Product & Performance w No Fluff Jobs), Weronika Szatan (Recruitment Devil w u2i) oraz Monika Hinc (Head of People w Scalac) omówią szczegółowo wyniki najnowszego raportu „Junior Candidate Experience 2021” oraz sytuację początkujących w branży IT. Więcej informacji dotyczących wydarzenia znaleźć można na kanałach społecznościowych No Fluff Jobs.

Badanie zostało przeprowadzone w kwietniu i maju 2021 roku. Uczestniczyło w nim 1292 respondentów, a uzyskane dane są danymi deklaratywnymi. Uwzględnione w raporcie oferowane wysokości wynagrodzeń to stawki miesięczne brutto na umowie o pracę oraz netto na umowie B2B. Podane w badaniu wartości są medianami najniższych i najwyższych widełek wynagrodzeń.

źródło: No Fluff Jobs