Od dziś Unijne Certyfikaty COVID akceptowane są we wszystkich krajach UE

Zgodnie z zapowiedzią, od 1 lipca 2021 roku w krajach Unii Europejskiej akceptowane są cyfrowe Unijne Certyfikaty COVID, aby obywatele Europy mogli podróżować swobodniej, bezpieczniej i szybciej.

EU Digital COVID Certificate od 1 lipca 2021 roku
  • UE wprowadza dziś cyfrowe certyfikaty COVID we wszystkich swoich państwach członkowskich.
  • Kraje UE dostarczają użytkownikom Unijny Certyfikat COVID (UCC) – cyfrowy dowód szczepienia, negatywnego testu lub wyzdrowienia z COVID-19.
  • Certyfikaty są bezpłatne i ważne we wszystkich krajach UE i „zasadniczo” zwalniają podróżnych z ograniczeń dotyczących swobodnego przemieszczania się.

Unia Europejska ogłosiła dzisiaj, że wprowadza swój program cyfrowych certyfikatów COVID we wszystkich krajach UE, umożliwiając użytkownikom posiadanie cyfrowego dowodu szczepienia przeciw COVID-19, negatywnego testu lub wyzdrowienia z COVID-19. UE twierdzi, że nowe cyfrowe certyfikaty COVID będą cyfrowym dowodem na: zaszczepienie przeciwko COVID-19, negatywny wynik testu lub wyzdrowienie z COVID-19, są bezpłatne i zawierają kod QR, aby ułatwić podróżowanie między państwami członkowskimi.

Certyfikaty mogą być wydawane tylko przez organy krajowe, takie jak ośrodek testowy lub urząd służby zdrowia, a następnie przechowywane cyfrowo na urządzeniu, takim jak iPhone lub telefon z Androidem. Obywatele mogą nadal korzystać z wersji papierowej, jeśli wolą, ale obie posiadają kod QR – cyfrowy podpis autentyczności. W Polsce cyfrowa wersja UCC jest dostępna w aplikacji mObywatel, mojeIKP–zaloguj się do zdrowia lub na Internetowym Koncie Pacjenta.

Z kolei autentyczność Unijnych Certyfikatów COVID można sprawdzić za pomocą aplikacji mobilnej Skaner Certyfikatów COVID dostepnej na smartfony z systemami iOS i Android

Unia twierdzi, że nowe certyfikaty będą akceptowane we wszystkich państwach członkowskich i że podczas podróży każdy certyfikat powinien „zasadniczo zwalniać z ograniczeń dotyczących swobodnego przepływu”. Według Unii państwa członkowskie nie powinny nakładać na posiadaczy dodatkowych ograniczeń podczas podróżowania, chyba że są one konieczne i proporcjonalne do ochrony zdrowia publicznego.

Państwa członkowskie wypracowały wspólne rozwiązanie, dzięki któremu można weryfikować podpisy certyfikatów w całej Unii Europejskiej i że żadne dane osobowe nie przechodzą przez systemy Państw. UE potwierdziła również, że zaświadczenia nie są warunkiem wstępnym do swobodnego przemieszczania się – obywatele jeszcze niezaszczepieni mogą nadal podróżować do innych państw członkowskich UE. Państwa członkowskie same mogą zdecydować o zaakceptowaniu świadectw szczepień dla jednej lub pełnej dawki szczepionki.

Thierry Breton pochwalił ten ruch, stwierdzając, że „myśleli, że to niemożliwe… ale nam się udało”.

Rozporządzenie dotyczące Unijnych Certyfikatów COVID będzie stosowane w Unii Europejskiej od 1 lipca 2021 roku. Aktualne informacje o dokumentach niezbędnych przy podróży do poszczególnych krajów UE można znaleźć na stronie reopen.europa.eu/pl

Mapa krajów, w których działa Unijny Certyfikat COVID (Digital COVID Certyficate):

Mapa krajów, w których działa Unijny Certyfikat COVID (Digital COVID Certyficate)
technicznie gotowy
do połączenia z bramą EUDCC
skuteczne połączenie, wydawanie
i weryfikacja co najmniej jednego
EUDCC (szczepienie, wyzdrowienie,
negatywny test)
Austria
Belgia
Bułgaria
Chorwacja
Cypr
Czechy
Dania
Estonia
Finlandia
Francja
Niemcy
Grecja
Węgry
Irlandia
Włochy
Litwa
Łotwa
Luxembourg
Malta 
Nederlandy
Polska
Portugalia
Rumunia
Słowacja
Słowenia
Hiszpania
Szwecja
   
kraje spoza UE  
Liechtensztein
Szwajcaria
Islandia
Norwegia

źródło: Komisja Europejska