Linux 5.13 można zainstalować na komputerach Mac z chipem M1

Po miesiącach testów Linux z jądrem w wersji 5.13 jest teraz oficjalnie obsługiwany na komputerach z niektórymi układami ARM64, w tym Apple M1.

Linux 5.13 ze wsparciem dla Mac z M1

Wcześniej informowano, że wsparcie Linuksa dla komputerów Mac i MacBooków opartych na M1 pojawi się w czerwcu 2021 roku. I zgodnie z planem, w zeszłym tygodniu została wydana wersja Release Candidate (RC) Linuksa z jądrem 5.13. Twórca Linuksa Linus Torvalds ogłosił najnowszą wersję Linuksa z listą ponad 16 000 zmian.

Nowe jądro obsługuje kilka układów opartych na architekturze ARM, a Linus potwierdził, że aktualizacja obsługuje najnowsze komputery Mac i MacBooki firmy Apple z procesorami M1. Do teraz można było uruchomić Linuksa na komputerach Mac z chipem M1, jednak port Corelliun nie był natywny – co w zasadzie oznacza, że ​​nie wykorzystywał w pełni Apple M1.

Nowa aktualizacja jądra Linux 5.13 odblokowuje pełny potencjał Apple M1. Pomimo kompatybilności niektóre funkcje, takie jak obsługa przyspieszonej grafiki, jeszcze nie są dostępne. Więcej ulepszeń i poprawek błędów spodziewanych jest w przyszłej wersji Linuksa.

Torvalds zamieścił następujące uwagi w swoim poście na blogu rozpowszechniającym informacje o wydaniu:

Więc mieliśmy całkiem spokojny tydzień od czasu rc7 i nie widzę powodu, aby opóźniać wydanie 5.13… Oczywiście, jeśli ostatni tydzień był krótki i spokojny, ogólnie 5.13 jest dość duży wydaniem. W rzeczywistości jest to jedno z większych wydań 5.x, z ponad 16 tysiącami zatwierdzeń zmian (ponad 17 tysięcy, jeśli liczyć scalenia), od ponad 2 tysięcy deweloperów… to oczywiście oznacza, że rozpocznie się okno scalania dla 5.14 od jutra. Mam już kilka oczekujących żądań ściągnięcia, ale jak zwykle prosiłbym ludzi, aby przynajmniej szybko przetestowali ostatnią wersję 5.13, zanim przejdą do ekscytujących nowych oczekujących zmian.

Warto zauważyć, że kompilacja, która została wydana, jest kompilacją Release Candidate. RC jest ogólnie terminem używanym do wdrażania wstępnie stabilnej wersji systemów operacyjnych. Stabilna, finalna wersja Linuksa z obsługą M1 ma zostać wydana w lipcu.

źródło: iPhonehacks