LEGO zaczęło produkować klocki z plastiku pochodzącego z recyklingu

Firma LEGO teraz jeszcze bardziej myśli o zrównoważonej przyszłości, ogłaszając swoje plany przejścia na wytwarzanie klocków z plastiku pochodzącego z recyklingu.

Klocek LEGO pochodzący z recyklingu (Rebuild the world)

Kultowa firma zajmująca się produkcja klocków od dziesięcioleci niedawno potwierdziła, że ​​pomyślnie ukończyła swój pierwszy prototyp nowego projektu klocków z recyklingu, określając to jako „najnowszy krok ku drodze do wytwarzania produktów LEGO z materiałów ekologicznych”. LEGO zapowiedziało, że przetestowało ponad 250 odmian klocków wykonanych z przetworzonego plastiku, ale najnowszy prototyp jako pierwszy spełnił „surowe wymagania jakościowe i bezpieczeństwa” firmy.

Prototyp jest podobno wykonany z plastiku PET (politereftalanu etylenu) – z butelek pochodzących z recyklingu i został zaprojektowany przez zespół ponad 150 osób, które od 2018 roku pracują nad tworzeniem zrównoważonych klocków LEGO.

Wiceprezes LEGO ds. odpowiedzialności za środowisko Tim Brooks powiedział w komunikacie prasowym: Jesteśmy bardzo podekscytowani tym przełomem. Największym wyzwaniem na naszej drodze do zrównoważonego rozwoju jest przemyślenie i unowocześnianie nowych materiałów, które są równie trwałe, mocne i wysokiej jakości jak nasze dotychczasowe klocki – i pasują do elementów LEGO wyprodukowanych w ciągu ostatnich 60 lat. Dzięki temu prototypowi jesteśmy w stanie pokazać postęp, jaki robimy.

LEGO pracuje nad klockami z recyklingu od 2018 roku (LEGO)LEGO

W ostatnich latach LEGO zobowiązało się do uczynienia swoich produktów bardziej przyjaznymi dla środowiska, ogłaszając w 2020 roku, że usunie plastik jednorazowego użytku ze swoich pudełek i zobowiąże się do wydania 400 milionów dolarów (do 2022 r.) na poprawę ich zrównoważonego rozwoju. Ostatecznie jednak zrównoważone klocki są świętym Graalem dla firmy, jeśli chodzi o udowodnienie jej ekologicznych referencji.

W swoim oświadczeniu LEGO powiedziało, że minie jeszcze „trochę czasu”, zanim zrównoważone klocki pojawią się w sklepach, ale dodano, że firma podchodzi optymistycznie do przejścia w fazę „produkcji pilotażowej” – co ma nastąpić już w przyszłym roku.

LEGO Polska tak zapowiada na Instagramie przejście na klocki z recyklingu:
Prosimy o werble 🥁… używamy właśnie plastikowych butelek by stworzyć prototypowe
klocki LEGO!! To duży krok w stronę naszej deklaracji, aby do 2030 roku
wszystkie nasze produkty pochodziły ze źródeł odnawialnych.
♻️ 

Chcemy, aby nasze produkty miały pozytywny wpływ na planetę, nie tylko dzięki zabawie, którą inspirują, ale także dzięki materiałom, których używamypowiedział Brooks.

Infografika: Od plastikowej butelki do klocka LEGO

źródło: LEGO