5G jest zdecydowanie szybsze niż 4G

Jaka jest rzeczywista prędkość sieci komórkowej 5G najnowszej generacji, w porównaniu z poprzednią generacją 4G/LTE w wybranych krach na świecie?

Porównanie prędkości sieci 5G i 4G w wybranych krajach na świecie (luty-maj 2021)

Przy szczytowych prędkościach pobierania od 500 Mb/s, 5G obiecuje raz na zawsze rozwiązać wszelkie problemy z prędkością dla użytkowników smartfonów. Ale czy nowa technologia naprawdę położy kres buforowaniu strumieni wideo i boleśnie powolnemu pobieraniu? Aby dowiedzieć się, jaka w rzeczywistości jest przewaga prędkości 5G, specjaliści ds. sieci komórkowych z Opensignal przyjrzeli się „rzeczywistej prędkości pobierania”, tj. średniej prędkości pobierania, którą przekracza 90 procent użytkowników w danym kraju, oceniając rzeczywistą przewagę 5G nad 4G.

I chociaż rzeczywiste prędkości osiągane przez użytkowników 5G są znacznie niższe niż szczytowe lub nawet średnie prędkości pobierania, nadal są one konsekwentnie znacznie wyższe niż prędkości rzeczywiste osiągane za pomocą połączeń w sieci 4G. Średnio rzeczywista prędkość 5G była ponad 7 razy większa niż prędkość 4G w 20 krajach objętych badaniem.

Co ciekawe, badanie ujawnia również ogromne różnice w szybkości sieci w różnych krajach. Podczas gdy 90 procent użytkowników z Korei Południowej cieszy się średnią prędkością pobierania powyżej 161,8 Mb/s, rzeczywista prędkość 5G w USA jest tylko nieznacznie wyższa niż prędkość 4G w Korei Południowej i wynosi 14,2 (w porównaniu z 13,5 Mb/s). Nie oznacza to, że użytkownicy 5G w USA nie osiągają znacznie większych prędkości pobierania – średnia waha się od 47,7 do 71,3 Mb/s w zależności od dostawcy – ale osiągnięcie tych prędkości jest rzadkością.

źródło: Statista | OpenSignal