Microsoft ogłosił Windows 11 – zainstalujesz go za darmo

Microsoft ogłosił nową wersję swojego systemu operacyjnego Windows 11 z nowym wyglądem, menu Start i nie tylko – nową wersję systemu Windows będzie można pobrać za darmo.

Windows 11

Microsoft oficjalnie zaprezentował dziś system Windows 11 i zobowiązał się do bezpłatnej aktualizacji dla użytkowników systemu Windows 10. Podobnie jak system Windows 10 był bezpłatny dla użytkowników systemu Windows 7 i Windows 8, ta nowa wersja systemu Windows 11 będzie bezpłatna dla istniejących użytkowników systemu Windows 10. Wszystko, czego potrzebujesz, to komputer spełniający minimalne wymagania sprzętowe dla systemu Windows 11, czyli teraz 64-bitowy procesor, 4 GB pamięci RAM i 64 GB pamięci masowej. System Windows 11 będzie dostarczany za pośrednictwem witryny Windows Update w podobny sposób, w jaki wcześniej udostępniano aktualizacje systemu Windows 10.

Windows 11 będzie miał nowy interfejs użytkownika, z przebudową menu Start, ulepszeniami wydajności i aktualizacjami usprawniającymi wielozadaniowość. Obejmuje nawet dostęp do aplikacji na Androida za pośrednictwem sklepu Amazon Appstore.

Nie spodziewaliśmy się, że Microsoft będzie pobierał od ludzi opłaty za aktualizację do systemu Windows 11, zwłaszcza że firma uzyskuje większość przychodów z systemu Windows dzięki licencjom komercyjnym i OEM. Mimo to dobrą wiadomością dla konsumentów korzystających z urządzeń z systemem Windows 10 jest to, że następna wersja systemu Windows 11 będzie dostępna bezpłatnie.

Chociaż Microsoft nie udostępnił dokładnej daty wydania, Windows 11 będzie prawdopodobnie dostępny w ramach bezpłatnej aktualizacji dla kwalifikujących się komputerów z systemem Windows 10 i nowych komputerów od wakacji tego roku.

Produktywność, kreatywność i łatwość obsługi

Microsoft uprościł wygląd i doświadczenia użytkownika. Od nowo zaprojektowanego przycisku Start i paska zadań, po dźwięki systemowe, czcionkę i ikony – wszystko zostało przemyślane tak, aby zapewnić użytkownikom pełną kontrolę i intuicyjność obsługi. Przesunięto menu Start na środek widoku. Start wykorzystuje moc chmury obliczeniowej i platformy Microsoft 365, aby wyświetlać ostatnio otwierane pliki bez względu na platformę czy urządzenie, na którym je wcześniej przeglądaliśmy, nawet jeśli było to urządzenie z systemem Android lub iOS.

Menu Start pod Windowsem 11

Nowością w Windowsie 11 jest wprowadzenie funkcji Snap Layouts, Snap Groups i Desktops – to nowe funkcje, zaprojektowane, aby pomóc uporządkować okna i zoptymalizować obszar ekranu, dzięki czemu zobaczymy dokładnie to, czego potrzebujemy w jeszcze bardziej czytelnym układzie. Dzięki dostępności kilku pulpitów można teraz tworzyć oddzielne przestrzenie dla każdej części swojego życia i dostosowywać je do własnych upodobań. Na jednym urządzeniu możesz mieć kilka odrębnych pulpitów – do pracy, rozrywki i szkoły.

SnapAssist (Windows 11)

Szybszy sposób na łączenie się z bliskimi

W systemie Windows 11 wprowadzono nowy Chat w Microsoft Teams zintegrowany z paskiem zadań. Teraz można błyskawicznie łączyć się za pomocą wiadomości tekstowych, czatu, rozmowy głosowej lub wideo z każdym z kontaktów, bez względu na platformę lub urządzenie – czy to z systemem Windows, Android czy iOS. Co więcej, jeśli osoba, z którą się łączymy nie pobrała jeszcze aplikacji Teams, nadal można połączyć się z nią za pomocą dwukierunkowej wiadomości SMS.

Integracja Teamsów z Windowsem 11

Gry na PC

Windows 11 uwalnia pełny potencjał sprzętowy i najnowsze technologie dla graczy. DirectX 12 Ultimate ma zapewnić wciągającą jakość graficzną zachowując wysoką liczbę klatek na sekundę; DirectStorage zapewnia szybsze przetwarzanie danych i podnosi jakość detali, a Auto HDR dostarcza jeszcze żywszą gamę kolorów, potęgujących wrażenia wizualne. Nic się nie zmieniło w kwestii zgodności sprzętowej – system Windows 11 obsługuje akcesoria do gier i urządzenia peryferyjne do gier na PC.

Dzięki usłudze Xbox Game Pass na PC lub Ultimate gracze uzyskują dostęp do ponad 100 wysokiej jakości gier na komputery PC, a nowe tytuły są stale dodawane. Znalezienie graczy do wspólnych rozgrywek ma być równie proste, niezależnie od tego, czy grają na PC czy konsoli.

Aby dowiedzieć się więcej o tym, jakie nowości dla graczy wnosi system Windows 11, zapoznaj się z Xbox Wire.

Szybsze szukanie informacji

Windows 11 ma jeszcze szybciej zapewnić dostęp do newsów i informacji. Wszystko dzięki Widgetom – nowemu spersonalizowanemu kanałowi opartemu na sztucznej inteligencji i przeglądarce Microsoft Edge. Teraz będzie można otworzyć skonfigurowany widok bezpośrednio z pulpitu. Po otwarciu spersonalizowanego kanału, przesuwa się on po ekranie w sposób niezakłócający tego, co akurat robimy.

Dla niezależnych twórców i komercyjnych wydawców treści, Widgety w Windows otwierają także nowe możliwości na dostarczanie spersonalizowanych treści.

Widżety w Windows 11

Całkowicie nowy sklep Microsoft Store

Nowy Microsoft Store to zintegrowana platforma aplikacji i treści do oglądania, tworzenia, gry, pracy i nauki. Został przebudowany z myślą o szybkości działania i całkowicie nowym wyglądzie. Nie tylko udostępniono więcej aplikacji niż kiedykolwiek wcześniej, ale także będą łatwiejsze do wyszukania i odkrywania dzięki wyselekcjonowanym opisom i kolekcjom. Wkrótce do Microsoft Store zawitają wiodące aplikacje własne i firm trzecich, takie jak Microsoft Teams, Visual Studio, Disney+, Adobe Creative Cloud, Zoom i Canva.

Windows 11 Microsoft Store

Po raz pierwszy do systemu Windows wprowadzono aplikacje na Android. Jeszcze w tym roku użytkownicy odnajdą w Microsoft Store aplikacje na tę platformę i pobiorą je za pośrednictwem Amazon Appstore. W nadchodzących miesiącach poznamy więcej informacji na temat oferty.

Aplikacje na Androida pod Windowsem 11

Nowe możliwości dla programistów i twórców

Microsoft podejmuje dalsze kroki w celu zwiększenia dostępności Microsoft Store, aby zapewnić twórcom i programistom więcej możliwości biznesowych. Deweloperzy i niezależni producenci oprogramowania (ISV) będą mogli udostępniać swoje aplikacje niezależnie od tego, czy są one zbudowane w architekturze Win32, Progressive Web App (PWA), Universal Windows App (UWP), czy innej, co stwarza możliwość dotarcia do większej liczby użytkowników.

Wprowadzone zostają stopniowe zmiany zasad podziału przychodów, dzięki którym programiści mogą teraz wprowadzać własne produkty do sklepu Microsoftu i czerpać 100% wpływów. Deweloperzy aplikacji mogą nadal korzystać z atrakcyjnej oferty podziału przychodów w stosunku 85/15.

Szybkość i bezpieczeństwo

Windows 11 został zbudowany na spójnym i kompatybilnym fundamencie znanym z Windows 10. Planowanie, przygotowywanie, wdrażanie i uaktualnianie systemu Windows 11 będzie przebiegać tak samo, jak w przypadku Windows 10, a znajome mechanizmy zarządzania, takie jak Microsoft Endpoint Manager, konfiguracja w chmurze, Windows Update for Business i Autopilot będą wspierać przyszłe środowisko po aktualizacji systemu.

Podobnie jak w przypadku Windows 10, jednym z głównych założeń Windows 11 jest kompatybilność aplikacji. Microsoft gwarantuje, że w nowym systemie będą działać wszystkie aplikacje dzięki usłudze App Assure, która pomaga klientom posiadającym 150 lub więcej użytkowników w rozwiązywaniu wszelkich problemów z aplikacjami bez dodatkowych kosztów.

Stworzony w myśl zasady security by design Windows 11 ma wbudowane technologie bezpieczeństwa zapewniające kompleksową ochronę, począwszy od procesorów, po chmurę, jednocześnie zwiększając produktywność i zapewniając nowe doświadczenia. Windows 11 to system operacyjny gotowy do działania w trybie Zero Trust, który chroni dane i dostęp do nich na wszystkich urządzeniach.

Windows 11 na nowych komputerach

Microsoft od samego początku prac nad Windowsem 11 ściśle współpracuje ze swoimi partnerami, aby zapewnić bezproblemową integrację oprogramowania ze sprzętem. Od firmy AMD i niesamowitej głębi graficznej, jaką zapewniają procesory Ryzen, przez 11. generację procesorów Evo firmy Intel, aż po biegłość firmy Qualcomm w dziedzinie sztucznej inteligencji i obsługę 5G oraz Arm.

Wspólnie z firmami Dell, HP, Lenovo, Samsung, Surface i innymi pracowano nad tym, aby większość komputerów PC (należy szukać komputerów, na których widnieje informacja, że kwalifikują się do bezpłatnej aktualizacji lub pytać sprzedawców), które można dziś kupić, była gotowa na Windows 11 – w różnych wersjach i cenach.

Windows 11 ma być zoptymalizowany pod kątem szybkości i wydajności, ale także umożliwiać korzystanie z ulepszonych opcji dotykowych, pióra i funkcji pisma odręcznego oraz głosu.

Z myślą o użytkownikach tabletów bez klawiatury usprawniono obsługę dotykową, tworząc więcej miejsca między ikonami na pasku zadań, zwiększając powierzchnie dotyku i dodając subtelne wskazówki wizualne ułatwiające zmianę rozmiaru i przesuwanie okien, a także obsługę gestami. Umożliwiono także korzystanie z funkcji haptycznych, dzięki czemu używanie pióra staje się jeszcze bardziej angażujące i wciągające – pozwala usłyszeć i poczuć wibracje podczas naciskania, edytowania lub szkicowania. Na koniec, wprowadzono ulepszenia w funkcji dyktowania. Windows 11 świetnie ma sobie radzić z rozpoznawaniem mowy, automatyczną interpunkcją i wykonywaniem poleceń głosowych.

Kiedy będzie dostępny Windows 11 dla wszystkich?

System Windows 11 będzie dostępny w ramach bezpłatnej aktualizacji dla kwalifikujących się urządzeń z systemem Windows 10 oraz w nowych komputerach już od wakacji. Aby sprawdzić, czy posiadany komputer z systemem Windows 10 kwalifikuje się do bezpłatnej aktualizacji do Windows 11, odwiedź witrynę Windows.com i pobierz aplikację PC Health Check. Komputery z Windows 10, które są obecnie w sprzedaży, będą gotowe do uaktualnienia systemu. Bezpłatna aktualizacja rozpocznie się w te wakacje i potrwa do 2022 roku.

W przyszłym tygodniu Microsoft zacznie udostępniać wczesną wersję systemu Windows 11 uczestnikom programu Windows Insider.

Poniżej możesz obejrzeć dzisiejszą prezentację systemu Windows 11:

źródło: Microsoft Polska