Startup Omniview – wirtualny teleport w technologii 5G

Dwie pasjonatki nowych technologii i telekomunikacji tworzą rozwiązanie, które będzie mogło przenieść nas w czasie rzeczywistym w dowolne miejsce na świecie – od stadionu piłkarskiego po salę operacyjną.

Omniview - prezentacja produktu ŁSSE

Startup Omniview w ramach S5 – Akceleratora Technologii 5G w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej i przy wsparciu specjalistów firmy Ericsson rozwija aplikację do transmisji wysokiej rozdzielczości obrazu 360 stopni na urządzenia mobilne i okulary VR. Omniview pozwala użytkownikowi uczestniczyć w dowolnym wydarzeniu w czasie rzeczywistym, przy zastosowaniu transmisji wysokiej jakości obrazu w modelu 360°.

Postanowiłyśmy połączyć siły oraz wieloletnie doświadczenie pracy w telekomunikacji i marketingu, aby stworzyć innowacyjny produkt, który wykorzysta potencjał technologii 5G i będzie dla konsumentów atrakcyjną usługą w sieci piątej generacji mówi Maja Raczkowska, która razem z Firuzą Piechucką rozwija startup Omniview. – Pandemia nadała naszej koncepcji nowy wyraz. Okazało się, że nasz pomysł nie jest luksusem z przyszłości, a narzędziem do realizacji bieżących zadań w sferze prywatnej, kulturalnej czy biznesowejdodaje

Dla konsumentów najważniejsze będzie praktyczne wykorzystanie technologii 5G. Dlatego Omniview rozwój swojego biznesu opiera na dobrych prognozach dotyczących zapotrzebowania na nowatorskie usługi w sieciach piątej generacji. Badanie ConsumerLab firmy Ericsson wskazuje, że obecnie użytkownicy sieci 5G na świecie są zadowoleni z jej szybkości i stabilności, jednak 70% spośród nich narzeka na niewielką liczbę innowacyjnych aplikacji i usług dołączanych do planów 5G. Dodatkowo użytkownicy 5G już teraz poświęcają więcej czasu na treści VR w porównaniu z użytkownikami 4G. Immersyjne wideo, obejmujące AR i VR, stanowi obecnie 20% całkowitego czasu spędzanego przez konsumentów 5G na korzystaniu z usług cyfrowych.

Pierwsi użytkownicy sieci 5G na świecie z większą wyrozumiałością przyjmują pewne początkowe niedoskonałości wynikające z braku nowych aplikacji nowej generacji i rozumieją, że zasięg sieci 5G będzie się zwiększał wraz z rozbudową infrastruktury. Jednak wyrozumiałość konsumentów ma swoje granice. Pokazują, ze razem z 5G są głodni nowych usług i atrakcji. Omniview ze swoją aplikacją wpisuje się idealnie w zapotrzebowanie konsumenta 5G na całym świecietłumaczy Michał Majcherczak, ekspert firmy Ericsson, który pełni rolę mentora w projekcie Omniview

Omniview - prezentacja produktu ŁSSE

Startupy rozpędzają 5G w Polsce

Akcelerator S5 w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej pełni funkcję realnego ekosystemu przemysłowego, w którym bierze udział 40 startupów oraz pięciu partnerów przemysłowych – Polkomtel, Miele, PGE, Indigo i Wielton. Program składa się z dwóch etapów – inkubacji i akceleracji. Z pierwszego etapu, do fazy akceleracji, czyli tworzenia realnych rozwiązań wykorzystujących 5G, wdrożonych zostało około 20 projektów, z których każdy otrzymał do 550 tys. zł. Uwzględniając fazę inkubacji, budżet Programu to 14 mln zł przyznanych Łódzkie Specjalnej Strefie Ekonomicznej przez Marszałka województwa łódzkiego.

Akcelerator S5 oferuje nie tylko dofinansowanie, ale również możliwość interakcji z potencjalnymi odbiorcami zaproponowanego rozwiązania przy aktywnym wsparciu partnerów technologicznych programu, takich jak Ericsson. Dzięki udziałowi w projekcie S5 otrzymałyśmy wsparcie, które pozwala nam osadzić naszą koncepcję w ramach biznesowych, uzupełnić wiedzę technologiczną od dedykowanych nam mentorów, a nasze działania poddane są krytycznej ocenie przez przedstawicieli dojrzałego biznesu. Dzięki temu nasza aplikacja nieustannie ewoluuje i zyskuje na wartości. Obecnie rozbudowujemy już elementy z zakresu user experience naszej aplikacji, a jesienią powinniśmy mieć gotowy projekt do wdrażania u klientówtłumaczy Firuza Piechucka ze start-upu Omniview.

Firma Ericsson zaprojektowała i dostarczyła urządzenia potrzebne do uruchomienia sieci wewnętrznej 5G na terenie kampusy Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Eksperci firmy zapewniają również indywidualny transfer wiedzy, nie tylko do specjalistom Łódzkiej Strefy, ale także partnerom biznesowych i startupów współpracujących z ŁSSE.

źródło: Ericsson Polska