Masz iPhone’a? Nie łącz się z siecią Wi-Fi z „%n” w nazwie!

Nowo odkryty błąd pod systemem iOS może całkowicie wyłączyć moduł Wi-Fi na iPhonie – na szczęście można to łatwo naprawić, ale lepiej nie ryzykować!

Błąd związany z nazwą Wi-Fi na iPhonie

Uważaj, aby nie nadawać swojej sieci Wi-Fi nietypowej nazwy — może to spowodować nieprzyjemny błąd u użytkowników iPhone’a łączących się z taką siecią. Badacz bezpieczeństwa Carl Shou odkrył błąd w nazewnictwie sieci bezprzewodowej, który „psuje” Wi-Fi na urządzeniach z systemem iOS. Nadając sieci identyfikator SSID taki jak %p%s%s%s%s%n spowoduje, że iPhone próbujący się z nią połączyć utraci całkowicie funkcjonalności modułu Wi-Fi. Szczęśliwie można łatwo je odzyskać, resetując ustawienia sieciowe (Ustawienia OgólneWyzerujWyzeruj ustawienia sieciowe). Jednak nie warto tego próbować.

W wyniku tego błędu iPhone nie połączy się już z żadną siecią Wi-Fi. Powoduje to również uszkodzenie niektórych funkcji systemu, takich jak AirDrop i VPN. Oczywiście wszystkie te funkcje powrócą po wyzerowaniu ustawień sieciowych.

Chociaż Schou nie powiedział nic o tym, jak natrafił na tak tajemniczym błąd, serwis 9to5Mac wymyślił możliwe wyjaśnienie. W języku kodowania C, %n służy do wstawiania zmiennej w ciągu. Zwróć uwagę, że ciąg nazwy Wi-Fi, który powoduje błąd, kończy się na %n. Moduł oprogramowania Wi-Fi na iOS oczekuje wprowadzenia zmiennej zamiast %n.

Ponieważ nie ma nic do wprowadzenia, „powoduje to arbitralny zapis pamięci do wskaźnika”. To z kolei prowadzi do „uszkodzenia pamięci, a system nadzoru iOS zabija proces, a tym samym skutecznie wyłącza Wi-Fi dla użytkownika”.

Chociaż jest bardzo mało prawdopodobne, aby przypadkowo połączyć się z siecią Wi-Fi ze znakiem %n w nazwie, ale nawet jeśli to zrobisz, nie powinieneś się martwić. Błąd nie powoduje trwałego uszkodzenia układu Wi-Fi iPhone’a. Możesz po prostu zresetować ustawienia sieciowe swojego iPhone’a, a Wi-Fi zacznie działać normalnie.

źródło: iPhoneHacks | 9To5Mac