Dostawca chipów dla Apple’a TSMC będzie produkował procesory 3 nm

Według raportu DigiTimes, główny dostawca chipów dla firmy Apple – TSMC, już przygotowuje się do produkcji nowych 3-nm procesorów.

Chipy 3 nm od TSMC dla Apple'a

Firma TSMC, czyli Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, jest jedynym dostawcą chipów dla Apple’a z serii M i A. Całe projektowanie, rozwój i optymalizacja chipów, takich jak A14 Bionic, jest wykonywane przez giganta z Cupertino. Apple z kolei przekazuje chip do TSMC, który następnie masowo produkuje go dla iPhone’a. Według nowego raportu DigiTimes, TSMC już przygotowuje się do produkcji chipsetów 3 nm. TSMC twierdzi, że jego technologia N3 będzie najbardziej zaawansowaną technologią na świecie, gdy rozpocznie masową produkcję w drugiej połowie 2022 roku.

Opierając się na sprawdzonej architekturze tranzystorów FinFET, aby uzyskać najlepszą wydajność energetyczną i opłacalność, N3 będzie oferować do 15% przyrostu prędkości i będzie zużywać do 30% mniej energii niż N5.

Chipy 3 nm, choć bardzo nas ekscytują, to jeszcze musimy na nie trochę poczekać. Apple opracowuje obecnie chipy 4 nm dla swojej linii M2 MacBooków. Oczekuje się, że TSMC rozpocznie masową produkcję chipów 4 nm dla Apple w drugiej połowie 2021 roku.

Urządzenia Apple’a obecnej generacji, takie jak iPhone 12 i MacBook Air z chipem M1, są wyposażone w chipsety 5 nm. Mówi się, że nadchodzący iPhone 13 będzie wyposażony w ulepszony układ 5 nm, a TSMC ma być zgodnie z harmonogramem produkcji chipsetu A15. Procesory 5 nm firmy Apple wyprzedzają konkurencję o lata świetlne, a ponieważ TSMC przygotowuje się na jeszcze mniejsze chipy, oczekuje się, że przepaść jeszcze bardziej się powiększy.

źródło: DigiTimes | iPhoneHacks