Inteligentny Żappka Store już otwarty!

Od poniedziałku 14 czerwca 2021 roku klienci mogą zrobić zakupy w kilka sekund w pierwszym Żappka Store, otwartym na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Nie ma w nim kas, kolejek i nie skanujesz towarów!

Żappka Store (Poznań)

Pierwszy Żappka Store jest połączony z aplikacją mobilną żappka i nie ma w nim ani kas, ani obsługi i nie zapłacimy w nim gotówką. Placówka jest dostępna 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, dzięki czemu klienci mogą korzystać z niego o dowolnej porze dnia czy nocy. Żappka Store wykorzystuje innowacyjną technologię opartą o sztucznej inteligencji (AI), która powstała dzięki współpracy Żabki Future z amerykańską firmą technologiczną AiFi.

Żappka Store to format opracowany z myślą o lokalizacjach, w których nie ma możliwości otwarcia standardowego sklepu Żabka. Koncept jest oparty na najnowszych technologiach, takich jak zaawansowane modele przetwarzania obrazu przy wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji do obsługi klienta oraz inteligentne rozwiązania do zarządzania zasilaniem, bezpieczeństwem i dostępnością sklepu.

Koncept powstał w laboratorium technologicznym Grupy Żabka, w ramach którego tworzone są, testowane, a następnie wdrażane nowe rozwiązania cyfrowe. Jako pierwsi innowacyjną technologię Żappka Store mogli przetestować pracownicy oraz współpracownicy sieci Żabka. Teraz czas na klientów, dzięki którym będzie on nadal doskonalony i rozwijany

Jak robić zakupy w Żappka Storze?

Aby zrobić zakupy w Zappka Storze wystarczy posiadać smartfon z zainstalowaną aplikacją żappka oraz aktywacja usługi Żappka Pay. Przed wejściem do sklepu Żappka Store aplikacja wygeneruje jednorazowy, przypisany do punktu kod QR, który należy zeskanować na czytniku przy drzwiach. Po zeskanowaniu kodu, drzwi otworzą się automatycznie. Gdy będziesz już w środku, zakupy zajmą tylko chwilę – wystarczy wziąć z półki wybrane produkty i po prostu wyjść.

Zamontowany w Żabka Storze system kamer, wykorzystujący algorytmy m.in. deep learning, rozpozna zdjęte z półek produkty, naliczy odpowiednią kwotę, po czym sfinalizuje płatność za pomocą podpiętej do Żappka Pay karty płatniczej. System nie identyfikuje klientów, nie zapamiętuje również obrazu, co gwarantuje pełne zachowanie prywatności i bezpieczeństwo.

Zakupy w Żappka Store w 3 krokach:

  1. Zainstaluj aplikację mobilną żappka i aktywuj usługę Żappka Pay.
  2. Przed wejściem zeskanuj na czytniku kod QR z aplikacji, aby otworzyć drzwi do sklepu.
  3. Weź z półek to, czego potrzebujesz i wyjdź ze sklepu.

W bezobsługowym Żappka Store początkowo znajdzie się w sumie ponad 300 różnych produktów, wśród nich słodycze, dania gotowe, przekąski słone i słodkie oraz napoje, a także gorąca, świeżo mielona kawa z ekspresu. W czasie ograniczeń pandemicznych w Żappka Store będzie mogła przebywać jedna osoba. W planach jest uruchomienie kolejnych Żappka Store w największych miastach w Polsce – drugi bezobsługowy punkt powstanie w Warszawie.

Inteligentne rozwiązania w sklepie Żappka Store

W Żappka Store zastosowano innowacyjną platformę AiFi OASIS (Orchestrated Autonomous Store Infrastructure & Services), czyli system kamer, wykorzystujący zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji.

Żappka Store został stworzony w ramach Inkubatora Biznesu Żabka Future, które łączy w sobie trzy elementy: zarządzanie i wyszukiwanie innowacji, przekuwanie ich na nowe produkty i usługi oraz ich komercjalizację. Projekt idealnie wpisuje się w strategię Grupy Żabka, która zakłada realizację działań zmierzających do utrzymania neutralności klimatycznej – Żappka Store do swej działalności wykorzystuje wyłącznie ekwiwalent zielonej energii. 

źródło: Żabka