W Salwadorze wykorzystają wulkan do wydobywania Bitcoinów

Prezydent Salwadoru Nayib Bukele chce wykorzystać energię geotermalną do wydobywania kryptowaluty, która stała się prawnym środkiem płatniczym w tym kraju.

Pozyskiwanie energii geotermalnej z wulkanów w elektrowni LaGeoSV do kopania bitcoinów

Salwador niedawno stał się pierwszym suwerennym państwem na świecie, które uczyniło Bitcoin prawnym środkiem płatniczym. Teraz prezydent tego małego kraju – Nayib Bukele, ma jeszcze bardziej szalony plan realizacji swoich kryptowalutowych marzeń: wydobywanie kryptowaluty przy pomocy energii wulkanu. To kolejne nieszablonowe posunięcie kraju, który zdecydował się na szalenie niestabilną walutę cyfrową — a co tam ostatnie spadki kursów! We wpisie na Twitterze Bukele poinformował, że polecił prezesowi państwowej firmy geotermalnej LaGeoSV, aby zaczął opracowywać plany dotyczące nowych obiektów wydobywczych bitcoinów, które wykorzystują energię geotermalną.

Bukele argumentował, że byłaby to bardziej ekologiczna alternatywa, wykorzystująca „bardzo tanią, w 100% czystą, w 100% odnawialną, bezemisyjną energię z naszych wulkanów (…) Nasi inżynierowie właśnie poinformowali mnie, że wykopali nową studnię, która zapewni około 95 MW w 100% czystej, bezemisyjnej energii geotermalnej z naszych wulkanów” – napisał prezes. „Rozpoczynamy projektowanie wokół niego pełnego centrum wydobywczego #Bitcoina”.

Tweetowi towarzyszyło wideo przedstawiające strumień czystej pary wodnej wystrzeliwany z dużą prędkością przez ogromny otwór wentylacyjny.

Zdecydowana większość 62 z 84 członków kongresu Salwadoru zatwierdziła nowe prawo dotyczące bitcoinów, czyniąc token prawnym środkiem płatniczym. Kraj współpracuje również z platformą portfela cyfrowego o nazwie Strike, aby zbudować wymaganą infrastrukturę finansową.

Wiadomość pojawia się w momencie, gdy wartość Bitcoina ma stały trend spadkowy, a wartości osiągnęły minima w wysokości około 31.000 USD w zeszłym miesiącu, mniej więcej połowę wszystkich poziomów, które osiągnęły na początku tego roku.

Wiadomość napływająca z Salwadoru wydaje się wpływać na inwestorów, bowiem wartości wracają do około 37.000 USD. Spadek w ciągu ostatnich kilku miesięcy został spotęgowany tym, że Tesla cofnęła decyzję o akceptacji Bitcoina jako formy płatności, a także Chiny podjęły decyzję o poważnym rozprawieniu się z wydobyciem kryptowalut w granicach swojego państwa.

Obie decyzje były przynajmniej częściowo motywowane faktem, że wydobycie kryptowalut często wymagało spalania ogromnych ilości węgla z paliw kopalnych w celu wygenerowania wystarczającej ilości energii. Jednak to, czy zielona energia geotermalna jest odpowiedzią na problemy energetyczne Bitcoina, dopiero się okaże.

źródło: Futurism