Nauszniki do pomiaru zawartości alkoholu we krwi mogą zastąpić alkomaty

Nowy sposób pomiaru etanolu opartego na nausznikach wymyślonych w Mitsubayashi Lab w Tokyo Medical and Dental University może być alternatywą dla tradycyjnych alkomatów.

Kiedy ktoś jest naprawdę pod wpływem alkoholu, może nie być zbyt chętny do współpracy, gdy każe mu się dmuchać w alkomat. Wkrótce może pojawić się bardziej pasywna, ale równie dokładna alternatywa, w postaci nauszników mierzących poziom alkoholu we krwi. Alkomaty działają poprzez pomiar poziomu etanolu w wydychanym powietrzu, który odpowiada poziomowi we krwi. Etanol jest również uwalniany przez skórę, chociaż jego stężenia są zbyt niskie, aby uzyskać dokładny odczyt większości części ciała. Dodatkowo obecność gruczołów potowych w skórze może zafałszować odczyty.

Poszukując bardziej niezawodnej alternatywy, naukowcy z Tokyo Medical and Dental University postanowili przyjrzeć się roli uszu w tego typu pomiarach. Wiadomo, że skóra uszu nie tylko uwalnia więcej etanolu niż skóra na obszarach takich jak dłonie lub ramiona, ale także zawiera stosunkowo niewiele gruczołów potowych. Mając na uwadze te fakty, naukowcy przystąpili do modyfikacji istniejącego zestawu gotowych nauszników ochronnych.

W powstałym układzie eksperymentalnym przefiltrowane powietrze jest pompowane do jednego z nauszników przez wąż biegnący do otworu na górze. Powietrze to przechodzi przez szczelną komorę otaczającą ucho, zbierając emitowany gaz etanolowy, a następnie jest wyciągane z nausznika przez wąż u dołu.

Ten dolny wąż biegnie do oddzielnego urządzenia zwanego bio-snifferem. Pod wpływem światła ultrafioletowego czujnik w bio-snifferze fluoryzuje w obecności gazowego etanolu – im większe stężenie etanolu, tym intensywniejsza fluorescencja.

W testach laboratoryjnych nauszniki zostały umieszczone na trzech ochotnikach płci męskiej, z których każdy wypił określoną ilość alkoholu. W regularnych odstępach czasu przez następne 140 minut poziom alkoholu we krwi był sprawdzany zarówno za pomocą nauszników, jak i konwencjonalnego alkomatu. Stwierdzono, że odczyty obu urządzeń są konsekwentnie podobne.

Schemat systemu pomiaru etanolu opartego na nausznikach
Schemat systemu pomiaru etanolu opartego na nausznikach (Mitsubayashi Lab, Tokyo Medical and Dental University)

Obecnie istnieje nadzieja, że ​​po dalszym rozwoju technologia będzie mogła być wykorzystywana jako alternatywa dla alkomatów, a być może także jako sposób wykrywania różnych gazów uwalnianych przez skórę związanych z innymi chorobami.

Artykuł na temat badań, którymi kierował prof. Kohji Mitsubayashi, został opublikowany w Scientific Reports czasopisma Nature.

źródło: Nature – Scientific Reports | New Atlas