Jak sprawdzić Unijny Certyfikat COVID?

Jak sprawdzić, czy kod QR Unijnego Certyfikatu COVID jest ważny i należy do osoby, która go okazuje? Wystarczy użyć aplikacji UCC – Unijny Certyfikat Covid.

Ikona aplikacji UCC - Unijny Certyfikat Covid

Aplikacja mobilna Zaszczepieni to teraz UCC – Unijny Certyfikat Covid, który jest dostępny do pobrania lub zaktualizowania na urządzenia z systemami iOS i Android. UCC znajdziesz na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, a od 25 czerwca w aplikacji mojeIKP lub przez aplikację mObywatel.

Unijny Certyfikat COVID (UCC) dostaje ktoś, kto:

  • otrzymał przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 (kraje UE same decydują, czy wymagają pełnego zaszczepienia, czy tylko jednej dawki w przypadki dwudawkowej szczepionki; w Polsce wymagane jest pełne zaszczepienie)
  • otrzymał negatywny wynik testu PCR lub antygenowego na obecność koronawirusa (czas ważności certyfikatu w Polsce to 48 h)
  • wyzdrowiał po COVID-19 (jego UCC będzie ważny od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu).

 Jak sprawdzić ważność UCC?

Aby móc sprawdzić poprawność i ważność Unijnego Certyfikatu COVID, pobierz bezpłatną aplikację Ministerstwa Zdrowia ze sklepu Google Play lub App Store (przyciski z linkami do sklepów na dole tego wpisu) Teraz wystarczy, że zeskanujesz za jej pomocą kod QR, który ktoś Ci pokaże na innym urządzeniu mobilnym lub wydruku.

Aplikacja pokazuje też podstawowe dane o właścicielu kodu QR, w tym imiona, nazwisko, datę urodzenia oraz unikalny identyfikator certyfikatu, aby można było sprawdzić, czy kod należy do osoby, która go okazuje. Osoba, która przedstawia kod QR do skanowania, wyraża równocześnie zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w tym kodzie.

UCC - Unijny Certyfikat Covid

Opis aplikacji UCC

Od teraz, aplikacja potrafi weryfikować Unijne Certyfikaty Covid wydane w Polsce i za granicą w ramach UE.

Osoby, które zostały zaszczepione pełną dawką przeciw COVID-19, lub uzyskały ujemny wynik testu lub 11 dni temu lub mniej zachorowały na COVID-19 i są ozdrowieńcami mogą otrzymać Unijny Certyfikat COVID (UCC) w postaci kodu QR, m.in. na swoje Internetowe Konto Pacjenta, przez aplikację mojeIKP, przez aplikację mObywatel czy jako wydruk u lekarza POZ.

Kod będzie ważny w przypadku ozdrowieńców do 180 dni od pozytywnego wyniku testu, a w przypadku negatywnego wyniku testu będzie to zależało od rodzaju wykonanego testu.

UCC – Unijny Certyfikat Covid – to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia, umożliwiająca zweryfikowanie, czy kod QR UCC przedstawiany przez osobę jest poprawny i ważny. Aplikacja pokazuje też podstawowe dane o właścicielu kodu QR, w tym imiona, nazwisko, datę urodzenia oraz unikalny identyfikator certyfikat. Osoba, która przedstawia kod QR do skanowania, wyraża równocześnie zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w tym kodzie.

Pobierz bezpłatna aplikację UCC – Unijny Certyfikat COVID:

źródło: pacjent.gov.pl