Dwanaście lat po premierze Blue Yeti wciąż jest jednym z najpopularniejszych i najprostszych w obsłudze mikrofonów pojemnościowych do zastosowań domowych – teraz marka oficjalnie weszła do Polski.
Wydany w 2009 roku mikrofon pojemnościowy na USB – Blue Yeti został natychmiast uznany za rewolucję w domowym nagrywaniu. Jego najmocniejsza strona? Ogromna wszechstronność, która umożliwia każdemu, od nowicjuszy do profesjonalistów, rejestrowanie niesamowitych obrazów dźwiękowych, dzięki prostocie połączenia USB z komputerem. Z mikrofonu Blue Yeti korzystają popularni twórcy wideo, streamerzy, podcasterzy oraz muzycy. Wielokrotnie nagradzany przez liczne media branżowe, Blue Yeti jest wciąż najlepiej sprzedającym się mikrofonem na USB na świecie.
Założona w 1995 roku amerykańska firma Blue Microphones znana jest z produkcji najnowocześniejszych, studyjnych mikrofonów, a po wydaniu modelu Yeti szybko stał się jednym z ich najbardziej kultowych i poszukiwanych produktów. Teraz uznana na całym świecie marka mikrofonów Blue trafiła oficjalnie na polski rynek. Stało się to możliwe dzięki firmie Logitech, która w 2018 roku została właścicielem Blue Microphones i wprowadziła ją do swojego portfolio.
Blue Yeti znany jest z tworzenia wysokiej jakości nagrań, dzięki prostej i intuicyjnej konstrukcji, Blue Yeti ma możliwości, które znacznie przewyższają jego skromną cenę. Wykorzystując opatentowaną technologię potrójnej kapsuły (ang. tri-capsule), ten mikrofon tworzy nieskazitelne nagrania o studyjnej jakości z niezrównaną łatwością i elastycznością. Postanowiłem przyjrzeć się mu z bliska, aby dać Wam znać o jego możliwościach!
Wygląd i budowa mikrofonu Yeti
Po rozpakowaniu Yeti obrócony jest o 180 stopni, dlatego należy go obrócić w taki sposób, aby niebieskie logo i regulacja głośności były skierowane w stronę źródła dźwięku. Należy pamiętać o dokręceniu śrub dociskowych po lewej i prawej stronie podstawy po ustawieniu mikrofonu pod pożądanym kątem.
Yeti to zbudowany jest z solidnego materiału i choć na zdjęciu wygląda jakby był plastikowy, to aluminiowe komponenty mają istotny wpływ na jego trwałość i stabilność. Regulowana podstawa pozwala obracać mikrofon do źródła dźwięku, co optymalizuje jakość rejestrowanego nagrania. Po osiągnięciu pożądanego kąta wystarczy ręcznie dokręcić pokrętła, znajdujące się po bokach, aby zabezpieczyć mikrofon przed przechyleniem. Eklektyczne wzornictwo powinno przypaść do gustu zarówno osobom lubiącym zarówno nowoczesny jak retro design.
Mikrofon dostępny jest w pięciu wersjach kolorystycznych: klasyczny czarny i srebrny, biały, niebieski, czarno-szary.
Blue Yeti to mikrofon pojemnościowy z membraną boczną, co oznacza, że powinno mówić, śpiewać i grać z boku mikrofonu – z niebieskim logo skierowanym w stronę źródła dźwięku, a nie w górę mikrofonu. Mikrofon można również złożyć w celu łatwego przenoszenia lub całkowicie wyjąć z podstawy, aby zamontować bezpośrednio na statywie mikrofonowym lub amortyzatorze Radius III.
- Potrójna kapsuła dźwiękowa – 3 kapsuły pojemnościowe w innowacyjnej konfiguracji umożliwiającej doskonałe nagrania w niemal każdej sytuacji.
- Wzmocnienie – kontroluj wzmocnienie mikrofonu Yeti (czułość). Obróć pokrętło w prawo, aby zwiększyć poziom, albo w lewo, aby zmniejszyć poziom.
- Wybór trybu zbierania – wybór spośród czterech wspomnianych wcześniej ustawień Yeti (stereo, kardioidalny, dookólny, dwukierunkowy), obracając pokrętło wyboru.
- Przycisk wyciszenia Mute (dioda statusu) – przycisk wyciszenia, aby włączyć/wyłączyć wyciszenie. Po wyciszeniu dioda LED stanu będzie migać na czerwono, stałe światło oznacza zbieranie dźwięku.
- Regulacja głośności w słuchawkach – obracając pokrętło dostosuj głośność w słuchawkach podłączonych do wyjścia słuchawkowego Yeti.
- Wyjście słuchawkowe – standardowe gniazdo słuchawkowe 1/8” (3,5 mm) do monitorowania i odtwarzania. Użyj wyjścia słuchawkowego Yeti, aby monitorować nagrywanie mikrofonu w czasie rzeczywistym, bez opóźnień.
- Wyjście USB – Yeti łączy się z komputerem za pomocą jednego prostego kabla USB (dołączonego do zestawu)
- Standardowy gwint do statywu – jeśli chcesz zamontować swój Yeti na standardowym uchwycie studyjnym mikrofonu, wyjmij Yeti z dołączonego stojaka biurkowego i zamocuj go w standardowym uchwycie gwintowanym. Do zastosowań związanych z transmisją zalecany jest wysięgnik Compass do komputerów stacjonarnych. Aby odizolować Yeti od hałasu, wstrząsów i wibracji otoczenia można skorzystać z amortyzatora Radius III.
W opakowaniu, oprócz mikrofonu podstawy biurkowej, dołączono dość długi kabel USB oraz instrukcję użytkownika.
Cztery tryby nagrywania w Blue Yeti
Dzięki różnym trybom nagrywania powinien poradzić sobie niemal w każdej sytuacji i może być wykorzystywany do wielu celów.
KARDIOIDALNY
idealny do podcastów, streamingu i nagrywania muzyki, rejestracji dźwięków blisko przed mikrofonem i tworzenia wyraźnych, profesjonalnych nagrań (ASMR)
STEREO
rejestruje realistyczne dźwięki na przykład grę na gitarze – lewy i prawy kanał płynnie przechodzą między sobą
DOOKÓLNY
wychwytuje dźwięk równomiernie ze wszystkich stron, rejestrując w pełni atmosferę otoczenia
DWUKIERUNKOWY
służy do nagrywania wywiadów lub dźwięków pochodzących od 2 osób mówiących równocześnie. Mikrofon odbiera dźwięki zarówno z przodu, jak i z tyłu, co jest idealne do tworzenia wielogłosowych podcastów
Niezaprzeczalna wszechstronność z możliwościami obejmującymi całe spektrum nagrywania przełożyła się na sukces tego skromnego urządzenia. Ma ustawienie do każdego celu, a jeśli uważasz się za nowicjusza, z tym sprzętem będziesz mieć wiele okazji do eksperymentowania bez obawy o porażkę.
Jak skonfigurować i korzystać z mikrofonu Yeti USB?
Przed pierwszym użyciem należy skalibrować mikrofon z systemem operacyjnym, a następnie pozostaje już tylko korzystanie z niego. Sam proces jest bardzo prosty i zajmuje chwilę. Mikrofon działa z systemami operacyjnymi Windows 10 (8, 7, Vista), macOS 10.13 (i nowszymi), Linux. Jedynym istotnym wymaganiem sprzętowym jest posiadanie pamięci RAM minimum 64 MB – co nie powinno być żadnym problemem.
Jak ustawić położenie mikrofonu Blue Yeti? Skieruj się w stronę niebieskiego logo na obudowie i zacznij przygodę z nagrywaniem!
Podłączasz i działa!
Bez względu na to, jakie jest Twoje ulubione oprogramowanie — Audacity, Garageband, iMovie, Ableton, Skype — Yeti zapewnia niesamowite rezultaty. Wystarczy podłączyć mikrofon do komputera Mac lub PC, wybrać Yeti jako wejście do nagrywania w wybranym oprogramowaniu i rozpocząć nagrywanie — nie są wymagane żadne dodatkowe sterowniki.
W przypadku streamerów gier, Yeti jest kompatybilny z najpopularniejszymi programami do transmisji na żywo, w tym Discord, Open Broadcaster Software (OBS), XSplit, Gameshow i inne.
WINDOWS 7, 8.1, lub 10
- Połącz mikrofon z komputerem za pomocą dołączonego do zestawu kabla USB.
- Z menu Start wybierz Panel sterowania.
- W Panelu sterowania wybierz ikonę Dźwięk.
- Kliknij zakładkę Nagrywanie i wybierz Yeti.
- Kliknij zakładkę Odtwarzanie i wybierz Yeti.
macOS 10.10 lub nowszy
- Podłącz mikrofon do komputera Mac za pomocą dołączonego kabla USB.
- Otwórz Preferencje systemowe i wybierz ikonę Dźwięk.
- Kliknij zakładkę Wejście i wybierz Yeti.
- Kliknij zakładkę Wyjście i wybierz Yeti – na tym ekranie ustaw głośność wyjściową na 100%.
Jakość dźwięku i nagrań
Urządzenie nie potrzebuje specjalnego oprogramowania, dlatego kalibracja i ustawienia zależą od systemu operacyjnego i aplikacji, których chcesz użyć do rejestracji dźwięku. Należy pamiętać, że metaliczna kapsuła zbiera wszystkie dźwięki, – nie ma w zestawie gąbki ani filtra, który eliminował dodatkowe szumy otoczenia. Na szczęście dzięki pokrętłom wyboru trybu zbierania i wzmocnienia sygnału możemy łatwo dostroić pożądaną głośność i sprawdzać ją w czasie rzeczywistym za pomocą podłączonych słuchawek.
Aby uzyskać najlepszą wydajność, podłącz Yeti bezpośrednio do portu USB komputera. Unikaj używania koncentratorów USB.
Samo ustawienie wzmocnienia sygnału jest dziecinnie proste i każdy sobie z tym poradzi. Gdy już odpowiednio ustawisz mikrofon, możesz zacząć nagrywać. Nie można się przyczepić do jakości nagrania – wszystkie dźwięki są wyraźne i czyste. Do amatorskich zastosowań jest to idealne rozwiązanie!
Idealny także dla twórców ASMR
Yeti znalazł miłośników także innej przestrzeni akustycznej — często kontrowersyjnej — społeczności ASMR (ang. Autonomous Sensory Meridian Response co w wolnym tłumaczeniu oznacza „samoistna odpowiedź meridianów czuciowych”).
W rzeczywistości stał się świetnym narzędziem do ASMR, umożliwiając twórcom treści zbliżenie się do uszu, kierując delikatne szepty do mikrofonu z absolutną precyzją, wyłapując najdrobniejsze szczegóły dźwiękowe, powodując u odbiorców dreszcze i stawanie włosów na karku.
Specyfikacja techniczna Blue Yeti
wymiary (z rozłożonym stojakiem) | 12 cm x 12,5 cm x 29,5 cm 4.72″ x 4.92″ x 11.61″ |
waga mikrofonu | 0,55 kg (1.2 lbs) |
waga stojaka | 1 kg (2.2 lbs) |
moc/zużycie | 5V 150 mA |
częstotliwość próbkowania | 48 kHz |
pasmo przenoszenia | 20 Hz – 20 kHz |
szybkość transmisji | 16-bitowa |
kapsuła | trzy 14-mm kapsuły |
tryby | kardioidalny, dwukierunkowy, dookólny, stereo |
max SPL czułość (całkowite zniekształcenie harmoniczne) | 120 dB (THD: 0.5% 1 kHz) |
rodzaj przetwornika | kondenser |
USB | 1.1/ 2.0/ 3.0 |
rekomendowany system operacyjny | Windows 10, macOS 10.13 (i nowsze) |
Dla kogo jest Yeti?
Ten model mikrofonu będzie idealny między innymi dla:
- wokalistów – nagrywania własnych wokali,
- muzyków – utworów wykonywanych za pomocą instrumentów muzycznych,
- podcasterów – nagrywania podcastów,
- dla każdego, kto chce rejestrować nagrania głosowe,
- dziennikarzy – do przeprowadzania wywiadów czy nagrań terenowych,
- graczy – gier online z komunikacją i streamingu na Twitchu,
- twórców ASMR,
- pracowników i uczniów – podczas połączeń konferencyjnych
i nie tylko!
Podsumowanie i ocena
Blue Microphones, podobnie jak wiele innych sukcesów komercyjnych, pojawiło się we właściwym czasie. Dostrzegając lukę, w której mógł się wybić i zdominować rynek, Yeti stał się pionierem mikrofonu USB. Obchodząc potrzebę interfejsu audio, otworzył nowy świat tworzenia treści, który był bezproblemowy, nawet jak na dzisiejsze ultra wygodne standardy.
Dzięki ciągłym innowacjom, elastyczności i niezrównanej łatwości użytkowania, z pewnością przez jakiś czas pozostanie w czołówce na rynku mikrofonów USB.
ZALETY ⬆
- jakość wykonania,
- niska cena,
- wszechstronność zastosowania,
- prosta konfiguracja,
- jakość nagrywania,
- odsłuch w czasie rzeczywistym.
WADY ⬇
- brak gąbki i filtrów w zestawie.
NASZA OCENA
w 10-stopniowej skali (8/10)
Ile kosztuje router i gdzie kupić?
Mikrofon USB Blue Yeti
stan na 5 czerwca 2021 r.
źródło: opracowanie własne