Firefox 89 z odświeżonym wyglądem i poprawkami dla systemu macOS

Mozilla wydała wersję 89 przeglądarki internetowej Firefox, w której dodano nowe opcje nowoczesnego wyglądu oraz sporo aktualizacji zaprojektowanych specjalnie dla urządzeń z systemem macOS.

Okno powitalne w przeglądarce FIrefox 89 (PL)

Dzisiejsza aktualizacja Firefoxa 89 ma na celu przyspieszenie działania przeglądarki, a dzięki „przeprojektowanemu i unowocześnionemu” wyglądowi jest bardziej przejrzysta i łatwiejsza w użyciu. Usprawniono menu, umożliwiając usuwanie nieużywanych elementów z paska narzędzi oraz zaktualizowano monity. Mozilla wprowadziła również ulepszony projekt zakładek z kontekstowymi wskazówkami, takimi jak wskaźniki sterowania dźwiękiem. Liczba alertów i wiadomości zostałą również zmniejszona, aby ograniczyć przerwy w pracy użytkownika, podczas gdy jaśniejsza ikonografia i wyrafinowana paleta kolorów mają być spójne i spokojniejsze niż w poprzednich wersjach.

Może Cię zainteresować również: Firefox 90 nie będzie miał wbudowanej obsługi FTP

Wiele zmian ma bezpośredni wpływ na użytkowników systemu operacyjnego macOS, w tym wprowadzenie efektu elastycznego przewijania, w którym strona podskakuje po dotarciu do końca strony internetowej. Dołączona jest obsługa inteligentnego zoomu, za pomocą dwukrotnego dotknięcia gładzika lub pojedynczego myszy Magic Mouse, aby powiększyć zawartość strony w dowolnym miejscu kursora. Menu kontekstowe są teraz natywne w Firefoksie, z obsługą trybu ciemnego.

Uwzględniono również szereg poprawek przygotowanych specjalnie dla systemu macOS, takich jak zapobieganie nasycaniu kolorów na wyświetlaczach z szeroką gamą kolorów, nieoznakowane obrazy są prawidłowo traktowane jako sRGB, a kolory w obrazach oznaczonych jako sRGB będą teraz pasować do kolorów CSS.

Dla tych, którzy używają trybu pełnoekranowego w macOS, przeniesienie myszy na górę ekranu nie będzie już ukrywać zakładek za paskiem menu systemowego. Możliwe jest również ukrycie pasków narzędzi przeglądarki w trybie pełnoekranowym, dzięki czemu wersja przeglądarki dla systemu macOS jest zgodna z wersjami systemu Windows i Linux.

Firefox 89.0 wymaga systemu macOS 10.12 lub nowszego na komputerze Mac z procesorem Intel lub Apple Silicon, 512 MB pamięci RAM i 200 MB miejsca na dysku.

źródło: Mozilla