W Wilnie i Lublinie zbudowano „portal”, aby ułatwić ludziom łączność

W Wilnie zainstalowało okrągłe „drzwi” do portalu, który łączy się z portalem w Lublinie – oba mają duże ekrany i kamery, które transmitują na żywo obraz między dwoma miastami – coś w rodzaju cyfrowego mostu. Projekt ma zachęcić ludzi do „przemyślenia idei jedności”.

Portal między Wilnem a Lublinem

Masz dość ograniczeń związanych z w podróżowaniem podczas pandemii i nie możesz się doczekać wyjścia i zobaczenia nowych ludzi? Wilno na Litwie i Lublin w Polsce mają ciekawe rozwiązanie: „portal” w czasie rzeczywistym do innego miasta. Portal wygląda trochę jak coś z dawnego filmu science fiction Stargate. Miasta zainstalowały okrągłe „drzwi” do portalu – w Wilnie w pobliżu stacji kolejowej, które łączą się z portalem w Lublinie w Polsce, oddalonym o około 600 kilometrów (lub około 375 mil). Oba portale mają duże ekrany i kamery, które transmitują na żywo obraz pomiędzy dwoma miastami – według twórców jest to rodzaj cyfrowego mostu – który ma zachęcić ludzi do „ponownego przemyślenia znaczenia jedności” – informuje Go Vilnius w komunikacie prasowym.

Wilno pozdrawia Lublin

Ludzkość stoi przed wieloma potencjalnie śmiertelnymi wyzwaniami; czy to polaryzacja społeczna, zmiana klimatu czy kwestie gospodarcze. Jeśli jednak przyjrzymy się bliżej, to nie brak genialnych naukowców, aktywistów, liderów, wiedzy czy technologii powoduje te wyzwania. To plemienność, brak empatii i wąskie postrzeganie świata, które często ogranicza się do naszych granic narodowych – mówi Benediktas Gylys, prezes Fundacji Benediktas Gylys, któremu Go Vilnius przypisuje jako „inicjatora” pomysłu portalu.

Twórca mówi, że projekt jest „pomostem, który jednoczy i jest zaproszeniem do wzniesienia się ponad uprzedzenia i nieporozumienia, które należą do przeszłości”.

Portal między Lublinem a Wilnem

Okrągłe portale w Wilnie na Litwie i Lublinie w Polsce pozwalają ludziom oglądać się nawzajem w czasie rzeczywistym, co ma na celu zainspirowanie nowej idei jedności.

Okrąg, który ma przywoływać koło czasu, i „dobrze znany… symbol science-fiction”, został zaprojektowany przez inżynierów z Centrum Kreatywności i Innowacji (LinkMenu fabrikas) na Uniwersytecie Technicznym Giedymina w Wilnie – aka Vilnius Tech. Przygotowywano go przez pięć lat, a jego ujawnienie po całorocznej pandemii nastąpiło w odpowiednim momencie. W przyszłości planowane jest dodanie portali w innych miastach. Portal jest wspólnym projektem Fundacji Benediktas Gylys, Miasta Wilna, Miasta Lublin oraz Centrum Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych Rozdroża.

Grupa ludzi przed portalem w Wilnie

Od projektowania i modelowania 3D po rozwój treści cyfrowych i wyzwania logistyczne – taki projekt wymaga szerokiego i wielofunkcyjnego zespołu – powiedział Adas Meskenas, dyrektor LinkMenu fabrikas. Znaczące projekty, takie jak ten, rodzą się, gdy różnym ludziom udaje się współpracować i osiągać synchronizację.

Para trzymająca się za ręce przed portalem w Wilnie

Czy to trochę banalne? Być może. Ale jest też to dobry i czarujący sposób na promocję miast. Ciekawe, gdzie powstana kolejne portale? Po długim roku pandemii wszystkim przydałoby się trochę świeżej inspiracji.

źródło: The Verge | Go Vilnius