Najlepsze aplikacje mobilne, z którymi rzucisz palenie (2021)

Co roku 31 maja obchodzimy „Dzień bez papierosa” – ma on nas zachęcić do całkowitej abstynencji od wszelkich form konsumpcji tytoniu, ale dzięki aplikacjom mobilnym warto ten dzień przedłużyć i całkowicie pożegnać się z papierosami!

WHO – Światowy Dzień bez papierosa (31 maja 2021 r.)

W 1987 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ustanowiła rezolucją WHA40.38 7 kwietnia Światowym Dniem bez Papierosa (ang. World No Tobacco Day), ale zaledwie rok później rezolucja WHA42.19 przeniosła święto na 31 maja. Co roku z okazji święta w Polsce odbywają się festyny antynikotynowe. Jest to doskonała okazja do tego, aby po raz kolejny zwrócić uwagę na szkodliwość palenia tytoniu i spróbować wszelkich dostępnych metod ułatwiających nam pożegnanie się z nałogiem. WHO szacuje liczbę palaczy na świecie na 1,3 miliarda osób, z czego około 8 mln pali w Polsce. Co roku na świecie umiera około 7 mln palaczy oraz 1,2 mln osób postronnych, wskutek narażenia na toksyczne i rakotwórcze substancje powstające podczas spalania tytoniu i obecne w dymie papierosowym – około 65 tys. z nich to Polki i Polacy;

Jak wynika z raportu dotyczącego postaw Polaków wobec pandemii koronawirusa pt. „Ryzyko, zaufanie, choroby zakaźne. Polki i Polacy o pandemii”, autorstwa naukowców z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie: 

  • 8 na 10 Polaków (81 proc.) w kwestiach zdrowia najbardziej ufa swojej rodzinie, a w dalszej kolejności: pielęgniarkom (63 proc.) oraz lekarzom (58 proc.) – na równi z przyjaciółmi i znajomymi (58 proc.),
  • w walce z pandemią Polki i Polacy najlepiej oceniają naukowców (61 proc.) oraz ochronę zdrowia (47 proc.),
  • za największe zagrożenie dla zdrowia Polacy uznają choroby nowotworowe – niemal co drugi Polak (46 proc.) najbardziej obawia się raka. 

Palenie pozostaje główną przyczyną chorób i zgonów, którym można zapobiec. Ze względu na naturę nikotyny rzucenie nałogu może być bardzo trudne i czasem wręcz męczące. Ale są opcje, które mogą Ci pomóc, a Twój smartfon jest jedną z nich.

Zebrałem najlepsze obecnie aplikacje na iPhone’a i urządzenia z Androidem, które pomogą Ci rzucić palenie. Te 11 aplikacji zostały wyselekcjonowanie z setek dostępnych w sklepach Google Play i App Store rozmaitych tytułów służących do tego celu. Poniższe z pewnością wyróżniają się jakością, niezawodnością i świetnymi recenzjami, ale przede wszystkim będą wspierały Cię każdego dnia podczas nowego wyzwania.

Najlepsze aplikacje mobilne pomagające rzucić palenie

Smoke Free

Ta aplikacja opiera się na nauce i obejmuje ponad 20 opartych na faktach technik, które pomogą Ci rzucić palenie na dobre. Rejestruj swoje zachcianki i otrzymuj wskazówki dotyczące zarządzania nimi, a także wgląd we wzorce głodu nikotynowego i wykresy, aby monitorować ogólny postęp. Masz również możliwość wzięcia udziału w rygorystycznym eksperymencie naukowym, który pomoże większej liczbie osób skutecznie rzucić palenie.

Rzuć palenie przy użyciu ponad 30 sprawdzonych technik rzucania palenia i najbardziej niezawodnych metod rzucania palenia, jakie nauka ma do zaoferowania. Jak podają twórcy aplikacji, dzięki Smoke Free możesz ponad trzykrotnie zwiększyć swoje szanse na rzucenie palenia i na zawsze pokonać głód tytoniowy!

Smoke Free może pomóc każdemu palaczowi rzucić palenie na dobre. Rzuć palenie i nie pozwól, aby Twoje zachcianki wzięły górę. Użyj Smoke Free, aby odnieść sukces właśnie w tym roku.

Ocena App Store: 4,8 ☆
Ocena Google Play: 4,7 ☆

QuitNow!

Dostępna w języku polskim aplikacja mobilna QuitNow! ułatwia rzucenie palenia, pomagając skupić swoją energię na czterech aspektach: nowy status byłego palacza, 70 osiągnięć byłego palacza, które utrzymają motywację, silną społeczność byłych palaczy i nowo odkrytą poprawę zdrowia. W apce możesz przejrzeć często zadawane pytania lub zadać własne pytanie botowi QuitNow!

Aplikacja QuitNow! - rzuć palenie!

QuitNow! udostępnia w dowolnym momencie statystyki w czasie rzeczywistym, które pomogą Ci poradzić sobie z niepokojem:

  • czas (dni, godziny, minuty) od ostatniego papierosa w Twoim życiu,
  • ilu papierosów uniknąłeś,
  • zaoszczędzone pieniądze i czas.

Aplikacja QuitNow! zapewnia również wskaźniki oparte na danych WHO. (Światowej Organizacji Zdrowia ONZ), dotyczące procesu poprawy twojego zdrowia, oraz listę osiągnięć, które są odblokowywane kolejno, wraz z upływem czasu, motywując Cię do osiągnięcia celu.

Ocena App Store: 4,7 ☆
Ocena Google Play: 4,6 ☆

Kwit – rzucenie palenia

Na początku Kwit prosi nas o założenie profilu. Kiedy rzuciliśmy palenie? Ile papierosów dziennie paliliśmy? Ile kosztuje paczka w naszym miejscu zamieszkania? Odpowiedzi na te pytania pozwolą aplikacji lepiej dostosować się do naszych potrzeb.

Co najskuteczniej przekonuje nas do trwania w postanowieniach? Dostrzegalne efekty w codziennym życiu. Kwit stosuje rozwiązanie rodem z gier wideo — za każdy dzień bez papierosa dostajemy punkty doświadczenia, dzięki którym odblokowujemy osiągnięcia. Ta technika uwydatnia pozytywny wpływ rezygnacji z palenia na zdrowie i samopoczucie.

Ocena App Store: 4,5 ☆
Ocena Google Play: 4,4 ☆

Quit Genius

Aplikacja, która zamiast przeprowadzać Cię przez z góry ustalony program opierający się na sile woli, bierze pod uwagę indywidualne bodźce nakłaniające do palenia, określane za pomocą technik terapii poznawczo-behawioralnej. Biorą one pod uwagę powody rozpoczęcia palenia oraz przyczyny jego kontynuowania.
Od życia bez papierosów dzielą Cię cztery etapy.

Przeczytaj także: „Quit Genius” stworzyli lekarze, którzy wyciągną Cię z nałogu

Quit Genius realizuje swój zamysł, wyznacza dla Ciebie datę rzucenia palenia na podstawie odpowiedzi na serię pytań, które analizują podstawy Twojego psychologicznego przywiązania do palenia. Poświęć pięć minut w ciągu dnia na wykonanie testów uwagi i rozważenie pytań skłaniających do autorefleksji. Dowiesz się wtedy, jak dokładnie nikotyna wpływa na Twoje ciało i umysł. Zamiast podawać przerażające statystyki, Quit Genius skupia się na wzorcach myślowych związanych z paleniem oraz na tym, jak zaprogramować je na nowo.

Ocena App Store: 4,5 ☆
Ocena Google Play: 4,3 ☆

Flamy

Flamy nie marnuje Twojego czasu. Od samego początku aplikacja oferuje 14-dniowe wyzwanie rzucenia palenia w ciągu dwóch tygodni lub opcję „o jeden mniej każdego dnia”, która pozwala stopniowo usuwać papierosy ze swojego stylu życia.

plikacja oferuje również gry, które odwracają Twoją uwagę od zachcianek, a także wyzwania dla Ciebie i Twoich znajomych, abyście mogli zmotywować się nawzajem do rzucenia palenia. Rzucenie palenia nie jest łatwe, ale Flamy sprawia, że wydaje się to prawdziwym osiągnięciem.

Ocena Google Play: 4,8 ☆

My Quit Buddy

Aplikacja My QuitBuddy jest dosłownie aplikacją-towarzyszem, która pomaga śledzić różnice w stanie zdrowia i stylu życia po rzuceniu palenia. Korzysta ze zmieniającej się mapy Twojego ciała, pokazującej, o ile zdrowsze są Twoje płuca i inne części ciała, wraz z listą tego, ile pieniędzy zaoszczędziłeś oraz ile substancji smolistych uniknąłeś po rzuceniu papierosów.

Aplikacja oferuje nawet minigry, takie jak gryzmoły, które pomogą Ci oderwać myśli od zachcianek i zapomnieć o paleniu.

My Quit Buddy - zrzuty ekranów z aplikacji

Ocena Google Play: 4,6 ☆

Jeśli nie sama aplikacja, to co jeszcze może pomóc w walce z nałogiem?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rozstanie się z tytoniem zaczyna przynosić pozytywne efekty już 20 minut po ostatnim papierosie — spadają wówczas tętno i ciśnienie krwi. Badania International Tobacco Control Policy Evaluation Project (ITC) wykazały jednak, że około 64% osób wraca do palenia w ciągu pierwszych 30 dni.  Właśnie dlatego tak ważne jest wsparcie, które pomoże nam się uporać z chęcią zapalenia i wytrwać w tym postanowieniu.

Ostatnie badania przeprowadzone przez instytucje ochrony zdrowia publicznego, podporządkowane krajowym ministerstwom zdrowia w Wielkiej Brytanii (Służba Zdrowia Publicznego, Public Health England), Holandii (Niderlandzki Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska RIVM) i Japonii (Narodowy Instytut Onkologii) wykazały, że tzw. alternatywne produkty z nikotyną, w których nie dochodzi do spalania tytoniu, mogą wyraźnie zmniejszać ryzyko zdrowotne u nałogowych palaczy, w tym całożyciowe ryzyko zachorowania przez nich na raka nawet 10-krotnie, a w przypadku osób postronnych narażonych na aerozol z podgrzewacza tytoniu zamiast na dym papierosy: zmniejszać to ryzyko nawet o 3 tysiące razy.

W zeszłym roku amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA – ang. Food and Drug Administration, działająca przy Departamencie Zdrowia i Opieki Społecznej USA) potwierdziła, że podgrzewanie tytoniu w IQOS w znacznie mniejszym stopniu naraża użytkowników na działanie szkodliwych i potencjalnie szkodliwych substancji, niż palenie papierosów. Jeżeli nie jesteś w stanie pożegnać się z papierosami od razu, to aplikacja i podgrzewacz tytoniu może Ci pomóc w walce z nałogiem!

Choć produkty alternatywne dla papierosów nie wydzielają dymu i nie mają substancji smolistych, to nadal nie są obojętne dla zdrowia. Zawsze najlepszym wyjściem dla palaczy pozostaje zaprzestanie palenia i całkowita abstynencja. 

Sprawdź także informacje na temat tegorocznego Światowego Dnia Bez Papierosa (World No Tobacco Day 2021) na oficjalnej stronie internetowej WHO.

źródło: opracowanie własne