Sony rozpoczyna przedsprzedaż swojego największego telewizora OLED

Firma Sony poinformowała, że rozpoczęła się sprzedaż telewizora OLED 4K HDR BRAVIA XR MASTER Series A90J z dużym 83-calowym ekranem z oferty na 2021 r.

Sony rozpoczyna przedsprzedaż swojego najjaśniejszego i największego telewizora OLED

Klienci pragnący zmodernizować domowy zestaw rozrywkowy i uzyskać bardziej intensywne przeżycia dzięki oglądaniu obrazu na dużym ekranie mogą obecnie wybrać model wysokiej klasy, wyposażony w najbardziej zaawansowane firmowe technologie obrazu i dźwięku. Telewizor OLED 4K HDR BRAVIA XR MASTER Series A90J 83″, należący do rodziny BRAVIA XR wyposażony jest w nowy procesor Cognitive Processor XR™, naśladujący działanie ludzkiego wzroku i słuchu przy zastosowaniu zupełnie nowych technik przetwarzania, wykraczających poza tradycyjną sztuczną inteligencję.

Nabywcy nowych telewizorów już od kilku lat wykazują zainteresowanie większymi ekranami. Badania przeprowadzone dla firmy Sony w 2019 roku pokazały, że niemal połowa respondentów chciałaby mieć telewizor większy od obecnego. Można również sądzić, że wiele osób postanowiło spełnić swoje życzenie, bowiem firma Sony odnotowuje systematyczny wzrost sprzedaży modeli z ekranem od 55” wzwyż. W 2020 r. znacznie wzrosła popularność modeli większych niż 75”. Przyczyn tego zjawiska można upatrywać w większej ilości czasu spędzanego w domu w pandemii i szybszej modernizacji posiadanych urządzeń w celu stworzenia sobie lepszych warunków do oglądania filmów i programów telewizyjnych dostępnych w popularnych serwisach streamingowych i kanałach telewizyjnych.

Oferta telewizora z dużym ekranem trafiającym obecnie do sklepów skupia się na modelu OLED 4K HDR BRAVIA XR MASTER Series A90J 83″, który oparty jest na nowym procesorze Cognitive Processor XR. Kiedy człowiek patrzy na różne obiekty, nieświadomie skupia uwagę na pewnych punktach. Procesor Cognitive Processor XR™ dzieli ekran na wiele stref i wykorzystuje inteligencję poznawczą do ustalenia, gdzie w obrazie znajdują się takie „punkty koncentracji uwagi”. W przeciwieństwie do standardowej sztucznej inteligencji (SI), która rozdzielnie wykrywa i analizuje kolor, kontrast, detale i inne elementy obrazu, nowy procesor Cognitive Processor XR może kompleksowo analizować szereg elementów, tak samo jak ludzki mózg. W rezultacie każdy element jest korygowany w powiązaniu z pozostałymi, a cała scena wygląda spójnie i naturalnie — czego nie zapewni standardowa sztuczna inteligencja.

Analizując sygnał, układ Cognitive Processor XR może też ustalić położenie źródła dźwięku, by następnie idealnie dostosować dźwięk do obrazu na ekranie. Procesor przekształca też każdy sygnał audio w dźwięk przestrzenny 3D, tworząc wciągające, bardziej realistyczne pole dźwiękowe. Niespotykane dotąd możliwości przyswajania, analizy i rozumienia dużych ilości danych pozwalają zoptymalizować każdy piksel, klatkę i scenę, by ostatecznie wygenerować najbardziej realistyczny obraz i dźwięk w historii Sony.

Telewizor OLED 4K HDR BRAVIA XR MASTER Series A90J, tak jak wszystkie modele BRAVIA XR, wyposażony jest w platformę BRAVIA CORE™, pozwalającą oglądać wybrane pozycje z najnowszej oferty SPE i klasycznego repertuaru, jak również najbogatszą kolekcję materiałów w formacie IMAX Enhanced. Platforma BRAVIA CORE jako pierwsza na rynku wykorzystuje technologię Pure Stream™, umożliwiając strumieniową transmisję z prędkością do 80 Mb/s i uzyskanie jakości będącej niemal bezstratnym odpowiednikiem BD UHD.

Telewizor A90J jest także atrakcyjną propozycją dla graczy. Obsługuje szereg funkcji standardu HDMI 2.1, takich jak 4K 120 kl./s, VRR czy ALLM, dzięki czemu po podłączeniu konsoli nowej generacji zapewnia płynność gry i dużą szybkość reakcji. 

Dostępność

Przedsprzedaż telewizora OLED 4K HDR BRAVIA XR MASTER Series A90J 83″ w zestawie ze słuchawkami WH1000XM4 i WF1000XM3 rozpoczęła się i potrwa do 6 czerwca. Model ten można już zamawiać w sklepach Euro RTV AGD, Sony Centre, Media Markt i Media. Dalszych informacji należy szukać na lokalnej stronie internetowej Sony.

Telewizory OLED MASTER Series A90J (model 83″) — cechy i funkcje:

 • Procesor Cognitive Processor XR wykorzystuje wiedzę o ludzkim wzroku i słuchu, by całkowicie wciągnąć widzów w oglądanie ulubionych treści.
 • Funkcja XR OLED Contrast PRO dostosowuje jasność do najbardziej intensywnych świateł i głębokiej czerni w cieniach, a technologia XR Triluminos Pro reprodukuje szerszą paletę i subtelne odcienie barw — jak w świecie realnym.
 • Technologia interpolacji XR 4K nadaje sygnałom 2K jakość zbliżoną do 4K, dzięki czemu obraz staje się niesamowicie realistyczny i szczegółowy.
 • Technologia XR Motion Clarity precyzyjnie przetwarza zmieniające się obrazy, by zapobiec ich zamazaniu i utracie jasności.
 • BRAVIA CORE™: opracowana we współpracy z Sony Pictures Entertainment (SPE) platforma BRAVIA CORE™ łączy rozrywkę z technologią, zapewniając użytkownikom telewizorów Sony niepowtarzalne wrażenia. Jest fabrycznie zainstalowana we wszystkich modelach BRAVIA XR. Pozwala oglądać wybrane pozycje z najnowszej oferty SPE i klasycznego repertuaru, jak również najbogatszą kolekcję materiałów w formacie IMAX Enhanced. Platforma BRAVIA CORE jako pierwsza na rynku wykorzystuje technologię Pure Stream™, umożliwiając strumieniową transmisję z prędkością do 80 Mb/s i uzyskanie jakości będącej niemal bezstratnym odpowiednikiem BD UHD.
 • Platforma Google TV zapewnia szybki dostęp do treści, serwisów i usług.
 • Łatwe podłączanie różnych urządzeń dzięki technologiom Apple® AirPlay® 2 i HomeKit™.
 • Współpraca z asystentem Alexa i Asystentem Google.
 • Tryb Netflix Calibrated Mode zapewnia studyjną jakość przy oglądaniu seriali z serwisu Netflix, a technologia IMAX® Enhanced™ umożliwia remastering obrazu IMAX i słuchanie intensywnego dźwięku DTS.
 • System Calman® Ready umożliwia precyzyjne regulacje niedostępne z poziomu standardowych ustawień obrazu.
 • Zgodność z funkcjami standardu HDMI 2.1, takimi jak 4K 120 kl./s, zmienna częstotliwość odświeżania (VRR, Variable Refresh Rate), automatyczny tryb małego opóźnienia (ALLM, Auto Low Latency Mode) i eARC.
 • Udoskonalona technologia Acoustic Surface Audio+ wytwarza kinowy dźwięk przestrzenny z dokładniej rozmieszczonymi źródłami i zapewnia idealną harmonię między obrazem a dźwiękiem.
 • Obsługa systemów Dolby Vision® HDR i Dolby Atmos® zapewniających intensywny dźwięk i zmieniających przeżycia rozrywkowe poprzez wyjątkowo żywy obraz i niezwykle poruszający dźwięk.
 • Technologia Ambient Optimization optymalizuje jakość obrazu i dźwięku w każdym otoczeniu.
 • Dwa ustawienia podstawy (standardowe i do soundbara) pozwalają skupić uwagę widza na obrazie lub podnieść ekran w celu wytworzenia miejsca na soundbar.
 • Trzy ustawienia podstawy (standardowe, przy którym uwaga skupia się na obrazie, wąskie do umieszczenia telewizora na mniejszej półce oraz dopasowane do soundbara) umożliwiają dostosowanie telewizora do warunków w salonie.
 • Minimalistyczne wzornictwo One Slate z ramką Seamless Edge[xiv] nadaje ekranowi elegancką formę jednolitej tafli szkła i skupia uwagę widza na ekranie.
 • Funkcja wyszukiwania głosowego z wolnymi rękami współpracuje z Asystentem Google, by zapewnić widzom lepsze wrażenia.

źródło: Sony Polska