Aplikacja „mojeIKP” trafiła na iPhone’y

Użytkownicy iPhone’ów mogą załatwiać sprawy dostępne w Internetowym Koncie Pacjenta przez aplikację mobilną „mojeIKP” – wkrótce trafi ona także na Androida.

mojeIKP – zaloguj się do zdrowia (zrzuty ekranu z aplikacji mojeIKP)

Bezpłatna aplikacja mobilna mojeIKP wydana została dzisiaj przez Ministerstwo Zdrowia i na razie dostępna jest do pobrania ze sklepu App Store. Już wkrótce trafi ona także do sklepu Google Play i bedą z niej mogli korzystać także użytkownicy smartfonów z systemem Android. mojeIKP – zaloguj się do zdrowia umożliwia łatwe umówienie terminu szczepienia przeciw COVID-19. Wystarczy zainstalować aplikację, aby otrzymywać e-skierowania i e-recepty prosto na telefon i mieć je zawsze pod ręką. Podczas wizyty w przychodniu lub aptece wystarczy pokazać kod QR aby zrealizować e-skierowanie lub e-receptę.

Aplikacja mojeIKP jest w zasadzie mobilną wersją Internetowego Konta Pacjenta, dostępnego przez przeglądarkę internetową. Oprócz e-skierowań oraz e-recept znajdziemy w niej zaplanowane wizyty lekarskie a także ulotki z informacjami na temat dawkowania przepisanych leków.

Przypomnijmy, że użytkownicy mogą także pobrać aplikację Zaszczepieni, która pozwala sprawdzić poprawność kodu QR osoby zaszczepionej przeciw COVID-19. Taką samą funkcję ma także aplikacja mObywatel. Osoby zaszczepione przeciw COVID-19 mogą otrzymać potwierdzenie zaszczepienia w postaci kodu QR, m.in. przez Internetowe Konto Pacjenta, aplikację mObywatel czy jako wydruk u lekarza POZ.

Aplikacja oprócz potwierdzenia ważności i poprawności kodu prezentuje podstawowe dane o jej właścicielu w tym imiona, pierwszą literę nazwiska oraz dzień i miesiąc urodzin w celu umożliwienia identyfikacji, czy prezentowany kod należy do jego właściciela. Osoba prezentująca do skanowania kod QR wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w kodzie.

Co to jest e-recepta?

E-recepta to elektroniczna wersja recepty. Ułatwia i przyspiesza przepisywanie i wydawanie leków. Lekarz wystawia elektroniczną receptę podczas wizyty lekarskiej w gabinecie lub w trakcie e-wizyty (teleporady). Do tej pory swoje e-recepty można było znaleźć między innymi w aplikacji mObywatel.

E-receptę zrealizujesz w każdej aptece, pozwalając farmaceucie zeskanować kod QR na ekranie telefonu lub podając 4-cyfrowy kod e-recepty i numer PESEL. Aplikacja zapewnia użytkownikom przegląd wszystkich e-recept, nawet jeśli nie zostały zrealizowane.

Co to jest e-skierowanie?

E-skierowanie to elektroniczna wersja skierowania. Lekarz wystawia elektroniczne skierowanie podczas wizyty lekarskiej w gabinecie lub w trakcie e-wizyty/teleporady. Każde e-skierowanie ma przypisany niepowtarzalny 4-cyfrowy kod , który – wraz z numerem PESEL – należy podać w przychodni lub placówce medycznej, aby się zarejestrować (umówić na wizytę). Aplikacja zapewnia użytkownikom przegląd wszystkich wystawionych e-skierowań.

Najważniejsze funkcje aplikacji mojeIKP

  • e-rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19
  • wykupienie leku w aptece bez konieczności podawania numeru PESEL, wystarczy dać farmaceucie do zeskanowania kod QR
  • szybki i wygodny dostęp przez telefon do e-recept i e-skierowań bezpośrednio z otrzymanego powiadomienia PUSH
  • możliwość sprawdzenia dawkowania przepisanego leku
  • możliwość sprawdzenia, kiedy i gdzie odbędzie się wizyta na podstawie zarejestrowanego e-skierowania
  • pobieranie e-recept i e-skierowań w formie pliku pdf, który można przesłać bliskim lub pracownikom medycznym mailem lub SMS-em.

Obecnie aplikacja mojeIKP – zaloguj się do zdrowia dostępna jest na urządzenia z systemem iOS, w sklepie App Store:

źródło: Ministerstwo Zdrowia