Xbox Game Pass łączy graczy – wyniki badania 2000 graczy z Polski

Jak pokazują najnowsze badania, przeprowadzone przez firmę badawczą Opinium na zlecenie Microsoft, subskrybenci Xbox Game Pass grają w więcej tytułów, w tym częściej wspólnie z rodziną lub znajomymi.

Xbox Game Pass łączy graczy z Polski - Wyniki badania 2 000 graczy z Polski

Badanie realizowane przez agencję Opinium dla Xbox pokazuje w jaki sposób polscy gracze korzystają z usługi Xbox Game Pass. Wyniki studium wskazują także, że subskrybenci chętniej grają z rodzinami i przyjaciółmi, niż osoby nieposiadające członkostwa.

  • Użytkownicy Game Passa są jednymi z najbardziej towarzyskich graczy w Polsce; Na przestrzeni tygodnia o 15 proc. chętniej sięgają po rozgrywkę online ze znajomymi od pozostałych gamerów, a także o 17 proc. chętniej grają z członkami swojej rodziny. 
  • Usługi subskrypcji gier szybko zyskują na popularności wśród polskich graczy, obok innych abonamentów rozrywkowych. 95 proc. z nich posiada jeden z dostępnych na rynku przedpłaconych pakietów rozrywkowych, zaś dwie trzecie korzysta z abonamentu do gier. 
  • Dwie trzecie rodzimych graczy sięga po tytuły z usługi subskrypcyjnej przynajmniej raz w tygodniu; według badania w przypadku posiadaczy Game Passa z taką częstotliwością gra aż 87 proc. użytkowników. 

Niedawno Microsoft podał, że usługa Xbox Game Pass ma już 18 mln subskrybentów na całym świecie. Teraz firma dzieli się kolejnymi danymi. Analiza, przeprowadzona na próbie 2000 graczy z Polski, wykazała, iż ponad połowa z nich (55 proc.) korzysta z trybu multiplayer online przynajmniej raz w tygodniu. Odsetek ten wzrasta w przypadku osób korzystających z usługi Xbox Game Pass. Są oni bardziej towarzyscy i zaangażowani w różne odmiany gamingu na tle pozostałych gamerów. Znacznie częściej grają też w trybie wieloosobowym online (o 15 proc.), a także z rodziną (o 17 proc. częściej), jak i z przyjaciółmi (o 15 proc.).

Z badania wynika również, że „abonamenty rozrywkowe” są w Polsce bardzo popularne. Aż 95 proc. graczy posiada dostęp do subskrypcji oferującej treści na żądanie. Natomiast 66 proc. respondentów opłaca również abonament z dostępem do gier. Niemal trzy czwarte rodzimych graczy przyznaje, że przynajmniej raz w tygodniu ogląda filmy / telewizję (80 proc.) i słucha muzyki (73 proc.) w ramach wykupionego pakietu. Chociaż subskrypcje gier są wciąż stosunkowo nowe, to depczą po piętach innym abonamentom rozrywkowym, biorąc pod uwagę wskaźnik zaangażowania. Już dwie trzecie polskich graczy sięga do katalogu gier z usługi abonamentowej przynajmniej raz w tygodniu. Wartość ta wzrasta aż do 87 proc. użytkowników w przypadku Game Passa.

Według studium głównym powodem, dla którego polscy gracze rejestrują się na nowych platformach, jest przede wszystkim dostęp do wielu zróżnicowanych treści (niezależnie czy mówimy usługach gamingowych czy przeznaczonych do innych o rodzajów rozrywki). Taką odpowiedź wskazuje 76 proc. respondentów. Innymi powodami są: łatwy proces dołączenia i konfiguracji usługi (68 proc.) i natychmiastowy dostęp do nowych treści w momencie ich premiery (69 proc.).

Xbox Game Pass oferuje graczom większy wybór i większe możliwości odkrywania, doświadczania i łączenia się za pośrednictwem gier. Usługa zawiera bibliotekę ponad 100 gier począwszy od platformówek czy tytułów wyścigowych, przez przygodówki i gry akcji, po produkcje skupiające się na rozgrywce wieloosobowej. Biblioteka jest stale aktualizowana o nowe tytuły, w tym dostępne od dnia premiery gry od Xbox Game Studios, wielkie produkcje AAA, portfolio gier Bethesda Softworks (nowego studio w rodzinie Xbox) i niesamowite gry z programu ID@Xbox. W wersji Game Pass Ultimate usługa jest dostępna na konsolach, komputerach PC, urządzeniach mobilnych, a także z poziomu przeglądarek internetowych na komputerach z Win 10 oraz tabletach i telefonach firmy Apple.

Wyniki analizy wskazują, że rodzimi gracze najbardziej cenią gry z gatunku przygodowych, symulacje i strzelanki pierwszoosobowe. Biblioteka XGP zawiera tytuły, które z pewnością przypadną im do gustu, m.in.:  śmiałe Dead Cells, shootery RPG jak Outriders czy symulatory jak Microsoft Flight Simulator.

źródło: Xbox Polska