Nowy serial pt. „1899” od twórców „Dark”

Twórcy niemieckiego serialu „Dark” ogłosili start produkcji nowego serialu oryginalnego dla Netfliksa zatytułowanego „1899”.

Obsada serialu „1899” (Netflix, 2021)
od lewej: Baran bo Odar, Jantje Friese, José Pimentão, Mathilde Ollivier, Miguel Bernardeau, Jonas Bloquet, Yann Gael, Andreas Pietschmann, Emily Beecham, Isabella Wei, Maciej Musiał, Gabby Wong, Rosalie Craig, Aneurin Barnard, Lucas Lynggaard Tønnesen, Clara Rosager, Maria Erwolter, Alexandre Willaume

Firmy Netflix i DARK WAYS, nowo założona spółka producencka, na której czele stanęli Jantje Friese i Baran bo Odar, ogłosiły rozpoczęcie produkcji wyczekiwanego nowego kryminalnego serialu oryginalnego Netflix pod tytułem „1899”. Jest to pierwszy projekt zrealizowany w nowoczesnej technologii LED „Volume” w Babelsberg Studios. Twórcy wielokrotnie nagradzanego niemieckiego serialu „DARK” cieszącego się popularnością wśród fanów z całego świata zebrali międzynarodową obsadę, w której znaleźli się: Emily Beecham, Aneurin Barnard, Andreas Pietschmann, Miguel Bernardeau, Maciej Musiał, Lucas Lynggaard Tønnesen, Rosalie Craig, Clara Rosager, Maria Erwolter, Yann Gael, Mathilde Ollivier, José Pimentão, Isabella Wei, Gabby Wong, Jonas Bloquet, Fflyn Edwards, Alexandre Willaume i Anton Lasser. Serial ma być wielojęzyczną opowieścią, a jego bohaterowie będą mówić w swoich ojczystych językach. 

Scenarzystka, producentka i showrunnerka Jantje Friese powiedziała: „1899” to prawdziwie europejski serial. Jego bohaterowie pochodzą z różnych krajów i mówią w ojczystym języku. Mieliśmy to szczęście, że udało nam się znaleźć utalentowanych aktorów z całego świata, którzy zgodzili się wyruszyć w tę ekscytującą podróż razem z nami.  

Zdjęcia do serialu będą realizowane na wybudowanym specjalnie na jego potrzeby wirtualnym planie filmowym. Największy w Europie plan wykorzystujący ekrany LED typu „Volume” daje filmowcom ogromne możliwości. Dzięki zastosowaniu wirtualnych scenografii i lokalizacji tworzonych w oparciu o silnik gier umożliwia rejestrowanie dużej liczby skomplikowanych efektów wizualnych bezpośrednio na planie. Właścicielem tego planu jest DARK BAY, spółka założona przez DARK WAYS oraz Studio Babelsberg, niemieckie studio filmowe o długiej tradycji, przy wsparciu firmy Netflix. Plan zlokalizowano na terenie Babelsberg Studios pod Berlinem. Dzięki niemu twórcy filmowi zyskają nowe i innowacyjne sposoby opowiadania historii.

Reżyser, producent i showrunner Baran bo Odar o planie produkcji wirtualnej DARK BAY: Dzięki współpracy z firmą Netflix mogliśmy zrealizować wizję serialu. Udało nam się zbudować plan „Volume”, bo Netflix zaangażował się w tę produkcję na bardzo wczesnym etapie, a serial „1899” stał się pionierską produkcją w Niemczech i w całym regionie. Stworzona na jego potrzeby infrastruktura to zupełna nowość na niemieckim rynku produkcji filmowej, która otworzy przed filmowcami i innymi twórcami z całego świata olbrzymie kreatywne możliwości.  

Odar i Friese znowu łączą siły z utalentowanymi twórcami uniwersum „DARK”, takimi jak operator Nikolaus Summerer, scenograf Udo Kramer, odpowiedzialna za fryzury i charakteryzację Christina Wagner oraz kompozytor Ben Frost. W ekipie filmowej pojawią się też nowe twarze: dyrektorka castingu Lucy Bevan, nominowana do Oscara® projektantka kostiumów Bina Daigeler i Chrisian Kaestner, który będzie nadzorował pracę zespołów odpowiedzialnych za zintegrowaną wizualizację we Framestore oraz zespołów produkcji wirtualnej i efektów specjalnych.

Serial „1899” jest produkowany przez firmę DARK WAYS we współpracy z Netflix. DARK WAYS otrzymuje na potrzeby produkcji „1899” wsparcie finansowe od Niemieckiego Funduszu Filmowego (GMPF) oraz od Medienboard Berlin-Brandenburg. Studio produkcji wirtualnej DARK BAY uzyskało wsparcie od Banku Inwestycyjnego Brandenburgii (ILB). 

Informacje o serialu „1899” 

Ośmioodcinkowy serial śledzi tajemnicze losy statku z emigrantami, który płynie z Europy do Nowego Jorku. Pasażerowie pochodzą z różnych środowisk i różnych krajów, ale wszystkich łączą te same marzenia i nadzieja na lepsze nowe stulecie i lepszą przyszłość za granicą. Gdy na otwartym morzu napotykają dryfujący statek, który od miesięcy uważano za zaginiony, ich podróż przybiera nieoczekiwany obrót. To, co znajdą na pokładzie drugiego statku, zmieni ich rejs do ziemi obiecanej w koszmarną łamigłówkę, której elementy stanowią sekrety z przeszłości łączące wszystkich bohaterów.

źródło: Netflix Polska | Copyright Rasmus Voss